Birlik ve Beraberlik İçerisinde Dinar’ın Sorunları Görüşüldü

  • 05 Kasım 2018
  • 438 kez görüntülendi.
Birlik ve Beraberlik İçerisinde Dinar’ın Sorunları Görüşüldü

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya Başkanlığında İlçe Kaymakamı  Selami Kapankaya  ve Belediye Başkanı Saffet Acar’ın katılımlarıyla ilçenin sorunlarını ilgilendiren konuların görüşüldüğü geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.

Yapılan toplantıya, Haydarlı Belediye Başkanı Kadir Öcel, Tatarlı Belediye Başkanı Ramazan Gümüş, AK Parti Dinar İlçe Başkanı idris Er, Emniyet Müdürü Halil İbrahim Küpeli, İlçe Jandarma Komutan Vekili J.Asb.Kd.Bcvş.Levent Keskin, Milli Eğitim Müdürü Ufuk Taşbaş, İlçe Müftüsü Şahin Yaşar, Hastane Yöneticisi İbrahim Eren Pek, Dinar MYO Müdürü Dr. Hayrettin Ertan, Dinar Uygulamalı Bilimler  Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Ethem Kadri Pektaş, Daire Amirleri, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri, köy ve mahalle muhtarları katıldı.

İlçe genelinde ve köylerinde yaşanan eğitim, sağlık, din hizmetleri, trafik, asayiş gibi belli başlı konularda sorunlar masaya yatırıldı. Çözüm yollarının da arandığı toplantıda bir konuşma yapan Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, köylerde çok fazla alt yapı sorunlarının kalmadığını, asfaltı olmayan köy yolunun da bulunmadığını söyledi. Dinar isminin lavanta diyarı olarak anılması için Eski Kaymakam Mustafa Şahin döneminde başlatılan lavanta dikimi, hasatı ve yağı ile ilgili çalışmaların devam edeceğini belirten kapankaya, “İlçede kültür evi adı altında bir yer yapılıyor. hemen hemen bitmek üzere. Okullarımızdaki eksiklikleri tamamladık. Eğitime odaklanmış durumdayız, ilçemizi eğitim alanında en üst seviyelere getireceğiz” dedi.

Özkaya: Birlik ve Beraberlik İçerisinde Sorunları Çözelim

Dinar Meslek Yüksek Okulu toplantı ve seminer salonunda düzenlenen toplantıda konuşan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, ilçede bulunan sorunların birlik ve beraberlik içerisinde tüm kurumlarla beraber çözülmesi gerektiğini, ilçenin daha güzel ve yaşanabilir bir hale gelmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

4 Yıllık Okul Sorunu Gündemde

Dinar’a 4 Yıllık Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulunun YÖK tarafından onayının verilerek açılmasının ardından 2018-2019 sezonunda hoca eksikliğinden dolayı öğrenci alamayan okulun sorunları gündeme taşındı. Dinar MYO Müdürü Hayrettin Ertan ve Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Kurucu Müdürü Ethem Kadri Pektaş, ilçede KYK’nın kapanmasının öğrenci kaybına neden olduğunu, 4 yıllık okul için açılan 2 bölüme en az 6 tane öğretim üyesi gerektiğini söyledi. Hoca alımı için ilana çıkacaklarını da belirten Müdürler yeni seneye öğrencinin gelebileceğini belirttiler.

Milli Eğitimin Sorunları Görüşüldü

Toplantının ilerleyen bölümlerinde ise İlçe Milli Eğitim Müdürü Ufuk Taşbaş ve okul müdürleri tarafından okulların sorunları dile getirildi. Okulların fiziki şartlarının yeterli oldu ancak yeni yapılan okullarda çevre düzenlemelerinin mutlaka yapılması gerektiği kaydedildi.

MR Cihazı Geldi, Kuruldu

Sağlık alanında yaşanan sorunlarda ise Devlet Hastanesi Yöneticisi İbrahim Eren Pek, MR Cihazının hastaneye geldiğini ve kurulduğunu toplam maliyetinin ise 3 Milyon Euro olduğunu söyledi. Hastanede uzman doktor kadrosunda eksikliklerin de olduğunu söyleyen Pek, “Hastanemizin yoğun bakımını 2. basamak haline getireceğiz. enfeksiyon labaratuvarı kurulması gerekiyor. MR cihazının yanında kanser tarama merkezi ve mamaografi de olacak. böylelikle B sınıfı hastane olma yolunda çok büyük adımlar atmış olacağız” dedi.

Asayiş Sorunları Konuşuldu

Dinar İlçe Emniyet Müdürü Halil İbrahim Küpeli’nin de katıldığı toplantıda ilçede yaşanan trafik ve asayiş sorunları dile getirildi. Emniyet müdürü Küpeli polis sayısının az olduğuna dikkatleri çekerek, buna rağmen asayiş ve trafik alanında özverili bir şekilde hizmet verilmeye devam edildiğini kaydetti. Uyuşturucu anlamında  çalışmaların yapıldığını ifade eden Küpeli, 2 aylık bir dönem içinde 70 kişinin uyuşturucu satışından ve içiminden alındığını, uyuşturucuyla mücadelenin sonuna kadar yapılacağını söyledi.

Belediye Başkanı Acar: % 80 Doğalgaza Kavuştuk

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar yapılan toplantıda kendisine yöneltilen sorulara cevap vererek, yeni Çivril yolunun bir an önce yapılıp açılması gerektiğini söyledi. Böylelikle eski yolun Belediyeye devir edileceğini, doğalgaz gelmeyen mahalelerde ise çalışmaların hemen başlayacağını vurgulayan Başkan Acar, sokak köpekleri konusunda ise barınak yapılması taleplerine karşı belediyelerin buna gücünün yetmeyeceğini, hayvan barınaklarını merkezi hükümetin yapması gerektiğini ifade etti.

Yaşlı Bakım Merkezi Eski Hastanenin Yerine Yapılsın

Dinar Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Mehmet Över, toplantıda Dinar’a bağlı Yaka köyü bölgesine yapılması planlanan yaşlı ve bakım merkezinin eski hastanenin yıkılan arsası üzerine yapılmasını önerdi.

Sosyal Hizmet merkezinin de aynı alana yapılabileceğini belirten Över’in önerisi herkes tarafından kabul gördü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.