DİNAR BELEDİYESİ RESMİ WEB SİTESİ
Belediye Başkanımız
Ana Sayfa
Başkandan
Özgeçmişi
Başkana Mesaj
Eski Başkanlarımız
Yönetim
Meclis
Meclis Kararları
Encümen
Encümen Üyeleri
Haber Ketogorileri
Tüm Haber Başlıkları
Dinardan Haberler
Genel Haberler
Duyurular
Spor Haberleri
Cenaze İlanları
Meclis Kararları
Etkinlikler
Dinar
Yöremiz Tarihi
Yöremiz Yakın Tarihi
Efsaneler
İllere Uzaklığı
Ulaşım
Ekonomik Yapı
Bağlı Köyler
Muhtarlarımız
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz
Defteri Oku
Şikayetim Var
Şikayet Gönder
Şikayetleri Oku
Projeler Bölümü
Proje Gönder
Projeleri İncele
İmar İşleri Müdürlüğü
Yapı Kullanma Belgesi Almak için Gerekli Belgeler
Yapı Ruhsatı Belgesi Almak için Gerekli Belgeler
İmar Durumu Belgesi Almak için Gerekli Belgeler
Sıkça Sorulan Sorular
Fen İşleri Müdürlüğü
Dilekçe Örneği
Online Başvuru Dilekçesi
Zabıta Amirliği
Yeni Zabıta Yönetmeliği
İnceleme/Şikayet Başvuru Formu
Benzinlik Akaryakit Ye Yeri Açmak İcin İstenen Belgeler
Gıda maddeleri Üreten İsyerleri İcin is Yeri Acma ve Çalistirma Ruhsatlarinda İstenen Belgeler
Sihhi İsyeri Acma ve Çalistirma Ruhsat Ycin İstenen Belgeler
UMUMA AÇIK EĞLENCE YERLERİ İÇİN MESUL MÜDÜRLÜK BELGESİNDE İSTENİLEN EVRAKLAR
Bilgi Edinme Basvuru Formu
Evlendirme Dairesi
Türk Vatandaşları için Gerekenler
Yabancı Uyruklu Vatandaşları için Gerekenler
Dinar Ulaşım Haritası
İçeriğe Göz At

Haberlerde Ara   

İilmizden ve Bölgemizden Haberler
 

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın ayrıntıları netleşiyor.

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın ayrıntıları netleşiyor. Bölgede incelemelerde bulunan bomba uzmanlarının hazırladığı ilk rapora göre, sabotaj bulgusuna rastlanmadı, facia ihmalden kaynaklandı.

 

Zaman'ın haberine göre; Normalde bir arada bulunmaması gereken el bombaları ile top mermilerinin birlikte istiflendiği tespit edildi. El bombalarında fünyeler, top mermilerinde ise tapaların takılı olmaması gerektiği halde sevkiyat esnasında takılıydı. Patlamaya 105 mm'ik top mermisinin sert zemine düşmesi sebep oldu. Aparatları takılı diğer top mermileri ile el bombaları da patlamanın şiddetini artırdı.

 

15 BİN EL BOMBASI HALA ETRAFTA

 

Mühimmat deposunda Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapımı MK-2, Alman yapımı Bm 26 ve Bm 41 ile Amerikan yapımı MOT 44'ten oluşan yaklaşık 120 bin adet el bombası bulunuyordu. 100 bin civarında el bombası, ilk patlamanın şiddetiyle infilak etti. Patlamamış 5 bin el bombası çevredeki aramalar sonucunda bulundu. 15 bin el bombasının ise toprak altında kaldığı tahmin ediliyor.

 

Patlamadan etkilenmeyen 67 top mermisi de topraktan çıkarıldı. Rapordaki bir diğer tespit, olayda 500 kilogramlık bir mühimmatın infilak ettiği yönünde. Ankara Kumrular ve Gaziantep'teki saldırılarda sadece 5 kilogramlık patlayıcıların kullanıldığına dikkat çekiliyor.

