BELEDİYEDE ALİ VEZİROĞLU İLE SON DEVRE

  • 08 Şubat 2015
  • 3.111 kez görüntülendi.
BELEDİYEDE ALİ VEZİROĞLU İLE SON DEVRE

lozansariogluavatar

BELEDİYEDE ALİ VEZİROĞLU İLE SON DEVRE

 

Dinar’da  yapılan sohbetlerimizde Belediyeden konu açılınca Rahmetli Bayram Ali veziroğlu ismi mutlaka geçer,Dinar’da yıllarca Belediye Başkanlığı yapmış ve bu hizmeti yaparken kalıcı eserlere imza attığı için örnek Belediyeci olarak anılır. Rahmetli  veziroğlunun Belediye Başkanliğı  yaptığı devrelerde İçme suyu,kanalizasyon, halk konutları,Suçıkan ,santral parkları   ,   üzerinde yürüdüğümüz büyük caddeler ve  en önemlisi zor şartlar altında hidro elektrık santralini Dinar’a  kazandırmış bir Belediye Başkanı olarak bilinir.

Bayram Ali Veziroğlu’un üç devre yaptığı Belediye Başkanlığında  iktidar hep karşı partilerden oluştuğu halde  tecrübeleriyle her yaptığı icraatdan başarıyla çıkmıştır.İller Bankasından gelen paralar zaman zaman kesilmiş , hatda İller Bankası Genel Müdürü olan Esat kıratlıoğlu tarafından partizanca hareket edilerek aylarca para gönderilmemişti.  Mahkemeye intikal eden bu  durum Mahkemenin verdiği karar ile para Dinar Belediyesine faizleriyle  birlikte tamamı ödenmişti. İşte o  sıkıntılı zamanlarda Memuruna bile maaşlarını ödememezlik yapmamış Bankadan kredi alarak   başta çalışanlar ile Belediye vasıtalarının kullandığı yakıt masraflarını ödemiş bir Belediye Başkanıydı. Başladığı birçok hizmet maddi durum nedeniyle yarım kalıyor,hükümet desteği gelmediği gibi atılan  her adım engelleniyor iş yapılamıyordu. Ankara Büyük sanayi sitesinden kullanılmış kepçe,greyder benzeri iş makinalarını alarak oradan buradan temin edilen parçalarla bu makinalar rahmetli Ahmet  Akpınar atölyesinde çalışır hale getirilirdi. Samsun limanının harfıyat çalışmalarında,Afyon İscehisar ve  Denizli  elektrifikasyon direklerinin dikilmesi hat çekimi işlerinin ihalelerine girerek buralarda  hem   Belediye Makinalarına hemde işsiz çalışmaya ihtiyacı olan vatandaşlara iş alanı açılmış  oldu. Bunların başına Rahmetli Vehbi arca  ve Mustafa Tuncayı görevlendirdi.Belediye Meclis üyelerinin muhalıf kanadı bu durumu kabul edemiyorlar,yapılan harcamaların boşa gideceğini,Belediyenin tüccarlık  yapmasının kanunsuz olduğunu,işlerin derhal durdurulması gerektiğini ve hatda İçişleri Bakanlığına şikayet ederek Müfettiş gelmesine kadar yaptıkları şikayetlere aldırmadan ,işleri biran evvel  teahhüt  edilen günde bitirip parayı Belediye veznesine almayı hedefliyordu. Alınan paralar is makinalarının    bedellerine,parçalara,tamirciye ödendiği gibi , Belediyenin diğer giderlerine de katkı sağlıyordu.hurda olarak alınmış olan makınalar  da çalışır durumda Belediyeye demirbaş olarak kalıyordu.

Belediye maddi sıkıntılardan bir nebze olsun kurtulmuştu. Muhalif kanatda aklı eren ,tutucu partili olmayan  Meclis üyeleride yapılan işleri görünce  taktir etmeselerde dedikodu ve şikayetleri  eskisi gibi yapmıyorlardı. İş makinalarına yenileri ekleniyor,bunlarda Ankara sanayi sitesine giden 3-5  Belediye teknik personeli  tarafında alınıp yine oralardan parcalarıda temin edilerek Dinar Akpınar Atölyesinde çalışır duruma  geldikten sonra vatandaşa kiralanıyorveyaBelediyeye gelir temin etmek  amacıyla alınan  ihalelere giriliyordu.İktidar Hükümetinin siyasi tutumu Dinar Belediyesini Ticaret yapmaya mecbur kılmıştı.İş makinalarının alımı,parçaların sanayi sitelerinden temini,tamiratlarının yapılması dedikodulara sebep oluyor ve şikayetler nedeniyle gelen Müfettişler yapılan teftişler ve kontroller sonunda  zimmet veya usulsüzlük bulamadıkları için  bazı konuları tekide alıp gidiyorlardı.

Burada anlattıkların Veziroğlunun son devre  Belediye başkanlığı yaptığında yaşanan olaylardır. Belediye Memuru olarak görev yapan yirmi iki kişiydik.İş çok Memur  kadrosunda çalışanlar çok azdı.O zamanlar bir Memur iki veya daha fazla görevide birlikte yürütüyorduk.örneğin; 1960 ihtilalinden sonra Belediyelere Kaymakamlar baktığı için bando teşkilatı  kısmen dagıtılmış takım bozulmuştu, Başkan Bandoyu tekrar toplamak için bandoya yatkın  kişileri Belediyenin herhangi birimine atarken bandoda da  çalışma şartı konularak elinden imza alınırdı. Bu personeller hem kendi asli  görevi olan Zabıta,şöförlük,itfaiye eri görevleri yanı sıra bandoyuda birlikte yürütürlerdi.Bütçesi ayrıda  olsa Elektrik ve su  işletmeside Belediyenin birimlerinde birisiydi.Burada da çalışan az miktarda Memurların  yanı sıra çok az sayıda üçretli ve işçi kadrosuyla çalışlanlar vardı.Bunlarda mesai  içi olmasa bile yangında bir yerde su patladığında,buna benzer açil işlerde saati belirsiz  çalışır  ayrıca ek bir üçret verilmezdi.

