TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ 2016-2017 FAALİYET DÖNEMİNİ BAŞLATTI

  • 07 Ekim 2016
  • 1.269 kez görüntülendi.
TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ  2016-2017 FAALİYET DÖNEMİNİ BAŞLATTI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ

2016-2017 FAALİYET DÖNEMİNİ BAŞLATTI

 

Türk Ocakları Dinar Şubesi 6 Ekim 2016 Perşembe akşamı dernek binasında gerçekleştirdiği PERŞEMBE SOHBETİ ile 2016-2017 faaliyet dönemini başlattı. Toplantıya yurt dışında ikamet eden Dinar İmam Lisesi Eski Müdürü İsmet Mere, Belediye Meclis Üyesi Sami Soytürk, Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği Başkanı Yaşar Yılmaz, İzmir’den gelen….., Gökçek Köyünden Kazım Çelik ve Osman….. Dinarlı şairler ve Türk Ocakları Dinar Şubesi üyeleri katıldı. Toplantıya mazeretinden dolayı gelemeyeceğini bildiren iş adamı İsmail Keskinoğlu, Gökçen Özkan ve arkadaşlarının sevgi, saygı ve selamları katılımcılara iletildi.

Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimizin aziz hatırasına saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşının okunmasından sonra şube başkanı Raif Öztürk kısa bir açış konuşması yaptı. Öztürk konuşmasında özet olarak: “değerli Türk Ocaklılar, Türk Ocaklılar değerleri olan idealist insanlardır. Bağımsızlığımızın sembolü bayrağımız; doğduğumuz, doyduğumuz, beşiğimizin sallandığı vatan toprakları; bekamızın teminatı ordumuz; imanımız-inancımız, yani yüce dinimiz; kimliğimiz olan adımız; ses bayrağımız güzel Türkçemiz; bizim milli değerlerimizdir. Yaşamak isteyen milletler bu değerlerini korumak, bu değerlerini korumak için de mücadele etmek zorundadırlar.

Bundan bir asır önce millet olarak değerlerimiz yok edilmek, ayaklar altına alınmak istendiği için Türk Ocakları kurulmuştur. O günden bu güne Türk Ocakları bu değerleri korumak için mücadele etmektedir. Bu bir asır içinde dünyada pek çok şey değişmiş ancak, Hıristiyan âleminin Türk’ün değerlerini yok etme ve Türk’ü tarihe gömme ihtirası değişmemiş, azalmamış, tam tersine artarak devam etmiştir.

Değerleri olan, bunları koruma ve yüceltme ülküsüne sahip olanlar fedakâr ve mücadeleci olmak zorundadır. Değerlerimizi koruma adına faaliyetlerimiz Türk Vatandaşı olmaktan övünç duyan herkesi kucaklayarak devam edecektir. En büyük gücümüz birlik ve beraberlik örneği sergileyebilmemizdir. Milli değerlerimizi koruma gayret ve mücadelemize, faaliyetlerimize omuz vermek için gelen, bize destek veren herkese teşekkür ediyor, 2016-2017 faaliyet dönemimizin başarılı geçmesini diliyorum,”dedi.

Daha sonra Dinar Türk Ocağı eski başkanlarından Diş Tabibi Ogün Sezen Eylül ayında gerçekleştirdiği Balkan Ülkeleri gezisinin değerlendirmesini yapan bir sunum yaptı. “Evlad-ı Fatihan Diyarında Gördüklerim ve Düşüncelerim” ana başlığında yapılan sunum büyük bir ilgiyle izlendi ve dinlendi.

Diş Tabibi Ogün Sezen seksen kişilik arkadaş grubuyla gezdiği Sırbistan (Belgrat), Hırvatistan (Dubrovnik), Bosna-Hersek( Bosna), Karadağ (Kotor-Ohnt), Arnavutluk (Tiran), Makedonya (Üsküp-Manastır), Kosova (Piriştina) ülkelerindeki izlenimlerini çektiği fotoğraflarla görüntülü (slâyt) olarak anlattı. Katılımcılar eski vatan toprakları Evlad-ı Fatihan Diyarı’ndaki Türk-İslam eserlerini gurur ve hüzünle izlediler. Yer yer katılımcıların soru ve tamamlama bilgileriyle sohbet, sohbet tadında geçti. Slâyt perdesine yansıyan ve aşağıya aldığımız “Sultan Murat’ın Duası” büyük ilgi çekti.

Sultan Murat’ın Duası:

Yâ Rabbi! Bu fırtına, şu aciz Murad kulunun günahları yüzünden çıktıysa, masum askerlerimi cezalandırma!..

 Allah’ım! Onlar ki buraya kadar sadece Sen’in adını yüceltmek ve İslâm’ı tebliğ etmek için geldiler!…

İlâhi! Bunca kere beni zaferden mahrum etmedin. Daima duamı kabul buyurdun. Yine Sana iltica ediyorum; duamı kabul eyle! Bu toz bulutu kalksın… Kâfirin askerini âşikâr görüp, yüz yüze cenk edelim!..

Yâ İlâhi! Mülk de, bu kulda Sen’indir. Ben bir âciz kulum… Benim niyetimi ve esrârımı en iyi Sen bilirsin. Mal ve mülk maksadım değildir. Yalnız Sen’in rızanı isterim.

Yâ İlâhi! Bu mümin askerleri küffâr elinde mağlûp eyleme!… Onlara öyle bir zafer lütfet ki, bütün Müslüman’lar bayram eylesin. Dilersen o bayram gününde şu Murad kulun yolunda kurban olsun.

Yâ İlâhi! Bunca Müslüman askerin helakına beni sebep kılma. Bunlara yardım eyle ve zafer bahşeyle! Bunlar için ben canımı kurban ederim; yeter ki tek Sen beni  şehidler zümresine kabul eyle!… Asâkir-i İslâm için teslim-i ruha razıyım. Tek ki, bu müminlerin uğruna benim ruhum fedâ olsun. Beni gâzi kıldın. Sonunda da lütfen ve keremen şehit eyle! AMİN…

Sunum sonunda katılımcılar, sunumu çok başarılı bir şekilde sunan Oğün Sezer’e; “Bizi Balkan ülkelerinde gezdirdiniz, güzel ve çok yararlı bir sunum oldu. Teşekkür ederiz”, diye takdirlerini ifade ettiler.

Dilek, temenni konuşmalarından sonra, duyurular yapıldı. Olgun bir havada başlayan sohbet toplantısı çayların içilmesinden sonra son buldu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.