Antik Kent Efes’ten sonra en önemli şehir olan Kelainai ve sonradan kurulan Apameia..

  • 13 Temmuz 2016
  • 3.706 kez görüntülendi.
Antik Kent Efes’ten sonra en önemli şehir olan Kelainai ve sonradan kurulan Apameia..

Dinar’ın Eski Tarihi Gün Yüzüne Çıkarılmalı

Milattan Önce 1200 yıllarına kadar bilinen eski bir tarihi olan Dinar ilçesinin eski tarihinin gün yüzüne çıkarılmalı.

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan, klasik dönem boyunca Antik Kent Efes’ten sonra en önemli şehir olan Kelainai ve sonradan kurulan Apameia şehirlerinin eski tarihinin gün yüzüne çıkarılmasıyla birlikte tarih turizminin de tavan yapacağı belirtiliyor.

Umut Gazetesi muhabirlerinin yaptığı araştırmaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle gerekli kazıların yapılması halinde eski adıyla Kelainai ve Apameia olan iki ayrı şehrin incelenmesi gerekiyor.

Bununla ilgili önceden Fransa’dan bir Üniversite bütün masrafları karşılamak üzere tarihi araştırma ve kazı işlemleri için gerekli başvuruları yapmış, fakat yetkili makamlarca izin verilmemişti.

Tüm detaylarıyla Dinar ilçesinin eski yerleşim alanlarının incelenmesi gerektiğine inanan bazı görüşler, Efes’ten sonra en büyük yerleşim yeri olan Apameia’da yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığının tahmin edildiği belirti.

Bu eski iki şehirde antik tiyatro ve stadyum olduğu iddia edilen bölgelerin araştırılarak tarihin gün yüzüne çıkması ve böylelikle tarih turizminin de patlayacağı görüşleri hakim olmaya başladı.

 

Dinar’ın Tarihi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dinar,_Afyonkarahisar

 

Dinar, Afyonkarahisar ilinin bir ilçesidir. İlçe ismini, Orta Asya’dan gelen Türk Göçleri sırasında bölgeye yerleşen Kitiş Bey’in oğlu Dinar Bey’den alır. Eski ismi Geyikler’dir. Dinar Türkiye’nin karayollari için çok önemli bir yoldur. İç Anadolu’yu Ege’ye bağlayan, Akdeniz’i Marmara’ya bağlayan yoldur. Isparta ve Burdur’a 60 km Denizli Afyonkarahisar ve Uşak’a 110 km dir. İlçe nüfus cüzdanı ibaresinde il merkezinden sonraki en büyük nüfusa sahip ilçedir. İlçe de 1 Ekim 1995 pazar günü 17:57 de meydana gelen 6,1 büyüklüğünde deprem sonucu 99 kişi ölmüş büyük maddi hasar meydana gelmiştir. Bu tarihe kadar il olmaya çalışan ilçe depremden sonra belini doğrultamamış Isparta, Denizli ve Antalya iline çok yoğun göç vermiş ve nüfusu sürekli olarak azalmıştır. Afyonkarahisar ilinin en fazla göç veren ilçesidir. Göç halen devam etmektedir. Yurtdışında Emirdağ’dan sonra en fazla hemşehrisi olan ilçedir. (Donbayovası, Çölovası, Sazovası ve Dinarovası). Afyonkarahisar’ın en fazla şehit veren ilçesidir. Denizli’nin Çardak ve Çivril ilçesi Afyonkarahisar’ın ise Dazkırı, Başmakçı ve Evciler ilçesi Dinar’dan ayrılarak ilçe olmuşlardır.

 

Dinar’ın bilinen geçmişi MÖ 1200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Dinar Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerindendir. Klasik dönem boyunca Efes’ten sonra en önemli şehri daha önceki adı Kelainai olan elbette ki Apameiaidi. Pers döneminde Yunanistan akınından giderken, dinlenen Pers kralı Xerxes’in (sonraları Cyrus ve Büyük İskender’in de yaptığı gibi) kullandığı Paradeisos isimli av bahçesi bu topraklarda yer alıyordu. Dr. Hasan T. Uçankuş tarafından Tatarlı yakınlarında Pers dönemine ait bir mezar kazılmıştır. Kral III. Antiochos tarafından bir Helenistik şehri olarak kurulan ve Pers annesi Apama’nın adıyla anılan Apameia’da geç Helenistik dönemde üzerinde Maeander Nehri ya da flüt çalan Marsyas’ı gösteren resimler olan çok sayıda sikke basılmışltır. Basıldıktan hemen sonra gömülen ve hiç kullanılmayan bu madeni paraların binlercesinden oluşan bir hazine, Seyyid Ahmet Çeliktaş tarafından bulundu ve müze müdürü rahmetli Ahmet Topbaş tarafından Afyon Müzesi’ne getirildi. Strabo’ya göre erken Roma İmparatorluğu döneminde Apameia, Efes’ten sonra Asyaeyaletlerinin en büyük ve önemli alışveriş merkezidir. Roma valisi tarafından yönetilen bir idari bölge (conventus) merkezidir. Şehir, önemini, Ankara’dan Attaleia’ya ve Doğu’dan Efes’e giden anayolların kesiflmesinden alarak, bir ticari merkez konumuna gelmişti. Bugün Dinar Suçıkan’da, Apameia’dan geçen Marsyas Nehri’nin kaynağı ve efsaneye göre Tanrı Apollo’yu müzik yarışlmasına davet ederek meydan okuması yüzünden, Satyr Marsyas’ın önce derisinin yüzülüp sonra asıldığı yer bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Apameia sikkeleri üstünde Orgas, Obrimos ve Therma nehirleri de görülebilmektedir. Eski çağlarda şehirde birçok deprem oldu. Bugün hala görülebilen ama ancak kımen kazılarak çıkartılmış kalıntıların içinde Mercimek Tepesi yamaçlarındaki Helenistik tiyatro, stadyum, şehrin yanındaki bir tepenin zirvesindeki bir kilise ve Dinar’dan geçen karayolunun hemen kenarında yarım daire şeklinde olan bir yapı yer almaktadır. MS 3. yüzyılda şehirde basılmış bazı sikkeler üzerinde Nuh’un Gemisi’nin resimleri olduğundan bölgede nüfuzlu bir Yahudi topluluğunun bulunduğu sanılmaktadır. Belki de bu yüzden şehre, “sandık” anlamında Kibotos da denilmektedir. Hititlerden Aka-İyon, Frig, Kimmerler, Persler, Roma, Bizans ve Türkler’e kadar birçok Anadolu medeniyetinden izler taşıyan Dinar, eski çağlardan bu yana, sürekli olarak bölgenin başkentliğini yapmıştır. Dinar tarihin ilk müzik yarışmasının yapıldığı yerdir. İçine tanrıların, kralların karıştığı masallar ve efsaneler şehridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.