ACAR; “MENDERES NEHRİNE DEV PROJE GELİYOR”

  • 07 Aralık 2016
  • 3.735 kez görüntülendi.
ACAR; “MENDERES NEHRİNE DEV PROJE GELİYOR”

ACAR; “MENDERES NEHRİNE DEV PROJE GELİYOR”

Belediye Suçıkan tesisleri içinde ki büyük havuzdan doğan ve ilçe merkezinden geçen Büyük Menderes Nehri için düzenleme ve peyzajı için dev proje gerçekleşecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) ve özel bir firmadan gelen yetkililer ilçemiz içerisinde bulunan Menderes Nehrinde incelemelerde bulundu. Ön inceleme için Dinar’a gelen yetkililere ev sahipliğini Belediye Başkanı Saffet Acar yaptı. Başkan Acar, beraberinde bulunan belediye birim amirleri ve yetkili ekip yaya olarak; Menderes Nehrinin diğer kolu olan İncirli Mahallesi bölgesi güzergahı, Stadyum Mahallesi güzergahı, Emniyet Mahallesi, Dinar İmam Hatip Lisesi, Atatürk Parkı Köprüsü, Salı Pazarı alanı, Eski Cezaevi yanı ve Santral Mahallesi Selanik Caddesine kadar gezi ve inceleme yaptı. Belediye Başkanı Saffet Acar, DSİ yetkililerine ve yatırımcı firma ekiplerine Suçıkan’dan ve İncirli Mahallesi Düden den doğan Emniyet Mahallesinde birleşen Menderes Nehri hakkında detaylı bilgi verdi.

Başkan Acar, Menderes Nehri kanal dibinde kaçak olduğunu ve binaların bodrum katlarını su bastığını belirterek kanalın alt ve kenar duvarları yapıldığı takdirde suyun iki misline çıkabileceğini söyledi. Acar konuşmasında şunları söyledi; “Kanalın standart bir ölçüsü yok, ileride daralıyor ve genişliyor. Belediye olarak bizim üzerimize ne görev düşüyorsa yaparız. Burası Akar Çay’a on basar, orası yazın kokar çay oluyor, bu su çok temiz. Nehir olan yerde hayat çok, bizim için büyük nimet benim hayalim. 548 kilometre yol üzerinde 119 tane yerleşim merkezi var. Bunun sadece 20 tanesinde arıtma var, diğerlerinde arıtma yok. Suyu buradan yollayan en temiz belediye biziz. Denizli’yi geçip Sarayköy’e vardığınız zaman hiçbir canlı varlık yaşamıyor. Ben uzun yıllar biçercilik yaptım orada çalıştım, 1973 – 75 yıllarında elle balık tutulurdu. Sarayköy, Denizli’den insanlar gelir herkes elle balık tutardı, şu anda hiçbir canlı varlık yaşamıyor. Bu sularımıza bizim iyi sahip olmamız gerekiyor, bir gün savaşlar bu suyun yüzünden çıkacak.” dedi

Firma yetkilileri Menderes Nehrinin beklediklerinden çok daha iyi olduğunu ve bu kanal boyu güzergâhınca çok güzel projeleri olduklarını belirterek, nehrin ıslahı ve görsel peyzaj çalışmaları için gerekli adımların atılacağını belirtiler.

Santral Mahallesi Selanik Caddesi istikametinde bulunan Menderes Nehri incelemesi sonrasında Acar ve yetkililer Suçıkan park tesislerine geçerek orada da bir ön inceleme gerçekleştirdiler. Alınan bilgiye göre Menderes Nehri ıslah ve görsel peyzaj çalışmaları 2017 yılında başlayacağı, 20 Milyon TL bedeli olan bu çalışmaya belediye olarak ta destek ve yardım yapılacağı öğrenildi. Başkan Saffet Acar bu dev projenin Dinar’a şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu.

menderesnehriislah2017-1 menderesnehriislah2017-2 menderesnehriislah2017-3 menderesnehriislah2017-4 menderesnehriislah2017-5 menderesnehriislah2017-6 menderesnehriislah2017-7

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.