BU GÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

  • 24 Kasım 2015
  • 623 kez görüntülendi.
BU GÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

AyhanKalkan

öğretmenler günü

BU GÜN ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Bu gün önemli günlerin en önemlisi bir gündür. Düşünüyorum dilimiz Türkçe içinde ve Dünyadaki ülkelerin bütün dilleri içinde öğretmenliğin kutsallığını anlatacak kaç söz, kelime ve cümle vardır acaba? Benim yabancı dil kültürüm yok. Ama bildiğim Türkçem içinde bu duyguları anlatacak bir söz, kelime ve cümle bulamıyorum. Elbette ki yüzlerce kelime binlerce cümle oluşturulur.

İnterneti açıp Gogol’a sorup öğrenmek isterseniz öğretmenlerimiz hakkında binlerce bilgi karşınıza çıkar. Benim geçirdiğim hayat şartları içinde nasıl böyle oldum. Ne oldum, ne olacağım ben bilemem. Kimse de geleceğinin ne olacağını bilemez. İnsan yaratanımız Allah’ın anlımıza yazdığı yazısı şartlarında doğru yolda giderse hayattan umduğunu bulur. Tek şart ona doğru olarak öğretilenler, doğru bilgiler veren öğretmenlerinin bilgisi ışığında yol almasıdır.

Hayat şartları bana ilkokulu bitirtti. Alın yazımda memur olmak varmış oldum. Sonra bu memurluk görevim sürecince okumanın ne kadar önemli olduğunu daha çok anladım. Dışardan ortaokulu bitirdim. Liseyide bitirmek isterdim ama o yıllarda imtihana vilayetlerde girmek gerekirdi özellikle kendi vilayetinde bu yüzden hayalim gerçekleşemedi. Bu yüzden ben torunlarıma ve bütün çocuklara ‘okuyun ailenizin size verdiği destekle sonuna kadar okuyun. Okumazsanız ilerdeki pişmanlık fayda etmiyor’,diyorum. O yıllarda biliyor musunuz öğretmen okulunu bile bitirmeden öğretmen olunabiliniyordu. Ben bir kütüphane memuruydum. Çok iyi biliyorum ki kaç arkadaş merkezde olmasa da köylerde vekil öğretmenliği yapıyordu. Bu görevlerini vekil olsa da yaparlarken dışarıdan imtihana girip asil olanlar vardı. Benim en büyük hayalim öğretmen olmaktı ama olamadım.

O yıllar öyleydi.Şimdi öğretmen okulunu bitirenler (Hoş şimdi öğretmen okulu adları da değişti ya..)Öğretmen okullarımızın ayrı bir özelliği vardı.Mezun olduklarında hemen öğretmen olarak atanıyorlardı.Gerek köy öğretmenliği olsun gerek şehir.Yüksek okula devam edenler ise seçtikleri branş’larına göre  Ortaokul ,liselerde ve yüksek okullarda görev alıyorlardı.Şimdi yüzlerce öğretmen atanmak için bekliyor.Bunlar bir mesleği seçip karınlarını doyurmak için çalışabilirler. Bazıları buna mecbur kalıyor ama çoğunluğu başöğretmenimiz Atatürk’ün “Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır. Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır… Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.”Bu anlamlı sözlerini unutmak mümkün mü?

Okumayı özellikle roman, hikâye, şiir ve ansiklopedi türünü okuyordum. Kütüphanemdeki 300 kayıtlı kitabı okumuştum ama kütüphanedeki kitap sayısı azlığı dikkatimi çekmişti ve bazı öğretmen ve özellikle yüksekokulda okuyan öğrencilerimizin desteği ile “Dinar kütüphanesine kitap bağışı” adıyla açtığım kampanya sayesinde kitap sayısı kısa sürede 3000’i açmıştı. Şimdi kütüphanelere de ihtiyaç azaldı çünkü hemen hemen her evde bilgisayar var. Google tıkladın mı her konuya ulaşırsın. Ama bilgisayarı olmayanların kaynağı kütüphanedir.

