ALTIN ŞEHİR DİNAR’DA SOSYAL HAYAT (DİNAR’IN OTELLERİ)

  • 24 Şubat 2016
  • 1.190 kez görüntülendi.
ALTIN ŞEHİR DİNAR’DA SOSYAL HAYAT  (DİNAR’IN OTELLERİ)

ALTIN ŞEHİR DİNAR’DA SOSYAL HAYAT

(DİNAR’IN OTELLERİ)

 Dinar’ın sosyal yaşamında otellerin, lokantaların ve kahvelerin ayrı bir önemi ve yeri vardır. Dinar, altın çağını otelleri, lokantaları ve kahveleriyle birlikte yaşamıştır.

Dinar’a dışarıdan gelenlerin uzun yıllar konaklama ve barınma mekânları olan hanlar zaman içinde yerini otellere bırakmışlardır. Özellikle 1940’lı yıllardan itibaren Dinar sosyal hayatının içinde hanların yanı sıra otellerinde yer aldığı görülür. Daha doğrusu pek çok han zamana ayak uydurarak otel haine getirilir.  Bu anlamda Yeniyol ilkokul’unun hemen yanında bulunan Şirin Palas Oteli (Abdullah Kitiş’e ait), şimdiki Yıldızlar Kasabı’nın yerinde bulunan İstiklâl Otel (Çınarlı Otel de denilen bu otel Kahveci Yaşar Keseli’nin kahvesinin üstüdür ve mülkiyeti Nedim Kitişlere aittir), Eski İmren Lokantası’nın üstünde bulunan İmen Oteli, Adliye Caddesinde bulunan Molotof Oğlu Oteli, Mehmet Bir’in marketinin yanında bulunan Boyacıoğlu Oteli ( Boyacı Ahmet’in Oteli), Çamlı Köşk Parkının yerinde bulunan ve Akçaköylü Şevki Akça’ya ait olan Akça Oteli, bu otelin hemen karşısında bulunan Menderes Oteli, Şimdiki Aysa Oteli’nin olduğu yerde Hüseyin Gönüllüye ait olan Kanarya Oteli, Camlı Köşk Parkı’nın karşısında Şükrü Yüzbaşıya ait Subay’ın yeri de otel olarak Kürt Aziz tarafından çalıştırılmıştır. Eski sebze pazarında Köse Oteli (bu oteli kahveci Yaşar’ın hanımı Hayali Köse çalıştırmıştır, bu otelin altı da bir dönem ziraat bankası şubesi olmuştur), Vakıfbank’ın bulunduğu yerde olan Güven Oteli, Yeni Caminin hemen yanında bulunan ve mülkiyeti Bayramoğlu Ailesi’ne ait olan Bayramoğlu Oteli, eski Tansa karşısında bulunan Gönen Oteli, Denizli yolu üzerinde bulunan Ar Motel, mülkiyeti belediyeye ait olan Suçıkan Otel Dinar’ın sosyal ve ekonomik hayatında 1980’lere kadar yer almış olan eski otellerdir.

1940’lı yıllardan1980’li yıllara kadar Dinar’ın canlı bir sosyal ve kültürel hayatı vardır. 1940’lı yıllardan itibaren Dinar’a sık sık tiyatro ve konser grupları gelir.  Tiyatro ve konser turneleriyle ilçeye gelen pek çok tanıtmış sanatçı İstiklâl Oteli, Çınarlı Oteli, İmren Oteli, Bayramoğlu Oteli ve Şirin Palas Otelinde konaklarlardı. O günler Dinar’a gelen, Dinar’ı yakından görme ve tanıma fırsatı olanlar, Dinar’ı bir daha unutmazlar ve bu küçük Anadolu kentinden övgü ile bahsederlerdi.

1975’li yıllardan sonra Dinar’ın fiziki, kültürel, ekonomik yapısında değişiklikler olmaya başladı. Bu değişiklikler kendini en çok sosyal yapıda hissettirdi. Bütün civar il ve ilçelerin gıpta ile baktığı Dinar bu tarihlerden sonra eski özelliklerini ve güzelliklerini kaybetmeye başladı. Bir zamanlar kent yaşamının hareketliliği görülen Dinar, yeniden içine kapanmaya ve yeniden kasaba havasına dönmeye başladı.

Dinar bugün, o eski parlak günlerinin arayışındadır. Umudumuz odur ki Dinar yeniden ayağa kalkacaktır. Bunun emareleri görülmektedir.

Saygılarımla….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.