BAŞHEKİMİMİZİN PROJESİNE HAYRAN KALDIK

  • 15 Mart 2018
  • 677 kez görüntülendi.
BAŞHEKİMİMİZİN PROJESİNE HAYRAN KALDIK

14 MARTI KUTLADIK

BAŞHEKİMİMİZİN PROJESİNE HAYRAN KALDIK

 

Bugün 70-80 sene sonra eski yılların Dinarını düşündüğümüzde Dinara hizmet vermiş belediye Başkanları, Kaymakamlar, Başhekimler, Doktorlar ve bazı bürokrasilerimizi hatırlayıp o yıllara döndüğümüzde diyoruz ki bir zamanlar bir belediye başkanımız vardı. Osman Kavasoğlu 1920 de dinara ilk elektrik santralini kurmuş  bir dürbünlük gücüyle ilçeyi aydınlatmaya başlamış,1931 de Ahmet Veziroğlu Dinara ilk sinemayı getirip Elhamra sineması adıyla halka sunmuş,1951 de ilk hidro Elektrik santralini kurup enerji fazlasını Keçiborlu Kükürt işletmesine satmaya başlayan Bayram Ali Veziroğlunu hatırlıyorum. Belediye olarak vatandaşın enerji kullanması için 25 kuruş taksitle elektrik ocağı vererek kullanmasını sağlamıştı. Başkanlarımızın Dinardaki 2-3 katlı bazı binaları görerek mimari yönden nasıl yapılanmaya gidildiğini gördük, Milletvekilimiz Hamdi Özsoyun çiftçimize yaptırdığı sulama kanalları hizmeti, Kütüphanenin modern bir binaya kavuşması, Kaymakamlarımızın,Daire amirlerimizin hizmetlerini sıralasak bu sayfalar yeter mi?1973 de bir avuç Dinarlıların bir araya gelerek ev ev,sokak sokak,köy  köy dolaşarak verenden birkaç Kuruş veremeyenden arpa buğday alıp kurdukları dernek öncülüğünde Dinara bir Hastane kazandırdıklarını nasıl unuturuz hatırlamaz mıyız o insanları,Her hastasına koşarak giden Dr Ali Tatçı,Türkücü’yü,İbrahim Demireli,Bir tane olan sağlık ocağı günlerimizi,İstasyon altındaki o bataklığın kurutularak vatandaşa taksitlerle satılıp ekili sahaya kavuşmalarını hepsini hatırladık. 14 Mart 2018 Tıp Bayramı kutlamasını gittiğimiz Dinar Devlet Hastanesinin Başhekim İ.Eren Pek’i ziyaret ettiğimiz gün.

Ben Ayhan Kalkan, Hilmi Çalışkan ve Tahsin Baytar birlikte gittiğimiz bu ziyaretimizi Dinara 15 Aralık 2017 tarihinde göreve başlayan Dinar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İbrahim Eren Pek ile yaptığımız ziyarette  yaklaşık bir saatlik sohbetimizde kendisine armağan ettiğim kitapları alınca çok sevindi ve bu mutlu günümüzde en güzel hediye senin armağan ettiğin bu kitap diyerek teşekkür etti ve sözünü “Eğer düşündüğüm bir projem var gerçekleştirebilirsem o proje içinde olacak olan Kitaplığa bu armağan olarak aldığım onlarca kitabı bağışlayacağım” diye konuşunca biz de ısrarla projesinin ne olduğunu sorduk. Bize taslak olarak çizdiği küçük planında anlatarak Dinara eğer yeterli bir arazi bulur temin edersem bunu yaptıracağım diyerek anlattı.

Üçümüzün de ağzı açık kaldı. Doğrusu mükemmel bir proje dedik. Kendisinin Belediye başkanından, siyasetcilerimizden ve bürokrasilerimizden destek alması ve birlik beraberlikle böyle bir projenin gerçekleşmesinin şart olduğunu düşündük. Biz basın mensupları olarak yanınızdayız dedik. Projeyi daha kimseye söylememiş ama bizle paylaştı bizde uzun uzun anlatamıyoruz onu kendisi anlatacak ve duyuracak.

Dinara yapılan bir iş, bir yatırımı kim kendisine mal edip istediği yere taşıyor. Hangi kişi bir çivi dahi çaksa Fani dünyaya göçüp gittiğinde yanında alıp götürüyor mu?Ben 20’yi aşkın yazdığım kitapların hangisini yanımda götüreceğim.Kişilerden isim saymıyorum Fani Dünyaya göç edenlerimizi şimdi RAHMETLE MİNNETLE ANIYORUZ.Yaptıklarını  gelecek nesile bırakıp gitmişler. Eserlerini gelecek nesile bırakalı 70-80 sene hatta ha 100 sene olmuş. Elbette ki gelecek nesile ulaşan bu eserleri görenlerde mutlaka hatırlayacaklardır.

Bu gün tıp bayramını kutladığımız Sağlık ocağı doktorumuz CENK ERİGÜL 20 sene aşkın bir zamandır Dinarda görev yapıyor. Daha bir kişiden şikayet görmemiştir. Gören varsa mutlaka işine gelmemiş kimsedir. Cenk Beye sordum “Sizin yarısı BJK yarısı İzmirli galiba” dedim. Kendisi de “ Benim yarım İzmirli yarım da Dinarlıdır “diyor. Dinarı b benimsemiş bir doktorumu. Elbette ki bir zaman olacak biz nasıl bir Ali Tatçıyı, Türkücüyü, Demireli hatırlıyorsak zamanla o da hatırlanacak. Elbette ki Sayı başhekimiz İbrahim Eren Pek tasarladığı projesini gerçekleştirirse göç edip gittiğinde yanında götürmeyecektir. Dinarlılar onu sevgi saygıyla anıp hatırlayacaktır. Başarılar hocam yetkililere açıklayın projenizi size destek verenler mutlaka olacaktır. BAŞARILAR SAĞLIKLI ÇALIŞMALAR. NİCE TIP BAYRAMLARINA…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.