9. Türkçe Şöleni

  • 11 Mayıs 2015
  • 2.108 kez görüntülendi.
9. Türkçe Şöleni

trkc-solenn1

  1. Türkçe Şöleni

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde Fatih Orta Okulu ile Şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal İlköğretim Kurumu’nun ortaklaşa düzenlediği 9. Ulusal Türkçe Okuma ve Öykü Yazma Şöleni başladı.

Dinar İlçe Hükümet Konağı önünde düzenlenen Atatürk Anıtına çelenk bırakma merasimiyle başlayan Türkçe Şöleni’ne Dombıra şarkısının sanatçısı Arslanbek Sultanbekov’da katılarak vatandaşlara ünlü Türküyü çalarak seslendirdi.

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Ulusal Türkçe Okuma ve Öykü Yazma Şöleni Dinar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin Atatürk Anıtı’na bırakılmasıyla başladı. Saygı duruşu ve istiklal Marşımızın söylenmesiyle devam eden programda açılış konuşması gerçekleştiren Şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal İlköğretim Kurumu Müdürü Mehmet Öztürk, şölenin dokuzuncusunu gerçekleştirmekten dolayı çok büyük gurur duyduklarını, iki gün boyunca devam edecek olan programın çok renkli görüntülere sahne olacağını ifade etti.

Türkçe Şöleninde öğrencilerin yaptıkları etkinlikler dikkatleri çekti. En büyük ilgiliyi okul öncesi öğrencilerinin halk oyunları gösterileri alırken, Fatih Orta Okulu Barış ve Kardeşlik Korosu şarkılarla herkesi coşturdu.

Mehmet Çavuş Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından kurulan Mehteran Ekibi ise görülmeye değer bir gösteri sunarak şölen yürüyüşüne katıldı.

Altmış sekiz ilden iki yüz altmış yedi öğrencinin Dinar’a gelerek yarışmalara katıldı. Yarışmaya girecek olan 267 öğrenciye bir ay önce Gülten Dayıoğlu’nun ‘Dünya Çocukların Olsa’ isimli ve içeriğinde barış ve kardeşliğin yer aldığı kitaplar dağıtıldı. Bir ay boyunca bu kitabı okuyan öğrencilere kitap içerisinden altmış soru soruldu. Altmış soruya altmış dakikada cevap veren öğrenciler birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Dinar Fatih Orta Okulunda düzenlenen yarışmada öğrenciler sınıflarda ter dökerken öğrenci velileri ise büyük bir heyecan ile okul önünde çocuklarının başarılı olması için dua etti.

Saat 11.00’de başlayan ve 12.00’da sona eren sınavın ödül töreni ise Dinar Park Ala Konferans Salonunda yapıldı. Ödül töreni öncesinde ise Dinar Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Mehteran gösterisi davetlilere sunuldu.

Ödül töreni merasimi öncesinde bir konuşma gerçekleştiren Fatih Orta Okulu Müdürü Murat Nail Üner, nesilden nesile aktarmak için uğruna canlar feda ettiğimiz kültür mirasımıza sahip çıkmak için okuyan nesiler yetiştirmek zorunda olduklarını belirterek şunları söyledi, ‘Hazırlamış olduğumuz bu proje ile yurdun dört bir yanından gelen dil sevdalılarının gönül birliği ile Türkçe Şöleni hayat buldu. Türkçemizi en doğru şekilde kullanmak, okuduğunu anlayan bireyler yetiştirmek düsturumuz oldu. Ana dile sahip çıkmak, milletin öz kültürüne özden sarılması demektir. Çünkü milletlerin en aziz, en tılsımlı ve enkıymetli servetleridir’ dedi.

Okul Müdürü Üner’in konuşmasından sonra ise Dinar İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin dil çalışmasının millet olma şuuruna yönelik yapılan bir çalışma olduğunu belirterek davetlilere hoş geldiniz dedi.

Konuşmaların ardından ise, Togo ve Sudan’dan gelen Yosra Mohammed ve Abdou Wahabi Abdou isimli Karatay Üniversitesi öğrencileri kendi yazmış oldukları özel makaleleri Türkçe Şöleninde Türkçe olarak okudular.

En son olarak ise Dinar’da gerçekleşen Türkçe Şöleni etkinlikleri çerçevesinde yapılan ve teması barış, kardeşlik olan sınavda başarı elde eden öğrencilere, ödülleri taktim edildi.

trkc-solenn2

trkc-solenn3 trkc-solenn4 trkc-solenn5

trkc-solenn6

trkc-solenn7 trkc-solenn8

trkc-solenn9 trkc-solenn10

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.