UZAKTAN OKUMALI SU SAYAÇLARI İLE İLGİLİ TANITIM TOPLANTISI

 • 22 Aralık 2014
 • 5.219 kez görüntülendi.
UZAKTAN OKUMALI SU SAYAÇLARI İLE İLGİLİ TANITIM TOPLANTISI

baylan1

UZAKTAN OKUMALI SU SAYAÇLARI İLE İLGİLİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Dinar Belediyesi Meclis Toplantı salonunda ‘Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları’ ile ilgili bir tanıtım toplantı yapıldı.

Belediye Başkanı Saffet Acar başkanlığında Meclis Toplantı salonunda ‘Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları’ ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıya; Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek, fen işleri müdürlüğü, imar ve şehircilik müdürlüğü, su tahakkuk ve su arıza amirliği personelleri katıldı. Baylan firması yetkilileri tarafından piyasaya yeni sürülen Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları Ak-311’in tanıtım ve bilgilendirmesini slayt eşliğinde sundular.

Baylan firması yetkililerince Uzaktan Okumalı ve Ön Ödemeli Su Sayaçları Ak-311’in tanıtımı;

Merkezi Sistemin Tanımı

Sayaç tüketim bilgileri otomatik olarak bilgisayar sistemi tarafından toplanır. Sayaçlardan okunan bilgiler GPRS aracılığıyla iletilir ve idareler tarafından kayıt altına alındıktan sonra sisteme aktarılarak okunan tüketim miktarlarına gore faturalandırma yapılır.

Merkezi Sistemin Avantajları

İnternetin olduğu her yerden sisteme girilip takip edilebileceği gibi; daha hızlı ve daha düşük maliyetli sayaç okuma imkanı sağlar. Sisteme sayaç sayısı sınırlaması olmadığı gibi farklı yerleşim alanlarındaki sayaçlar tek bir merkezden okunabilir.

Aboneye kaliteli ve hızlı müşteri hizmetleri sunmasıyla birlikte internet üzerinden verilecek şifre ile abonelik bilgileri, su tüketimi, geçmiş borçlar gibi belirli bilgileri görebilmesine imkan tanır.

Karmaşık kablo bağlantılarına gerek duymadan Radyo Frekansı ve GPRS kullanılarak veri iletimi yapılır. Su işletmesi 868 MHz Frekanslı lisans gerektirmeyen ISM bandı kullanacağı için, diğer AMR teknolojilerine gore daha düşük maliyetlidir.

GPRS ile Uzaktan Sayaç Okuma Sistemin Çalışma Aşamaları

Sayaçların okunması

Sisteme aktarılması

İdare tarafından belirlenen sayaçların vanalarının açılması/kapatılması

Su tüketimlerinin faturalandırılması

GPRS ile Uzaktan Sayaç Okuma Sistemlerinin Avantajları

Kullanımı kolay, daha düşük maliyetli bir sayaç okuma sistemidir. Personel ve zaman tasarrufu sağlanır. Okunan veriler kayıt altına alındığından geçmişe dönük tahakkuk, tahsilat, açma – kesme vs. gibi işlemler daha hızlı ve daha kolay control edilir.Sistemde sayaç sayısı sınırlaması yoktur.

 

Doğacak şebeke problemlerini anında tespit etme ve düzeltme gibi özelliklerinin yanında, yasadışı müdahaleleri önleyerek, gelir artışı da sağlanır.

Sayaçların bulunduğu meskene gidilmesi gerekmediğinden  dolayı okuyacak personelin de güvenliği artırılmış olur. Veri tabanı sayesinde abone tüketim bilgileri anlık veya günlük olarak takip edilebilir.

Tamamen güvenli elektronik ölçüm yaptığı için okuma hatalarını ortadan kaldırır. Su tüketiminin kontrol altına alınarak sağlıklı bir biçimde izlenmesi sağlanır. Bu sayede doğal kaynakların zarar görmesi engellenmiş olur.

Akıllı Kart Sisteminin Tanımı

Abonelerin su kullanım miktarlarının hesaplanması ve kullanım bedelinin peşin olarak ödenmesi esasına dayanan bir ödeme sistemidir. Her sayaca bir abone kartı tanımlıdır. Bu kartlarla abone kredi yükleme merkezlerinden istediği miktarda kredi yükleyebilir. Akıllı kart sayaca okutulduğu zaman kartta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur.

Kredi bitiminde su sayacı vanasını kapatır. Abone kartını tekrar sayaca taktığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanılabilecek ve aynı zamanda kredi satın alması için ikaz edilecektir.

Aboneler akıllı kartlarına, kredi yükleme noktaları (Kiosk) lardan mesai saatleri dışında avans kredi yükleyebilir.

Sayacın endeksi her iki göstergeden okunabildiği gibi, elektronik göstergede tüketim, bakiye, borç, kredi fiyatı ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir.

Bu bilgiler abone kartı vasıtası ile sisteme aktarılır. Sayaca müdahale olması durumunda, sayaç müdahale tarini kaydedip cezalı durumuna geçer ve otomatik olarak vanasını kapatıp yetkili personelin müdahalesini bekler.

Kontör Yükleme İşlemi

Aboneler Akıllı Kartlarını Belediyelerden istediği miktarda kredi yükleyebilir. Akıllı kart sayaca resimdeki şekilde yaklaştırılıp butona basıldığı zaman kartta yüklenmiş olan bu krediler sayaca aktarılmış olur. Buna istinaden LCD ekranda “YÜKLENEN” mesajı ve miktarı görüntülenir.

Su sayacı yüklenmiş olan kredinin bitmesi durumunda vanasını kapatır. Abone kartını tekrar sayaca takdığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılır. Böylelikle abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanabilecek ve aynı zamanda kredi satın alması için ikaz edilecektir. Sayacın endeksi her iki göstergeden okunulabildiği gibi, elektronik göstergede tüketim, bakiye, borç, kredi fiyatı ceza ve pil durumu bilgileri görülebilir. Bu bilgiler abone kartı vasıtası ile sisteme aktarılır.

Abone Açısından Avantajları

– Faiz YOK !

– Fatura derdi YOK !

– Kuyrukta bekleme ve stres YOK !

– Ev sahibi – kiracı, devre mülk – idare anlaşmazlıkları YOK !

– Aboneler, istedikleri kadar krediyi sabit fiyat garantisi ile alabilecekleri için ve sık sık yapılan tarife değişikliklerinden (zam) etkilenmemiş olurlar.

– Açık unutulan musluklar ve kaçaklardan dolayı su basmaları ve gereksiz sarfiyat önlenmiş olur.

– Abone ne kadar su harcaması yaptığını ve daha ne kadar yapabileceğini her an kontrol edebilir.

baylan2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Mustafa Öz dedi ki:

  Eger yapilirsa bravo diyelim.Almanyada bile daha yok bu sistem.yenilikci baskan tebriklerrrr

 2. Barış Aslan dedi ki:

  Herkes için güzel bir çalışma ellerinize sağlık

 3. Taner keskin dedi ki:

  Kiracılar ve ev sahipleri için çok iyi bir sistem olur.Emeği geçen herkese teşekkürler…

 4. NECDET dedi ki:

  ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM BAŞKANIM

 5. hasan dedi ki:

  güzel bir sistem herkese tavsiye ederim

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.