 

ASKERLER TEMİZ ÇIKTI

 

Bu arada askeri birlik ve depoda görevli tüm personel, detaylı olarak araştırıldı. Er, erbaş ve subayların Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldı. İncelemelerde görevli askerler ve yakınlarının Pkk ya da farklı marjinal gruplarla herhangi bir bağlantısı tespit edilmedi. Ayrıca, bölgede patlama öncesi ve sonrası cep telefonu ile ankesörlü telefon kayıtları tek tek incelendi. Şüpheli herhangi bir görüşme belirlenemedi.

 

Sabotaj Bulgusuna Rastlanmadı

 

Emniyet ve jandarma bomba uzman ekipleri, olayın hemen ardından bölgeye gitmişti. Patlamanın olduğu cephaneliği inceleyen ve araziye saçılan mühimmatın toplanmasında görev yapan uzman ekip, tespitlerin yer aldığı ön raporunu tamamladı. Raporda, terör saldırısı ya da sabotaj bulgusuna rastlanmadığı, ancak bariz şekilde ihmalin olduğu vurgulandı.

 

Depodaki mühimmatın el bombaları ve havan topu mermilerinden oluştuğu belirtildi. Normalde, bu iki ayrı cins mühimmatın bir arada bulunmaması gerektiği aktarıldı. Ayrıca, mühimmat sevkiyatlarında, el bombalarında fünyelerinin, havan mermilerinde ise tapalarının takılı olmaması gerektiği halde burada takılı olduğu tespit edildi.

 

Patlamanın hemen ardından sabotaj ihmali üzerinde de durulmuştu. Bu çerçevede özel bir ekip oluşturuldu.

 

İSTİHBARAT, ASKERLERİN GEÇMİŞİNİ ARAŞTIRDI

 

Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Daire Başkanlığı uzmanlarından oluşan ekip, askerî birlikte ve depoda görevli tüm personeli, detaylı olarak araştırdı. Er, erbaş ve subayların Genel Bilgi Taraması'nı (GBT) yaptı.

 

Yapılan incelemelerde görevli askerler ve yakınlarının Pkk ya da farklı marjinal gruplarla herhangi bir bağlantısı tespit edilmedi. Ayrıca bölgede patlama öncesi ve sonrası cep ve ankesörlü telefon kayıtları da tek tek incelendi. Bu süre zarfından şüpheli herhangi bir görüşme belirlenemedi.

 

Güvenlik birimleri, patlayıcıların kayıtlarının bulunduğu envanter dokümanlarını da en ince ayrıntısına kadar inceledi. Susurluk'tan Afyonkarahisar'a nakli yapılan tüm mühimmatın kayıtlarda bulunduğu belirlendi. Bu arada, bomba imha uzmanlarının bölgedeki çalışmaları tamamladığı, her ihtimale karşı belli sayıda uzmanın bölgede bekletildiği kaydediliyor.

 

Raporda, patlayan el bombalarının özellikleri de sıralandı. Alman yapımı Bm 26 ve Bm 41 model el bombalarının içerisinde 80 ile 160 gram arasında plastik patlayıcı bulunuyor.

 

Bu patlayıcıların içerisinde ayrıca kompozit karışımı maddeler yer aldığı için ani patlamalarda birbirini tetiklediği ifade edildi. Patlama neticesinde bombaların bulunduğu depoda ilk etapta 4 tonluk kuvvet basıncı, 3 bin derecelik de sıcaklık basıncı oluştuğu belirtildi.

 

Sıcaklık basıncı nedeniyle şehit olan askerlerin bütün bedenlerinin yandığı da raporda yer aldı.

 

 

 

 

-Toptaş’tan çağrı: patlama bölgesi Şehitlik olsun

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) – CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a bir mektup göndererek, patlama bölgesinin ağaçlandırılarak, Şehitlik yapılmasını istedi.

