BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ’UN YENİ BİR FOTOĞRAFI GENELKURMAY

 • 16 Mart 2015
 • 3.663 kez görüntülendi.
BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ’UN YENİ BİR FOTOĞRAFI GENELKURMAY

bombacımehmetcavuskkk

ÇANAKKALE GAZİMİZ BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ’UN YENİ BİR FOTOĞRAFI GENELKURMAY BAŞKANLIĞINCA YAYINLANDI

 

Çanakkale Savaşlarında Dinar’lı dedemiz Bombacı Mehmet (İPEK) Çavuş’un yeni bir fotoğrafı Çanakkale zaferleri proğramı dahilinde Genel Kurmay Başkanlığımız tarafında arşivlerde tesbit edilen şimdiye kadar yayınlanmamış 44 fotoğraf Genelkurmay başkanlığı veb sitesinde yayınlandı.

Yayınlanan 44 fotoğraf içinde  Dinar’lı Gazimiz Bombacı Mehmet Çavuş’un (Mehmet İpek dedemizin) fotoğrafı 4’üncü sırada yer aldığı görülmüştür.

http://galeri.haberturk.com/gundem/galeri/447570-genelkurmay-baskanliginin-arsivinden-canakkale-savasi/1/44 ADRESİNDE FOTOĞRAFLARA ULAŞABİLİRSİNİZ.Çanakkale gazimiz dedemiz Mehmet Çavuşu ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.Ruhları şaad olsun.

Ayhan Kalkan

Araştırmacı Yazar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. NİYAZİ YILMAZ dedi ki:

  Çanakkale GAZİ,si Bombacı Mehmet Ç.V.Ş un torunu olarak isminin verildiği şu anki okul yöneticileri nin neden rahatsız olduklarını hala anlamış değilim Seyit onbaşılar Kınalı Hasan lar Nene Hatunlar kendi il ve ilçelerinde yaşatılmaya çalışılır ken Çanakkalede ARI BURNUNDA, SEDDÜL BAHİR DE,CONKBAYIRDA ,Gözünü budaktan sakınmayarak Düşman Çephesin den gelen el bombalarının üzerine ölümü Düşünmeden Atlayarak zahiyatı Düşman Çephesine verdiren Bölük Komutanı ve diğer komutanları tarafın dan bombacı lakabını alarak övünç madalyalarıyla ödülllen dirilmiş ayrıca Anzakların Tarih kitapların da Yerini almış olan kahramanımıza Şu anki okul yöneticileri sahip çıkacakları yerde okulun ismiyle uğraşı yorlar böyle bir kahraman la uğraşacağınıza öğrencilerimizin eğitim düzeyini nasıl yükselte biliririz diye onun mücadelesini verseniz daha iyi ollur sanırım BAYRAM İPEK .

 2. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

  Sayın İpek Ailesi Mensubu,
  Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK), Dinarlıların onur ve övünç kaynağıdır ve Bugün beş vahit Ezanları huşu içinde dinlediğimiz Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı Çanakkale’de Gazi olmuş milli kahramanımızdır..
  Rahmetli Aile Büyüğünüz Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK) un yeni bir fotoğrafını yayınlayan Araştırmacı-Gazeteci Ayhan Kalkan Abiye ben de bir Dinarlı olarak müteşekkirim. Ben de teşekkür ediyorum.
  Değerli kardeşim, benim için; Rahmetli Gazimiz Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK) un adını silmeye çalışmam iddianız doğru değil. Doğru olmamanın ötesinde mahalli değerlerimizin öne çıkarılması ve yaşatılması için çırpınan birisi için büyük haksızlık.
  Yorumunuzu yeni okudum.
  İşin aslı Dinar Mahalli Gazetelerinde “Dinar Lisesi Eski adını İstiyor” okul-aile birliği kaynaklı bir haber yayınlandı.Ben de bu haber üzerine bir yazı yazdım. Bu vesile ile rahmetli aile büyüğünüzün eksik ifade edilen adının doğru şekilde verilmesine de katkıda bulunmayı düşündüm. Bu memlekette askere gitmeden bile “Mehmet Çavuş” adını alan milyonlarca kişi var. Bizim milli kahramanımız, sizin aile büyüğünüz bu Mehmet Çavuşlardan değildir. Sizin büyüğünüz, bizim Gazimiz adını tarihe kendisi kan ve barut içinde kolunu kaybederek tescilletmiştir. O’nun adı, sıradan Mehmet Çavuş değil… Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK) tur.
  Yazdığım yazının son iki paragrafını tekrar aşağıya alıyorum. Lütfen bir kez daha okuyunuz. Siz “Mehmet Çavuş”u yeterli görebilirsiniz. Ben görmüyorum. Mahalli bir değerimizin hak ettiği şekilde “Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK) diye anılmasını doğru buluyor ve istiyorum. Tarihe altın harflerle ve şerefle yazılmış bir kahramanın adını silmek bizim kişiliğimize, misyonumuza uygun olmadığı gibi, istesek de haddimize değildir. Bu böyle bilinmelidir. Saygılarımla…. Raif ÖZTÜRK
  16.02.2015 Tarih ve “DİNAR LİSESİ, TARİHE VE ANILARA TANIKTIR”
  Başlıklı yazımın son iki paragrafı:
  “Bir, Dinarlılar için yerel değeri ve önemi olan “Dinar Lisesi” adı eski Dinar Lisesi’ne yeniden verilmelidir. Tarihi mekanlar tarihi ve yerel adıyla anılmaktadır, bu genel ve doğru bir kuraldır. Afyon Lisesi de “Anadolu Statüsü”nü kazanmıştır, fakat adı bugünde AFYON LİSESİ’DİR. İzmir Atatürk Lisesi de “Anadolu Lisesi Statüsü” nü kazanmıştır, fakat adı hâlâ İZMİR ATATÜR LİSESİ’dir. Dinarlının büyük çoğunluğunun hatıralarını saklayan ve 2010 yılında “Anadolu Lisesi Statüsü” ne kavuşan DİNAR LİSESİ’ de bu adla isimlendirilmelidir.
  İki, 1991-1992 Eğitim Öğretim yılında eğitime başlayan eski cezaevimizin yanındaki Anadolu Lisemiz de şeref kaynağımız, mahalli kahramanımız BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ (İPEK) ANADOLU LİSESİ adını almalıdır. Mehmet Çavuş Anadolu Lisesi, yerel kahramanımız Dinarlı Mehmet Çavuş kastedilerek verilmişse eksik bir tanımlama ve isimdir. Doğrusu “BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ (İPEK) ANADOLU LİSESİDİR”. 16.02.2015 R.Öztürk

 3. Mehmet çvş.ailesi dedi ki:

  ayhan abi seni ipek ailesi olarak kutluyoruz. büyüğümüz amcamız kahraman bombacı mehmet çavuşun ismi devamlı yaşasın diye adı dinar lisesine verilmişti. bu ismin buraya verilmesinden rahatsız olan açıkca ismini söylüyorum raif öztürk bu ismin burdan alınması için girişimlerde bulunduğu yetmedi gazetelere ve sitelere manşet yaptı. şimdi bu resme bakıp utandımı acaba.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.