TÜRKÇE BAK, TÜRKÇE DÜŞÜN

  • 28 Ekim 2015
  • 880 kez görüntülendi.
TÜRKÇE BAK, TÜRKÇE DÜŞÜN

 RaifOzturk

TÜRKÇE BAK, TÜRKÇE DÜŞÜN

            Türkçülük, Türk Milliyetçiliği’nin diğer adıdır. Türkçülük, Türk Milleti’ni sevmek ve yüceltmek ülküsüdür. Türkçülük demek olan Türk Milliyetçiliği, Milletimizin dini ve milli tüm değerlerini içine alan kapsayıcı bir kıymetler topluluğu ve Türk Milletini ebed-i müddet yaşatacak ruh ve fikir sistemidir. O yüzden Türk Milleti’nin dünya durdukça hür ve müstakil olarak yaşamasını, kendi değerleri içinde huzurlu ve mutlu olmasını isteyen hiçbir insan Türk Milliyetçiliğine sırt dönemez, onu ayaklar altına alamaz. Alırsa o zaman Türk dostu olamaz.

Türkçüler, diğer adıyla Türk Milliyetçileri ülkemize ve dünyaya nasıl bakmaktadır? Bu soruya dünyanın gerçeklerine, tarihe ve dünya milletlerinin davranışlarına bakarak cevap vermek gerekir. İşte Türk Milliyetçileri bu gerçeğin ışığında Türkçe düşünerek; ülke ve dünya gerçeklerine Türkçe bakmaktadırlar. Böyle olunca da bu soruya çok kısa olarak aşağıdaki şekilde cevap verilebilir.

Türk Milliyetçileri Türk Milletini tarihin en eski ve köklü bir milleti kabul eder. Türk tarihini bir bütün olarak telakki eder. Farklı isimlerle adlandırılan Türk devletleri Türk Milletinin kurduğu devletler olup, altın bir zincirin halkalarıdır ve bir bütünün ifadeleridir.

Dünyada Müslüman olmayan Türk boyları da vardır. Ancak Türk Milleti deyince genel anlamıyla Türk-İslam Sentezi ile 14 Asırlık İslâm Tarihinin 13 Asrında bu yüce dinin bayraktarlığını yapmış bir millet akla gelir. Türk Milliyetçileri Türklük ile İslâmiyet’i iç içe, et ile tırnak misali kabul eder.

Türkiye Cumhuriyetini birlikte kuran, etnik kökeni ne olursa olsun; Türkiye’de bin yıldır birlikte yaşayanların tamamı Türk Milletini oluşturur. Bu anayasamızda da “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı” olarak yer bulur. Atatürk, bunu en veciz şekilde “ Ne mutlu Türk’üm diyene!” diye ifade etmiştir. Dolayısıyla Türk Milliyetçileri bu coğrafyada yaşayan, ay-yıldızlı al bayrağı kabul eden herkesi hiç bir ayrıma, ötelemeye tabi tutmadan, Türk Milletinin şerefli bir evladı kabul eder. O yüzden Türk milliyetçilerinin fikir sisteminde “36 etnik grup” safsatalığı yoktur. 76 Milyon Türk Milleti bölünmez bir bütündür.

Türk Milliyetçileri, demokratik bir hukuk sistemine, parlamenter demokrasiye inanır. Mülkün yani devletin temelini de adalette görür. Türk Milliyetçileri devletin üniter yapısına inanır. Türk Milliyetçileri etnik ve mezhebî bölücülüğü milletin geleceği acısından tehlikeli görür, dolayısıyla Türk Milliyetçilerinin kitabında federasyon ya da özerklik gibi ayırıcı taleplere yer yoktur.

Özetlersek Türkçüler bir ülkünün karasevdalılarıdır. Bu ülkü; Türk Milletini ebediyen, birlik ve kardeşlik içinde yaşatmayı amaçlar. Bu ülkü; Türk Milletinin huzur ve güven içinde yaşatmayı ister. Bu ülkü, bütün dünya milletleri ile “dünyada barış” ilkesi ve milli menfaatler çerçevesinde dostluk ve ilişki kurulmasını arzular. Bu ülkü, Türk Milletinin daha refah, adil bir demokratik düzen içinde yaşamasını, milli değerlerini yaşatmasını ister. Bu ülkü, milletin değerlerinin, milleti meydana getiren yurttaşlara adil dağıtılmasını, gerçek söz sahibinin milletin kendisinin olmasını arzular.

Türk Milliyetçileri; Türk Milletinin dertlerine milli bir gözle bakılarak çözüm üretilmesini, Türk’ün tüm değerlerine sahip çıkılıp geliştirilmesini ister. Bunun için de gerek toplumsal, gerek siyasi, gerekse uluslararası konulara Türkçe bakar, çünkü Türk Milliyetçileri Türkçe düşünür… Türkçe düşünmemiz dileğiyle..

Saygılar… 28.10.2015

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.