Patlama bölgesinin, olay sonucunda bu mühimmat deposunun taşınması  ve bu alanın konut yapımı için TOKİ  ye devredileceği  bir kısım yetkililer tarafından söylendiğini hatırlatan Toptaş, burada patlayan cephanelerin, orada bulunan 25 şehidimizin vücut parçalarını, TOKİ’ye devredileceği söylenen alanın, her santimetrekaresine savurmuş, bu alanının her tarafı şehitlerimizin kanlarıyla sulandığını hatırlattı.

Toptaş, “Olay duyulur duyulmaz tüm Afyon ayağa kalkmış, yaralılarımıza kan yetiştirmek için binlerce Afyonkarahisar’lı hastanelere koşmuş, şehitlerimizin ve yaralılarımızın Afyon’a gelen yakınlarına yardım edebilmek için seferber olmuştur. Afyonkarahisar halkı duyarlıdır ve şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış olan bu alanda konut yapılmasını kabul edemez. Afyonkarahisar halkı burada yapılacak evlerde oturmaz, buradaki parklarda çocukların oynamasını, koşturmasını,  eğlenmesini içine sindiremez. Bu düşüncelerle, Patlamanın meydana geldiği alanın ağaçlandırılıp şehitlik olarak düzenlenmesi için gerekli çabayı göstermenizi, bir Afyonlu olarak beklerim” dedi.

 

-Sandıklıspor'da Orhangazispor hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) – Sandıklıspor'da Orhangazispor hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor

Afyonkarahisar’ın 3. Ligde ki tek temsilcisi Sandıklıspor’da  önümüzdeki Pazar günü Bursa da karşılaşacağı Orhangazispor  maçı için hazırlıklar tüm hızı ile sürüyor.

Ligdeki ilk maçına kendi sahasında Siirtspor’u konuk eden sahadan 1-0'lık bir galibiyet ile ayrılan Sandıklıspor’da gözler Orhangazispor  maçına çevrilirken Sandıklıspor’un teknik ekibi ve oyuncularının hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.

Günde çift antrenman ile Orhangazispor karşılaşmasına hazırlanan 27 Kişilik Sandıklıspor kadrosunda cezalı oyuncu bulunmazken, Orta saha oyuncusu Coşkun’da hafif sakatlık bulunuyor. Teknik heyet Coşkun’un sakatlığının Orhangazispor karşılaşmasına kadar giderileceğini bildirirken antrenmanların Cuma günü biteceği, Cumartesi günü de Sandıklıspor kafilesinin Pazar günkü Orhangazispor karşılaşması için Bursa’ya karayolu ile hareket edeceği bildirildi.

 

-Girişimcilik kursuna katılan kursiyerler belgelerini aldılar

AFYONKARAHİSAR (YEHA) – Kosgeb ve Afyonkarahisar İşkur Müdürlüğü katkılarıyla Şuhut Esnaf ve Sanakarlar Odası Başkanlığı tarafından düzenlen girişimcilik kursuna katılan 39 kursiyer düzenlen törenle belgelerini aldı.

 

Şuhut Belediye Başkan Vekili Barış Arıçelik'in de katıldığı törende, açılış konuşmasını Şuhut Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Altan yaptı. İşkur Müdürü Erdal Ünlüyalvaç, Şuhut Kaymakamı Eyüp Çalışır ve Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk de yaptıkları konuşmalarda, belge almaya hak kazanan kursiyerleri tebrik ettiler.

 

Daha sonra girişimcilik kursuna katılıp belge almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri verildi.

 

-Ülkü Ocakları,’’12 Eylül’ü unutmadık’’

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) - Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Afyonkarahisar İl Başkanı Emre Burak Tağ, 12 Eylül 1980 darbesi ile ilgili basın bir basın açıklaması yaptı.

