ARABA PARK ETMESİNİ BİLMİYORUZ

 • 29 Haziran 2015
 • 1.763 kez görüntülendi.
ARABA PARK ETMESİNİ BİLMİYORUZ

lozansariogluavatar

                      ARABA PARK ETMESİNİ BİLMİYORUZ

Şehir merkezine arabasıyla gelenlerin çoğunluğu araç park etmesini bilmiyor, cadde ve sokağın neresi boşsa arabasını oraya park edip gidiyor. Yolun tam ortasına bile park edip, arabasını kilitleyerek gideni görmek bu memlekette mümkün. Araç sahipleri için her yer otopark. İstediği yere aracını park etme hakkına sahip,  o kadar boş yer varken kaldırımları işgal edip park ederek yayaların hakkına tecavüz edenler ise gayet rahatlar.

İlçe’nin eski Cumhuriyet meydanı kenarında ziraat Bankasının önündeki cadde başta olmak üzere meydana acılan sokak ve caddelerde anormal şekilde park edildiğini görmekteyiz,  birde aracını tam yanaştırmayanlar var ki  o zaman bu caddeden geçmek imkansız,şayet  büyük  bir vasıta bu caddeye girmişse dakikalarca ne ileriye gidebilir nede geriye gelmesi zaman almakta ve istenmeyen münakaşalar, kavgalar olmaktadır. Trafiğin kabul ettiği cadde ve sokak kenarlarına ise park eden araçlar usulüne uygun park etmedikleri için üç arabanın sığabileceği yere tek başına park etmeleri  ise diğer vasıta sahiplerini mağdur etmekte, Araçların park ettiği en çok sıkıntı da  eski Cumhuriyet meydanı etrafındaki yollar, tansa  caddesi, Yeni yol ilkokul caddesi ile Belediye, kasap  dükkanlarının  önlerindeki yollar ve Ulucami girişindeki cadde her zaman trafiği aksatmakta, yayalar  da vasıtalar da zor zahmet geçmektedirler.

Haftanın pazarı olan Salı günleri sabahın erken saatlerinden  itibaren  pazara yanaşmak  imkansız,eskimezbahane’nin olduğu yerlerde sonradan açılmış  cadde ve sokaklar tamamen dolu, kamyonlar,tarktörler,özel otomobiller ve düzensiz bir şekilde park edilmiş römorklar yüzünden pazara giremiyorsunuz. Her vasıta sahibi gelişi güzel arabasını park ettiği için boş alanlar olsa bile yanlış yapılan park yüzünden girmekte, çıkmakta insanları çileden çıkarıyor. Köylerden araçlarıyla gelenlerin köyde arabayı köy meydanına park ettiği gibi burada da aynı şekilde hareket etmesiyle boş alanlara diğer araçlar giremediğinden park sorunu yaşanmaktadır. Dikkat ettim bir Allah’ın kulu yetkili göremedim. Bu karışıklığı önleyecek, vasıtaların usulüne uygun park etmelerini yönlendirecek görevli kişi yok.

Kent merkezinde ve mahalle aralarında yapılan birçok apartmanlarda otopark yasalar gereği olması gerekirken maalesef yeni yapılan binalarda bile göremedik. Bu önlem hemen alınmalı, apartmanlarda otopark plan ve projelere konulmamışsa inşaat ruhsatları verilmemelidir. Belediyemiz tarafından merkezi bir yerde kapalı otopark planlanarak hizmete açılmalı, Bunlar ikmal edilinceye kadar Trafik polisi ve Belediyemiz Zabıta teşkilatı müştereken çalışarak şehir merkezi ve  Salı günleri pazarın olduğu cadde ve sokaklardaki park eden araçların hiç olmazsa  kurallara uygun şekilde park edecekleri yerler işaretlenmeli, gelişigüzel park edilmesine müsaade edilmemelidir.

Diğer taraftan kaldırıma park edilen araçlar yüzünden vatandaş nasıl ve nereden yürüyeceklerini bilmiyorlar. Çünkü kendileri için yapılan kaldırımlar araçlar tarafından park alanı olarak kullanılıyor. Kaldırımların sorumluluğunun kimlere ait olduğu da askıda kalan bir konu, kaldırımlar belediyelere ait ama kaldırımlara park eden araçların kimler tarafından denetime tabi tutulacağı belli değil. Trafik ve Belediye Zabıtası her iki kurumda sorumluluk bizde değil diye alakadar olmuyorlar.   Kaldırımlarda zaten yeterince işgal edilmiş durumda. Bazı  iş yeri sahipleri, seyyar satıcı,  satışa arz edilen mallar ,reklam panolarıyla kaldırımlar maalesef parsellenmiş.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ferit güzelalp dedi ki:

  kaldırımlar hep işgal edilmiş araba sahipleride normal park etmiyorlar yolların ortası park yeri gibi.biraz alaka.

 2. NİYAZİ YILMAZ dedi ki:

  SAYIN LOZAN ABİ BU YAZDIGIN YAZIDA BENİ VE KENDİNİSUÇLUYORSUN ÇÜNKİ DİNAR İKİMİZ YÖNETİYOZ TEK SUÇLU VATANDAŞ

 3. şule pınar sarıoğlu dedi ki:

  Bileğine, emeğine, yüreğine sağlık,
  Bu yazıya birde dip not ben düşmek isterim, özellikle büyük şehirlerde engelli otoparklarına sapasağlam insanların büyük bir pişkinlikle engelli için ayrılmış otoparklara park ettiklerini bizzat kendim gördüm. Bu insanları lütfen uyaralım.
  Saygılar..

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.