Yine  belediyenin Beyni olan yazı işlerinde yardımcı  katip Nuray Karakaya ile bütün yük üzerimizdeydi,  evlendirme mualeleleri, personelin işleri,vatandaşın işlemleri,halkla  ilişkiler ve  bunlara ilaveten sipikerlik hepsini birden yürütmeye çalışıyorduk.Bazı zamanlar işler bitmediği için geçe saat on ikiye kadar çalıştığımız olurdu.Şimdiki gibi bilgisayar olmadığından  Encümen ve Meclis kararlarıda daktilo ile yazılırdı.Yazıları karalamak,silmek bilhassa Meclis kararlarında Yasaktı .Yanlış yazıldığında o kagıt çıkarılıp yeniden yazılması gerekirdi. Böylede  olunca zaman kaybı olur iş birtürlü bitmezdi. Belediye Meclis kararlarıda o zamanlar detaylı bir şekilde yazılır,Mecliste aleyhte veya lehte konuşulanlar hep zabıtlara geçirilir,konuşmaların tamamı veya özetleri mutlaka yazılırdı. Muhalefetde rahmetli Kazım Uysal,Güneş Öngüt  öne çıkan isimlerdi.  Veziroğlu genellikle cevapları kendisi verir,bazende Nedret Gürcan sözcü olarak konuşurdu.Hatasız  olarak bu konuşmaları not alarak daha sonra yazacagımız Meclis  kararlarına aktarılmasıda  çok zamanımızı alırdı.

lozansariogluarsiv

!940  lı yıllardaDinar Belediye Meclis üyeleri soldan itibaren arka sırada ikinci Adnan kurtcebe,Ahmet Refik Aydın, Şerif Emeksiz , Ahmet Çağlar,Nadir Emekli,Oturanlar: Hilmi çağlar,Mehmet Gürcan, Meh- met Ali Kılınç,Bayram Ali Veziroğlu,Ahmet Uysal ve Halil Kitiş

 

Belediye Meclisleri çok hareketli gecerdi o devirlerde, genellikle halka açık yapılırdı.Arzu  eden halk Meclise gelerek toplantıyı izlerdi.Bunu bilen Meclis üyeleri,çiftçide,tamircide  olsa   mutlaka    yeni   bayramlık elbiselerini giyer kravat takmış olarak Belediye Meclisine gelirlerdi.Kravat takmadan gelen   çok nadir görünürdü.Meclis konuşmaları muhalefet ile Belediye Başkanı gurupları arasında ne kadar görüş ayrılıkları olsada  efendiliklerini bozmadan kendi tezlerini karşı tarafa kabul ettirebilmek   için ikna edici cümleler seçilerek kullanılırdı.  Zaman zaman çok sert tartışmalar olur,fakat karşılarında bulunan  kişilerin kalbini kırmamaya özen gösterilirdi.

Benim en çok dikkatimi çeken o devirlerde Meclis üyeleri  memleket menfaatini  her şeyden üstün tutan, aklıbaşında, her vatandaş tarafından sevilip sayılan, memleketin Eşraf’ı olarak bilinen kişilerden seçilirdi.Böylede olunca Meclisde alınan kararlar halkın yararlanacağı,kalıcı hizmete ortaklaşa   imza atılmış olurdu. Halkın istifade edecegi bir tesis  için yapılan teklif   muhalefetden de  gelmiş olsa bu yapılacak iş memlekete yararlı olacağı ikna edici sözlerle aktarılırsa Başkanlık öneriyi red etmez destekleyerek Meclisten olumlu kararın alınması sağlanırdı.Dinar ve Belediyesine bir çok hizmetde emekleri geçmiş Başta Ali Veziroğlu olmak üzere o devirde Meclisde çalışmalara katkıda  bulunmuş Meclis üyelerinden  vefat edenlerede Allahtan rahmet dileriz.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AYHAN KALKAN AYHAN KALKAN dedi ki:

    O YILLARIN İNSANLARINI MERCEKLE ARASAN BULAMAZSIN LOZAN AĞABEY,O YILLARDA ALINAN KARARLAR DOĞRU ALINMIŞ İSE MUHALİFET PARTİ ÜYELERİ BİLE OLUMLU EL KALDIRIRDI.Hilmi ağabey doğruyol partisinin üyesydi alınan olumlu karara olur diye el kaldırmıştı.Veziroğlu onu kutlamış”İşte Dinara senin gibi siyaset adamı gerekir “diye tebrik etmişti.Zabıta amirinden belediyenin tüm memurları korkardı.Esnaf olumlu ceza yediği için itiraz edemezdi.Temizlikciler tüm yolları önce sular ardından süpürüp temizlerdi.Ben üç aylığına belediye başkanı olmuş rahmetli Mehmet arıkan ve Başaran Ceylan gibi başkanı birdaha görürmüyüm bilmem.Kendileri biz emanet aldık kendi mahallemize kendi sokağımıza öncelik tanımayız diye var güçleriyle diğer mahallelere çalıştılar.Başaran başkan bizim mahallede oturduğu halde birçok mahallenin yolları asvalt yapıldı biz kaç defa başvurduysak “Benden sonra gelen yaptırsın”diye cevap verdi.Dörtyol sokakları ve diğer bakımı yapılmayan sokakları Saffet Başkan yaptırdı.Ne yaptı diyenler bu mahalleye hizmet gelmedi diye ortaya çıksın

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.