 

Emre Tağ, yaptığı açıklamada, ''Bugün, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleştirilen, 12 Eylül 1980 günü emir komuta zinciri içinde vuku bulan üçüncü askeri müdahalenin yıl dönümüdür. Bu müdahale ile ülkemizin gelişim süreci sekteye uğramış ve ülkemiz yıllarca geriye gitmiştir'' dedi. Bu duruma en çok ülkenin birlik ve beraberliğini bozmayı kendine görev edinmiş, iç ve dış mihrakların sevindiğini bildiren Tağ, şöyle devam etti:

 

''Ne olursa olsun meşru olmayan bir eylemi desteklemek mümkün değildir. Demokrasi ve milli iradenin olduğu bir yerde, sorunların çözümü de yine demokratik yollarla olmalıdır. 1944’de tırnakları sökülen, tabutluklara atılan da bizlerdik, arada yaşanan darbelerde de en ağır bedeli ödeyenler de yine biz olduk. Bir de bunlar yetmezmiş gibi 12 Eylül’de de işkenceler gördük, asıldık, yok edilmeye çalışıldık.

 

İhtilale giden yolda yaşanan vahim komplo ve tezgâhlardan dolayı haksız ve yersiz yere mahkûmiyetlere ve ölüm cezalarına maruz bırakılan Ülkücüleri, unutmadık. Bizler her dönem ezilmeye, yıldırılmaya ve öldürülmeye çalışılan bir hareketin mensupları olarak, acılarımızın bizlerin rütbeleri olduğuna inanıyoruz.

12 Eylül ihtilalinin kurbanlarından olan Ülkücü Ağabeyimiz, Mustafa Pehlivanoğlu’nun mektubunda yer alan şu kısım açıklamaktadır: ‘Şunu hiçbir zaman unutmasınlar ki, Mustafa’lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah’a inananlarındır.’

 

Bizler Ülkücü Türk Gençliği olarak milletimizin önündeki bu zor ve sıkıntılı dönemde de Türkiye’nin ve Büyük Türk Milleti’nin huzuru, güvenliği, birliği ve bin yıllık kardeşliğini korumak için üzerine düşen görevi yapmaya azimli ve kararlıyız. Taşıdığımız bayrak; temsil ettiğimiz mukaddes Türk Milliyetçiliği davası uğrunda şehitler ordusuna katılmış olan Ruhi Kılıçkıran´dan Hasan Şimşek’e kadar şehit olan ağabey ve kardeşlerimizin ruhaniyetlerinin de şu anda bizimle beraber olduklarını biliyorum. Bizler, bize yapılanı dün unutmadık, bugün hala hatırlıyoruz ve yaşadığımız sürece de unutmayacağız.''

 

-“6’ıncı Müzik Çalıştayı” başladı

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı ev sahipliğinde düzenlenen "6. Müzik Eğitimi Çalıştayı" başladı.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarının geleneksel hale getirdiği "Müzik Eğitimi Çalıştayı"nın bu yıl altıncısı düzenlendi.

AKÜ Devlet Konsevatuvarının Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü, AKÜ Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Müzik Eğitimcileri Derneği ve AKÜ Devlet Konservatuvarı Mezunlarının ortaklaşa düzenlediği "VI. Müzik Eğitimi Çalıştayı" başladı.

11-13 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenen çalıştay, Ahmet Karahisari Kampusü Hayrettin Barut Konferans Salonunda AKÜ Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Tutuş ve Okutman F. Can Yürük ile öğrencilerden Filiz Yıldız, Firuze Cansöz, Tuğba Kardeş tarafından sunulan müzik dinletisinin ardından açılış konuşmaları ve sunumlarla devam etti.

Çalıştayın açılış programına AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Tuğlu'nun yanı sıra AKÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları ve Afyonkarahisar'da görev yapan müzik öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmalarını Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Tuğlu, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ve AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay programı ile ilgili bilgiler veren Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Emel Funda Türkmen, çalıştayın amacının müzik eğitimcilerini ve sınıf öğretmenlerinin müzik konusundaki bilgilerini arttırmak ve bu konuda onları bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

AKÜ Müzik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Duygu Sözekoğlu da AKÜ Devlet Konservatuvarı tarafından ilköğretim öğrencilerine yönelik yürütülen müzik pedogojisi kapsamındaki çalışmalar ve koro çalışmaları hakkında bilgiler vererek, bu tür çalışmalar sonucunda velilerden ve öğrencilerden olmulu geri dönüşler aldıklarını ifade etti.

