ACAR’DAN HOLLANDA ZİYARETİ

  • 22 Ocak 2016
  • 1.439 kez görüntülendi.
ACAR’DAN HOLLANDA ZİYARETİ

UYAK’TAN HOLLANDA’YA TEKNİK İNCELEME ve GÖZLEM GEZİSİ

Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR UYAK üyelerinden oluşan bir heyet ile Hollanda’ya teknik inceleme ve gözlem ziyaretinde bulunuldu.

Dünya’da Yaşlanma ve yaşlılık çalışmalarında önde gelen ülkelerden olan ve AOW yaşlılık aylığı gibi sosyal bakım sigortasında da önemli çalışmalar yapan Hollanda’ya Ulusal Yaşlılık Konseyi (UYAK) Dinar Belediyesinin desteği ile teknik inceleme ve gözlem gezisi düzenledi. Teknik gezi heyetinde Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı ve Dinar Belediye Başkanı Saffet ACAR, Dinar Belediye Temsilcisi Mehmet KAŞLI ile birlikte Gazi Üniversitesinden(Ankara) Doç. Dr Ayşe CANATAN, Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde(İzmir) görevli olan Doç. Dr. Nil TEKİN, Adnan Menderes Üniversitesinden(Aydın) Doç. Dr. Sema OĞLAK ve Doç. Dr. Hatice EROL katıldı.

2 gün olarak planlan teknik gezinin ilk gününde heyet Roterdam’da bulunan ve 300 kişi kapasiteli her engelli kişiye 1 hasta bakıcının bakım verdiği Swetterhage engelli köyü ziyaret edildi.

Ardından yine Rotterdam’da bulunan özel bir işletme olan Boomgaard huzurevini ziyareti yapıldı, bütçesini tamamen AOW sosyal bakım sigortası kapsamında Hollanda hükümeti tarafından karşılanan ve 24 saat kurumsal bakım veren Boomgaard huzur evi 250 yaşlı kapasiteli bir kurum olduğu öğrenildi.

İkinci günde ise WeespVought’da bulunan De Hogevey Care( Demans Köyü) nü ziyaret eden UYAK heyeti, De Hogevey Care sorumlusu Yvonne van Amerongen tarafından karşılandı.

Bakım Sorumlusu Yvonne van Amerongen’den bilgi Alan Başkan Saffet ACAR demans köyünün 23 adet özel olarak tasarlanmış evden oluştuğunu köyde bulunan 152 demans hastasının her gün temel bakım ihtiyaçlarının karşılanması yanında aynı zamanda köy içerisinde sakinlerin güvenli ve huzurlu bir şekilde bağımsız olarak gezebildiğini bildirdi. Ayrıca Demans köyünde bulunan restaurant, kafe ve tiyatro gibi bir çok sosyal tesisinde bulunduğunu aktarıldı.

Demans köyünün ardından Stichting Voughterstede Bakım Kurumu ziyaret edildi; Burada Prof.Dr. Tinie Kardol tarafından bilgi alan heyet kurumun 800 yaşlıya evde bakım, 200 kişiyede kurumsal bakım verdiğini, evde bakım sistemi ile kurumsal bakım sisteminin aynı çaltı altında bulunduğu bilgisini aldı.

Kendisine ve heyetine olan ilgi ve alakadan memnun kaldığını bildiren Başkan ACAR şunları kaydetti, “Ülkemizde de bu gibi tesislerin olması gerekirken maalesef sanırım şuan İzmir’de Bulunan Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinden ve bir kaç tane Belediyenin çalışmalarından başka geniş çaplı bir çalışma bulunmamaktadır, demans hastalığı çok yakın zamanda çağın hastalığı olacak ve yükselen insan ömrü ile birlikte bu hastalığı çevremizde çokça göreceğiz, bu teknik gezide çok şey öğrendim bunları ülkeme döndüğümde bizzat aktarıp bir an evvel uygulamalı gerontoloji çalışmalarına başlayacağım, bu durumda artık kaybedecek zamanımız yok bakım çok önemli Türk vatandaşlarımızda bakımın en kalitelisini hak ediyorlar, onlar için çalışacağız. Burada bizi yalnız bırakmayan çok değerli akademisyenlerimize ve destekleriyle hep yanımda olan sayın hocam Prof.Dr. İsmail TUFAN’a da teşekkür ederim” dedi.

Teknik teknik inceleme ve gözlem sonrası toplantı salonuna geçen heyet soru ve cevap şeklinde bilgiler alarak teşekkür konuşmaları ile gezi son buldu.

alzh-holland (1) alzh-holland (2) alzh-holland (3) alzh-holland (4)

alszz-holland (3)

holland-alzh (1) holland-alzh (2) holland-alzh (3) holland-alzh (4) holland-alzh (5) holland-alzh (6) holland-alzh (7) holland-alzh (8) holland-alzh (9) holland-alzh (10)

alszz-holland (1) alszz-holland (2)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

    Yaşlılar ile ilgili çok saygıdeğer bir hizmette İlçemin adının yurt dışında da temsil edilmesi, son derece onur duyulacak bir olaydır. Sayın başkanı kutluyorum…. Raif ÖZTÜRK

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.