AFYONKARAHİSAR TANITIM VE TURİZM GÜNLERİ’NİN ARDINDAN

  • 13 Eylül 2017
  • 876 kez görüntülendi.
AFYONKARAHİSAR TANITIM VE TURİZM GÜNLERİ’NİN ARDINDAN

AFYONKARAHİSAR TANITIM VE TURİZM GÜNLERİ’NİN ARDINDAN

 

BAŞARILIYDI

Geçen yıl yapılması tasarlanan,  fakat ihanet odaklarının 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirdikleri kalkışma sebebiyle yapılamayan “Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri”, bu yıl 6 -10 Eylül tarihleri arasında Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU’NUN himayesinde İstanbul Maltepe Osmangazi Fuar Alanı’nda yapıldı.

Afyonkarahisar Valiliğinin organizasyonunda başta Afyon Valiliği olmak üzere, ilçe kaymakamlıklarının ve belediye başkanlıklarının katılımı ile gerçekleştirilen “Afyon Tanıtım ve Turizm Günleri”, ilimizin ve ilçelerimizin tanıtımları adına iyi düşünülmüş bir etkinlikti. Geleneksel olarak her yıl yapılması düşünülen etkilik bu yıl ilk olmasına rağmen başarılıydı.

Başta Valilik olmak üzere, bütün ilçe kaymakamlıklarının, Ticaret ve Sanayi Odalarının, Halk Eğitimi Müdürlüklerinin ve Belediye Başkanlıklarının yöresini, il, ilçe ve beldesini tanıtmak için açmış oldukları tanıtım stantları güzeldi. Tüm görevliler istenilen amaca ulaşmanın gayretini gösterdiler. Her ilçe, belde, belediye kendi kültür değerleri, üretim ve turizm güzellikleriyle kendisisini tanıtma yarışında ve heyecanındaydı.

Fuar sahası çok güzel, stant çadırları çok düzgündü. Stantta yer alan gıda ve kültür değerlerinin sergilenmesi fevkalade iyi düşünülmüştü.  6 Eylül günü başlayan tanıtım ve turizm günleri, tanıtım stantlarının yanı sıra her akşam gerçekleştirilen müzik ve eğlence programlarıyla desteklendi ve  10 Eylül gününe kadar devam etti.

İLÇEMİZ SES GETİRDİ

İlçemiz Dinar, bu etkinliğe Dinar Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası olarak katıldı. Dinar Kaymakamlığı, Dinar Halk Eğitimi Merkez Müdürlüğü, Dinar Ticaret Odası ve Dinar Belediyesi Stantları ilçemizi en iyi şekilde temsil etti. Dinar Belediyesi Gerontoloji Standı ve özellikle Dinar Belediyesi Kültür Hizmetleri serisinden basımı gerçekleştirilen Dinarlı şair ve yazarlara ait kitap, Dinar Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali çerçevesinde hazırlanan “Dinar Belgeselleri” standı büyük ilgi gördü.  Dinar Halk Eğitimi Müdürlüğü Standı halı, kilim, elişi, yöresel kıyafet ve yöresel bebeklerle ilgi gören satanlardandı. Yine Dinar kaymakamlığının ürettirdiği “DİNARELLİ LAVANTA KOLANYALARI”  lavanta fideleri iyi düşünülmüş değerlerimizdi ve beğeni kazandı.

Bunun dışında Dinar, bu tanıtım ve turizm festivalinde Belediye Bandomuzla, Halk Eğitimi Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibi-Kır Efelerle, Ozan Kul Mercan ve Ali Kurtuluş Şaylı Konseriyle öne çıktı ve katılımcılardan büyük ilgi gördü.