Ardından Afyonkarahisar'da görev yapan Sınıf Öğretmeni Tuncer Güvendik de müzik eğitiminin önemi ile ilgili bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Çalıştayın sabah programının sonunda, müzik eğitimi konusunda okullarında yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması için İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilmek üzere katılımcı öğretmenlerden yaşadıkları sorunlar yazılı olarak alındı.

Çalıştayın öğleden sonraki programı İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mim Kemal Öke'nin "Aşkla Dans: Türkler ve Müzik Terapi" başlıklı konferansı ile devam etti.

Konferansa Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemalettin Çonkar, Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdullah Demir, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Konak ile müzik öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve Afyonkarahisar halkı katıldı.

"Engellilere bakış açısı ve davranış biçimi, medenileşme ölçüsüdür."

Konferansta müziğe 50 yaşından sonra, downsendromlu kızı Nazlı sayesinde başladığını belirten siyaset ve uygarlık tarihi profesörü Prof. Dr. Mim Kemal Öke, "Nazlı ile birlikte önce bir musiki eğitim derneğine yazıldık ve müzik eğitimi almaya başladık. Ardından Nazlı ile korolara gitmeye başladık" diyerek, müzik ile olan serüvenini özetledi.

Her şeyi kızı Nazlı için yaptığını belirten Prof. Dr. Öke, bütün akademik çalışmaları boyunca yaptığı işin insanın özgeçmişini araştırmak olduğunu ifade ederek, "Uygarlaşmanın neresindeyiz? Uygarlaşmayı ne ile ölçeceğiz" sorusunu hayatı boyunca sorguladığını söyledi.

Prof. Dr. Öke engellilere bakış açısı ve davranış biçiminin bir medenileşme ölçüsü olduğunu belirterek, "Medenileşmenin arkasında farklılıkları kabul etmek, farklılıkların sorumluluklarını almak, engellileri dışlamamak ve onlarla bazı şeyleri paylaşmayı öğrenmek yatmaktadır. Hayatın çoğulcu ve katılımcı olduğuna inanmanız gerekir" dedi.

21. yüzyılın kaygı çağı olduğunu ifade eden Prof. Öke, insanoğlunun ATM ile AVM arasında gidip gelen müşteriler haline dönüştüğünü ve böyle bir neslin her şeyin fiyatını bildiğini fakat değerini bilmediğini söyledi.

Mutluluğun ilerleme ve medenileşme ilgisi olduğunu belirten Prof. Dr. Öke, "İnsan ne kadar medeni olursa o kadar mutlu olur. Medenileşmeden kasıt ise 21. yüzyılda ne kadar insancıllaştığımızdır. Bunun öncesinde ise insanın ne olduğunu sorgulamak ve anlamak gerekir. İnsanı insan yapan ruhudur. Ruhun nereden geldiğini, nereye ait olduğunu, derinliklerini bilmek önemlidir. Ruhunu kaybetmiş insan kişiliğini de kaybetmiştir. İnsan mutluluğu, 3 A'nın (Adem, Alem, Allah) rabıtalarının doğru kurulmasıyla mümkündür. Ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilen insan mutlu olur."

Konuşmasında müziğin ve müzik eğitiminin önemine de değinen Prof. Dr. Öke, müziğin insanlar üzerindeki psikolojik etkilerinin yanı sıra fizyolojik etkilerinin de yapılan araştırmalarla ortaya koyulduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Öke konferasın sonunda kızı Nazlı ile birlikte davulla ritim performansı sergilediler. Çalıştayın ilk gün programı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mete Gökçe'nin uygulamalı koro çalışması ve seminerinin ardından sona erdi.

