BELEDİYELERDE ZABITA TEŞKİLATI

  • 06 Nisan 2018
  • 725 kez görüntülendi.
BELEDİYELERDE ZABITA TEŞKİLATI

BELEDİYELERDE ZABITA TEŞKİLATI

            

                          Belediyeler, o şehirde yaşayanlar için doğumundan ölümüne kadar geçen süre zarfında ihtiyaç duyulan hizmetleri veren bir kurum olarak bilinir. Belediye kanunlarının ilgili maddelerinde belirtilen” Belediye: beldenin ve belde halkının sağlık, selamet, refahını temin ve belde  nizamını bozulmaktan korumakla görevli kılar,bu maksatla yasaların verdiği yetkiye istinaden   emirler vermek,yasaklar koymak infaz ettirmek aksine hareket edenleri cezalandırmak yetkilerine sahip bir  kurumdur”. Bunları başarıyla gerçekleştirebilmesi için de resmi elbise ile donatımlı Belediye Zabıta birimi görev yapmaktadır.

                          Zabıta;Belediyenin  silah taşıyamayan asker veya polisi olarak  görev yapan bir birimdir. Nasıl ki Devletin Askeri,Emniyetin de polisi  görev yapıyorsa Belediyede  denetim,kontrol ,sağlık ve  yasaklara uyulup uyulmadığının takibinde Belediye zabıtası  kanunların verdiği yetkilerle Silahsız bir kolluk kuvveti olarak görev yapar.Bazı kanunlarda Belediyenin bu birimini “halkın yiyip içmesine,yatıp kalkmasına,taranıp temizlenmesine”  diye  uzayıp giden zabıtanın görevlerini  sayar. İktidara Gelen hükümet  yetkilileri çıkardıkları kanun kuvvetinde kararnamelerle Belediye Zabıtasının da elini kolunu bağladılar.  Ne diyor kanunda Halkın( Yiyip içmesi ) Başta Ekmek fırınlarında çıkan çeşitli ekmek fiyatlarının rayiç bedellerinin belirlenmesi lokantalar, kasaplar, otel, hamam benzeri yerlerdeki Halkın yiyip içmesi, taranıp temizlenmesi kontrolleri fiyatlarının belirlenmesi hususlarını her ne hikmetse Belediyelerden aldılar.  Nereye verdiler? Gıda ve tarım müdürlüklerine,  bu kurumun devamlı olarak fırın, lokanta, kasap başta olmak üzere halkın yiyip içmesi, taranıp temizlenmesi için faaliyet gösteren esnaf teşekküllerini sık sık denetlediğini gördünüz mü? kocaman bir HAYIR..Çünkü bu kurumun devamlı olarak denetleyecek zabıta gibi bir elamanları yok.Senede birkaç kez bu yerlerde iş olsun diye kontrol  yapılıyorsa o kadar  yapılan kontrollerde yetersiz olduğu için esnaf teşekkülleri     maalesef  birbirlerinden  vatandaşla birlikte şikayetçiler.5179 sayılı gıdaların üretilmesi,tüketilmesi ve denetlenmesine dair alınmış olan bu kararlardan emin olun araştırılsa o günün Bakan’ının bile Haberi yoktur, üç beş işgüzar  müdür ve memur tarafından masada hazırlanmış kanun kuvvetinde kararnameyle uygulamaya sokulmuş bir karardır. Bu yüzdendir ki halkın “yiyip içeceği, yatıp kalkacağı,taranıp temizleneceği bilumum fırın, hamam, otel, berber benzeri esnaf teşekküllerinin ne fiyat nede temizlik ve kalite kontrolü Belediye zabıta teşkilatı tarafından tam manasıyla yapılamamaktadır. Amma vatandaşlar tarafından da şikâyetler genelde belediyelere yapılmaktadır. Hiç bir şikâyetçi vatandaş gıda ve tarım Müdürlüğüne gitmez. Şikâyet mercii Belediye Zabıta teşkilatı olarak bilirler.

                         Belediye zabıta teşkilatının görevleri o kadar geniş kapsamlı ki burada saymakla bitmez. Fakat en önemlisi yukarda saydığımız yetkiler ellerinden alınınca Belediye Zabıta personelinde göreve karşı bir soğukluk, nemelazımcılık, yasaklara uymayanları görmemezlikten gelir gibi görevini askıya aldığı izlenmektedir. Bu durum yalnız Dinar’da değil Türkiye Genelinde Belediye Zabıta birimleri işini maalesef layıkıyla yapamadığı bir gerçektir. Geçmişte  Belediye zabıta teşkilatından bazı yetkiler alınıp gıda  ve tarım Müdürlüklerine verilmesi  zabıtanın çalışma şevkini kırmış asli görevlerini  bile maalesef yerine getiremez duruma  gelmişlerdir. Esnafın sağlık kontrolleri başta olmak üzere, işgal edilmiş kaldırımlar, köşe başlarına çadır kurmuş manavlar, bazı ara sokaklara sebze ekmiş vatandaşlar,  ruhsatsız tadilat ve tamirat yapanlar, şakır şakır akan tertemiz arıklara çöplerini atanlar, ana caddeleri  dahi vasıtalarıyla gelişigüzel park ederek  yolu trafiğe kapatanları bile görmemezlikten gelen bir Zabıta teşkilatı yarattılar. Gıda Tarım Müdürlükleri bu tür şikâyetleri galeye almadığı gibi esaslı bir denetleme yapamamakta, Vatandaşta şikâyet edeceği merciye ulaşamamaktadır. Belediyelerden Hizmet bekleyen vatandaş bu konunun biran evvel açıklığa kavuşturulmasını  arzulamaktadır. Yapılacak iş kısa zamanda Bakanlık tarafından Belediye Zabıta birimlerinden alınmış olan yetkilerin Belediyelere aynen iade edilmesi için yasanın yürürlüğe konulmasıdır.  Kısa zamanda görmek dileğiyle.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.