Mesleğimle birlikte yazarlığa başladım. Kütüphanemdeki noksanlığını anladığım Dinar ile bilgiler konusunda araştırmaya ve derleme yazarlığına başladım. İlçemiz mahalli gazetelerinde yazdım. Ulusal gazetelerde Fahri muhabirlikler yaptım. Bu gün 18.kitabım baskıda bu mutlu günümüze yetişseydi öğretmenlerimize Belediyemizin hediyesi olarak dağıtılacaktı. İlk deneme romanım ‘Elife Ananın Çilesi’ isimli kitabımı okuyan okuyucularımızdan az da olsa beğeni yazılarını gönderenlere ve Özellikle belediye başkanımız Saffet Acar’a, Rıfat Yiğit, Gönül Kalkan, Alptekin Kalkan, Yaşar Sağlam, Raif Öztürk öğretmenlerimize, şahsımı arayıp kitabım ile ilgili övgüler söyleyen okurlarıma ve Dinar dışından bana ulaşan eski kaymakamımız Mahmut Esen’e ve Kocaeli’nden Em. Deniz Astsb. Hüsamettin Akçay’a teşekkürler ederim. Kendileri bana yön verdiler 19.kitap çalışmasına başladım.

Bayramlarda ve özel günlerde çeşitli etkinlik düzenledim. Özel günümüz olan Öğretmenler gününde Dinar’lıların bana verdiği desteğiyle Kütüphaneden en çok yararlanan ve Kitap okuyan Öğrencilerimize hediyeler verdim. Amacım öğrencileri kütüphaneye çekmek onların okumalarını sağlamaktı. Bazı öğretmen arkadaşlarımın desteğiyle öğrencileri kütüphaneye üye yaptık. O yıllardaki edebiyatçı, Tarihçi, Fen ve Resim öğretmenlerimiz girdikleri derslerde öğrencilerin kütüphane üye olmalarını ve en az üç kitap okumalarını şartını koymuşlardı. Ben her okuyan öğrencinin ismini ve ödünç aldıkları kitapları liste halinde öğretmene ulaştırdım. Öğretmenler öğrencilerden okudukları kitabın kimisi özetini istedi. Kimisi kitap kapağı resmi çizdirdi. Kimi yazarı hakkında yazılı yaptı. Ben bu etkinlikler içinde öğretmenler gününde öğrencilere hediyeler verirdim. Bu yüzden öğretmenler gününü hiç unutmam ve her öğretmenler gününde bu çalışmalar aklıma gelir.

Facebook arkadaşım Yusuf Doğan yazdığı yazısı ‘ Bu bir veda yazısıdır’ ”Elveda diyebilmek zor iştir. Zor iştir, güzel anlarını uzaklara yolcu etmek. Kıyamadıkları zamanını hoyrat girdabına uğurlamak. Hüzünlerin ve mutlulukların tadını sararmış sayfalarda bırakmak. Zor iştir; bitmeden başlamaya mecbur olmak. Hayatın ta kendisiydi yaşadıklarımız. Yaşamanın en doruk noktasında anılarımız. Güldüğümüzde hep beraber güldük. Katıla katıla, doyasıya! Sanki bu günlerin acısını çıkarırcasına. Sanki bir gün elveda diyeceğimizi bilirmişçesine……”Diye devam ederek yazdığı bu veda yazısını okuyunca doğrusu bayağı duygulandım.Bu mutlu öğretmenler gününde neden böyle bir veda yazısı yazdı bilmiyorum.Ben doğrusu şu son hazırlığa başladığım araştırma yazımla  yazarlığı noktalamak düşüncesindeydim ama Doğan arkadaşımın bu yazısını okuyunca “varsın köşe yazılarımı kimse okumasın.İyi veya kötü  bir yorum  yaparak eleştirmesinler.Yazdığım kitaplarımı az da olsa beğenen birkaç okurun ilgisini çekiyorsam o da bana yeter.Kıymetimi belki gelecek nesil bilir.”Diyerek hakkın rahmetine ulaşana kadar  araştırmaya ve yazmaya  ve Ulu önderimiz Baş Öğretmenimiz Atatürk’ün “Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır “ sözüyle yetişen öğretmenlerimize ve onların yetiştirdiği yeni nesile yeni eserler vermeye devam edeceğim.

Tüm vefat etmiş Öğretmenlerimizi rahmetle anarken, emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim ve görev yaparak yeni nesiller yetiştiren Öğretmenlerimizin bu mutlu günlerini içtenlikle kutlar saygı ve sevgilerimi sunarım.

Ayhan Kalkan

Em.Kütp.Me.Araştırmacı –Gazeteci  yazar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.