Çalıştayın ikinci gün programı, yarın saat 09.00'da, eşzamanlı olarak, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlknur Özal Göncü'nün Ahmet Karahisari Kampusü Hayrettin Barut Konferans Salonunda sınıf öğretmenlerine yönelik vereceği "İlkokulda Müzik Eğitimi" ve Uşak Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi'nden Seyhan Canyakan'ın da Üzeyir Hacıbeyli Sınıfında müzik öğretmenlerine yönelik vereceği "Müzik Teknolojileri ve Müzik Eğitiminde Kullanımı" ile "Müzik Derslerinde Bilgisayar Kullanımı" başlıklı çalıştaylarıyla başlayacak. Çalıştay, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Bülent Alaner'in "Farklı Öğrenenler ve Müzik Eğitimi" konulu sunumunun ardından müzik eğitimi ile ilgili çeşitli konulardaki sunumlarla devam edecek.

 

-Türkmenli’den, Rektör Solak’a veda ziyareti

AFYONKARAHİSAR (YEHA) - Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, Rektör Mustafa Solak'a Veda Ziyaretinde Bulundu

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, Samsun Emniyet Müdürlüğüne atanması nedeniyle, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak'ı makamında ziyaret ederek, vedalaştı.

Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, İçişleri Bakanlığı'nın İl Emniyet Müdürlüklerine ilişkin atama kararı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de onayı ile Samsun Emniyet Müdürlüğüne atandı.

Bu kapsamda Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak'a veda ziyaretinde bulunan İsmail Türkmenli, Afyonkarahisar'da görev yaptığı süre içerisinde AKÜ ile karşılıklı iyi ilişkiler içerisinde çalıştıklarını belirterek, Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak ile çalışmış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak ise, İsmail Türkmenli'nin Afyonkarahisar'da yapmış olduğu başarılı çalışmalarının yeni görev yerinde de devam edeceğinden emin olduğunu ifade ederek, nazik ziyaretinden dolayı İsmail Türkmenli'ye teşekkür etti ve yeni görev yerinin hayırlı olmasını diledi.

 

-Afyonkarahisar 25 şehidi için mevlit okuttu

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) - Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Odası tarafından cephanelik patlamasında şehit düşen  25 askerimiz için mevlit okutuldu.

 

İkindi namazına müteakip İmaret Camii’nde okutulan mevlit öncesi cemaatte gül suyu sunuldu. Daha önce bildirilmesi üzerine cemaatin indirdiği Hatmi Şerifler toplanarak mevlit sonrası şehitlerimizin ruhlarına hediye edildi.

 

Kalabalık bir  cemaatin ilgi gösterdiği mevlit sonrası şehitlerimizin ruhlarına Fatiha okunarak yaralılar için dua edildi. Afyonkarahisar Madeni Sanatkarlar Odası M. Emin Birliktir, şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk ordusuna ve milletimize başsağlığı dileğinde bulundu.

Cemaatte bulunan bazı esnafın üzerine Türk bayrağı sararak namaz kılması dikkat çekti.

 

-Ölü alan Sandıklı Belediyesine gelir kapısı oldu

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) – Sandıklı'daki kullanılmayan ve ölü alan olarak bilinen yer, Sandıklı Belediyesine gelir kapısı oldu.

Afyonkarahisar’ın  Sandıklı İlçesinde daha önce yaz sezonunda hurda araçların olduğu ve sadece kamyonların kullandığı ölü alan Belediye’ye gelir kapısı oldu.

Sandıklı İlçesi Şehir mezarlığı yanında bulunan eski adıyla Kamyon Garajı yeni adıyla Toptancı Hali, Sandıklı Belediyesine önemli derecede gelir kazandırmaya başladı. 

Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol tarafından değerlendirilen alanda yapılan 11 iş yeri toptancılara ihaleyle kiraya verilirken, kantarın yenilenip tonajının arttırılmasıyla tartıma girecek şoförlerin tercih noktası oluyor. Sandıklı İlçesinde üretilen patates ve sera domatesinin tescil edilmesinde üretici  ve toptancının daha az komisyon ödeyerek, ürünlerini başka şehirlere sevk etmesine yardımcı olan Toptancı Hali ayrıca ürün yüklemek için sıra bekleyen kamyonların otopark olarak kullanılmasında fayda sağlıyor.