AÇILIŞA BAKAN EROĞLU DA KATILDI

Afyonkarahisar Tanıtım ve Turizm Günleri’nin resmi açılışı 8 Eylül 2017 Cuma günü saat 18.30 yapıldı. Resmi açılışa başta Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, Afyonkarahisar Milletvekili Dinarlı hemşerimiz Ali ÖZKAYA, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, ilçe kaymakamımız Mustafa ŞAHİN, Belediye Başkanımız Saffet ACAR ve tüm ilçe kaymakamları ve belediye başkanlarıyla;  çok sayıda bürokrat, İstanbul’daki Afyonlu dernek yöneticileri, kalabalık bir katılımcı katıldı.

Bakan Eroğlu’yu Dinar Bandosu karşıladı. Beraberindekilerle birlikte bütün stantları dolaşan ve hemşerilerini selamlayan Bakan Eroğlu Dinar Stadının önüne geldiğinde Dinar Belediyesi Bando Ekibinin çaldığı marş ve türkülerle halkın arasına karıştı. Dinar Halk Oyunları Ekibi- Kır Efelerin oyunlarına eşlik etti. Coşku ile karşılanan bakan Eroğlu, coşku ile uğurlandı.

PROGRAM, ETKİNLİK ALANI, STANTLAR, İLGİ, COŞKU, KATILIM GÜZELDİ…

ANCAK!

Her şey güzeldi… Program da, sunucu da, sanatçılar da… Ancak eski alışkanlıklar burada bir kez daha yeniden tezahür etti… Dinar’a üvey evlat muamelesi yapıldı ve bu tutum katılımcılardan büyük tepki aldı.

Dinar, Afyonkarahisar’ın ilçesi olarak; tanıtım gününe dört kaymakamlık, dört belediye, dört ticaret ve sanayi odası stant görevlisinin yanı sıra; Belediye Bandosu’yla, sanatçısıyla, Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği temsilcileriyle, Halk Oyunları ekibiyle 30 kişilik bir etkinlik grubu ile katıldı. 7 Eylül 2017 Perşembe günü saat 05.00’te kalkan, 07.00 de Dinar’dan hareket eden 8 saat yolculuk yapan ve program saatinde Fuar alanında olan bu ekibe-program sırası ve saati günler öncesi verildiği ve Fuar alanında aynı gün saat 16.00’dan itibaren sunucu tarafından en az 20 kez program halka duyurulduğu halde, programa uyulmayarak büyük haksızlık yapıldı.

Saat 19.00 sahne alması gereken Dinar Bandosu saat 21.00 de,  19.30 da sahne alması gereken Ozan Kul Mercan saat 11.45 de, saat 21.00 de sahne alması gereken Dinar KIR EFELER saat 11.30 da sahneye alındı. Bu insanlar yol yorgunluğuna rağmen saatlerce ayakta bekletildi. Ayrıca Dinar bandosundan üç parça okuduktan sonra sahneden inmesi istendi. Tanıtımdan amaç, Ferhat Göçer’i mi, Afyon’un mahalli değerlerini mi tanıtmaktı? Madem katılımcı sayısını artırmak için tanınmış bir sanatçı düşünüldü. O zaman Ferhat Göçer saat 20.00 de çıkarılmalı, katılımcılar toplanmalı, bu sanatçıdan sonra mahalli tanıtım için yöresel etkinlikler yapılmalıydı.

Program aksaklığının, değişikliğinin sebebi nedir, kimdir bilemem… Bildiğim defalarca okunan, anons edilen programa uyulmaması ve Dinarlıların dışlanması ve ötelenmesiydi. Dinar’a sevgisini bildiğim, bir kültür insanı olarak bu tür organizasyonlar ve etkinliklerde tecrübesini, bilgi ve kültürünü alkışladığım Rıfat Hoca’nın (Rıfat Yağmur), program koordinatörlüğünde böyle bir hata nasıl ve niye yapıldı hâlâ anlamış değilim. Umarım bu Dinar’a yapılan son haksızlık olur.

Yapılabilirse gelecek yıl daha iyi olacağına inandığım bu tanıtım ve turizm gününe katkı sağlayan herkesi kutluyor, saygılar sunuyorum.

 

13.9.2017-Dinar

Raif ÖZTÜRK

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.