 

-Rusüm Harcı Sandıklı’da kalıyor

 

Belediye Başkanı Elibol tarafından Üreticilere hizmet amaçlı kurulan Toptancı Hali’nde, ilçede  üretilip ülke geneline gönderilen patates ve domatesler tescil ediliyor. Tescil işleminin Sandıklı Toptancı Hali’nde yapılmasıyla toptancılar, başka şehirlerin Toptancı Hallerinde yüzde 2 komisyon ödeme zorunda kaldıkları Rusüm Harcı’nı ilçede yüzde 1 olarak ödüyorlar ve yolda karşılaşacakları cezai işlemlerden kurtulmuş oluyorlar.

Sandıklı Toptancı Hali yetkilileri ilçede üretilip şehir dışına gönderilen bu  ürünlerden alınan Rusüm Harcı’nın Sandıklı Belediyesine kaldığını hatırlattılar.

 

-11 İşyerinden Kira geliri var

Bu alanda mevcut olanda  alanda inşaat çalışmaları başladığında eleştirilere neden olan 11 iş yerinden kira geliri sağlanıyor. Belediye  tarafından yapılan ihaleyle toptancılara kiraya verilen işyerlerini toptancılar hem büro olarak kullanıyor, hem tescil işlemlerini yaptırıyor hem de nakliyata gönderecekleri araçları kamyon garajından tedarik ediyorlar.

 

-Kantar yenilendi

 

Daha önce manuel kantara sahip olan Toptancı Hali’ndeki kantar, elektronik olarak yenilendi ve tonajı 60 tona yükseltildi. Kantarın yenilenmesi öncesinde, işyerlerine uzak çevrede ki kantarları kullanmak zorunda kalan kamyoncular, Belediye tarafından yenilenen, kullanımı kolay ve tonajı fazla olan bu kantarı kullanmaya başladılar. Buna paralel olarak Toptanı Hali kantar geliri de artmış oldu.

 

-Kamyonlardan işgaliye harcı

 

Özellikle patates sezonunda ilçenin  çeşitli yerlerinde çirkin görünüm oluşmasına ve mahalle sakinlerinin rahatsız olmasına neden olan kamyonlar yüklerini Sandıklı Toptancı Hali’nde bekliyor. Patates toptancılarının ve kantarın da bulunduğu Toptancı Hali’nde beklemek sürücülerinde işini rahatlatıyor. Toptancı Hali’nde yük bekleyen kamyonlardan işgaliye harcı alınıyor ve Belediye’ye gelir sağlanıyor.

 

-Toptancı hali belediye gelir sağladı

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Sandıklı Belediye Başkanı İsmail Elibol, şunları söyledi:

"Daha önce atıl vaziyette genellikle hurda araç deposu olarak kullanılan alanda 11 işyeri yaptık. Toptancı Hali yapımı için başlattığımız çalışmaları tamamlayıp, ilçemizde üretilen ürünlerin tescil edilmesi ve gönderilen ürünlerden alınan Rusüm Harcı’nın ilçemizde kalması sağladık ve Belediyemize gelir kaynağı yarattık. Burada bulunan kantar manuel tartım yapıyordu ve ekonomik ömrünü tamamlamıştı. Kantarı yenileyerek elektronik kantar aldık ve tonajını da 60 tona çıkardık. Kantarın yenilenmesiyle sürücüler Belediye kantarını tercih eder hale geldi. Sandıklı Toptancı Hali’nin açılmasıyla Rusüm Harcı, kantar geliri, 11 işyerinin kira geliri ve halde bekleyen kamyonlardan aldığımız işgaliye harcıyla Belediyemiz önemli seviyede gelir elde etmeye başladı.”

 

- Dolandırıcılar Afyonkarahisar’da yakalandı

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) – Eskişehir'de bir kuyumcu dükkânından dolandırıcılık yaptığı iddia edilen zanlılar, Afyonkarahisar'da yakalandı.

Alınan bilgiye göre, kuyumcu dükkânını arayarak kendisini doktor olarak tanıtan bir kişi, 7 bin TL değerinde altın siparişi verdi. İşyeri çalışanına bir apartmanı gösterip, "4'üncü katta eşim sana parasını verecek" diyerek altınları alan zanlı, elemanı apartmanın üst katına gönderdikten sonra kaçtı.

Olaydan sonra otomobilleriyle Afyonkarahisar'a kaçan R.S. (36) ve S.M. (38), Afyonkarahisar Asayiş Şube Müdürlüğü'nce yapılan arama neticesinde dolandırıcılar altınlarla birlikte yakalanıp adliyeye sevk edildiler.

 

-Patlamada yaralanan askerler memleketlerine gönderildi

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) - Afyonkarahisar'daki mühimmat deposundaki patlamada yaralanan askerler, memleketlerine gönderildi.

Patlamada yaralanan Hasan Boncuk (Manisa), Mustafa Durmaz (İstanbul), Gökhan Güldalı (Kilis), Ufuk Terzioğlu (Bursa), Fethi Tuna (Trabzon), Soner Güleçyüz (Konya),Fatih Yüksel (Aksaray) ve Ramazan Yılmaz'ın (İstanbul) tedavileri tamamlandı.

8 asker, memleketlerine gönderilmek üzere Afyonkarahisar Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne getirildi. Sağlık durumlarının iyi olduğu gözlenen askerler buradan otobüslerle memleketlerine gönderildi.

Yaralı askerleri, memleketlerinin otogarlarında, jandarmalar karşılayarak evlerine ulaşana kadar refakat ettiler.


-AKÜ iki fakülte daha kurdu

 

AFYONKARAHİSAR (YEHA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Bünyesinde İslami İlimler Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi Kuruldu.

AKÜ, sahip olduğu akademik birimlerine iki yeni birim daha ekleyerek, büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda 8 Eylül günü, Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, AKÜ İslami İlimler Fakültesi ile Eczacılık Fakültesi resmen kuruldu.

Bu kararla birlikte AKÜ bünyesindeki fakültesi sayısı 13'e yükselmiş olup, AKÜ İslami İlimler Fakültesi ile Eczacılık Fakültesi, akademik ve idari yapılanmasının tamamlanmasının ardından eğitim ve öğretime başlayacak.

 

 
|
Kategori : Genel Haberler  |  Okunma: 1067  |  12 Eylül 2012   |  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır >
 

KalınİtalikAltçizgiliLink
 


 
Giriş İçin Tıklayınız
Giriş İçin Tıklayınız
2011 Dinar Tanıtım Belgeseli
Belgeseli Seyret
Bayanlar Meclisi
İçeriğe Göz At
Marsyas Festivali
İnternet Sitesi
Dinarlılar Burada
Kayıt ol
Kayıtları İncele
Şehitler Bölümü
Şehitler Bölümüne Giriş
Bu Bölüme Mesaj Yaz
Unesco Aday Listesi
Slayt Göstesi İzle
Fotoğraflar Bölümü
2009 Dinar
2010 Dinar
Dinar Genel
Nedret Gürcan Özel
Ahmet Şengür Özel
Yöremiz Türküleri
Giriş İçin Tıklayınız
Site İstatistikleri
Aktif Kişi: 8
Bugün: 1652
Toplam: 6382434
ip:54.89.68.105


Dinar Belediyesi Resmi Web Sitesi Tüm Hakları Saklıdır  @ all right reserved 2009

 Telefon : 0272 353 60 53  fax 0272 353 66 22 mail:admin@dinar.bel.tr - Belediye Başkanı: baskan@dinar.bel.tr
 Web Tasarımı Bilgi İşlem  Merkezi Tarafından Yapılmıştır