CAMİ AVLUSUNDA YATAN EVSİZLER

  • 06 Aralık 2017
  • 812 kez görüntülendi.
CAMİ AVLUSUNDA YATAN EVSİZLER

CAMİ AVLUSUNDA YATAN EVSİZLER

                 Bu soğuk kış günlerinde evi ve kimi kimsesi olmayan gariban kişilerin özellikle Camilerin giriş avlusu veya kapısının önünde  yattıklarını görerek namaz kılmak için Camiye giriyoruz. Kimisi kartona sarılmış,kimisi gazete kağıdına, kimileri kanepede kimisi yerde  büzülmüş yatıyorlar.Üzerinde bir örtü bile yok,başına yastık yaptığı ayakkabıları kimi uyumuş,kimisi uyanık gelen cemaati görünce kaçmaya çalışan garibanlar. Sabahları  Büyük şehirlerde bu manzaraları  camii önlerinde  görmek mümkün. İçim sızlayarak  neredesiniz ey Diyanet işleri, hükümet yetkilileri diyerek haykırmak geliyor içimden.

                   Küçük kentlerde yoktur fakat büyük şehirlerin mahalle cami önlerinde bile evsiz,barınacak yeri, evi olmayan insanların  ilk başvurdukları yerdir  Cami bahçeleri,kanepeler. Geceyi uyuyarak veya sabah olmasını bekleyerek geçirebilecekleri yegane yerdir Cami avluları.Bu garibanların bazıları kapalı  otobüs duraklarını ,bankamatikleri,  kaldırımları,  kuytu köşeleri kendisine gece  barınacak yer olarak  mesken tutuyorlar. Yanlarından geçer gideriz onlar görsekte görmemezlikten gelir yolumuza devam ederiz.Onunda bizim gibi bir insan olduğunu, bizim giyindiğimiz gibi paltoya,sıcak tutacak giysilere ve bu soğuk kış günlerinde yatacağı yatak ve yorgana ihtiyacı olduğunu,yağmurdan,soğuktan korunması için kapalı bir sıcak yuvaya ihtiyacı olduğunu düşünmeden yolumuza devam ederiz.Bu soğuk ve ayazı daha fazla çekmemek için bir an evvel sıcak kaloriferli veya çatır catır yanan sobalı evimize girip onları   dışarıda yaşayanları ,gördüklerimizi çabuk unuturuz.

                      Kimsesiz ve evsiz sokaklarda yaşayanlar otobüs duraklarında,kapalı bankamatiklerde veya sokağın kuytu kaldırımlarında yatarken  bazı insanlar veya görevliler tarafından kovalananlar  rahat yer olarak  Cami avlusunu,cami önündeki kanepeleri tercih ederler.Bu garibanları yatsı namazlarından çıkanlar göremezler Ancak Sabah namazına gidenler görürler. Yaz günlerinde de pek cami önlerinde göremezsiniz havalar sıcak olduğu için  özellikle parklarda, ağaç altlarında,yolda veya yeşil çimenlerin  üzerine uzanarak  geceyi   geçirirler. Fakat   Kış gelip   havalar soğumaya başlayınca yerler değiştirilir.  Yağmurdan,kardan ve soğuktan korunmak için  emniyetli ve  özelliklede Cami avlusunu,Caminin kuytu köşelerini tercih ederler. Burada buldukları gazete kağıtlarını, bulduğu bez parçalarını  yatacağı yerin altına serer, karton, mukavva ,naylonla  da üzerlerini örterek soğuktan korunmaya çalışırlar. Bunların çoğunun üzerinde kazak veya ceket bile yoktur,bir eski gömlekle tir tir titrediklerini görürsünüz. Çoğu gece  yiyecek bir şeyler bulamadığı için  karınları da açtır bu garibanların ,yağmur, soğuktan bir nebze korunabildilerse ve yatacakları  yerden kovalanmadıkları müddetçe açlıklarına pek aldırmaz bu garip insanlarımız.

                     Büyük şehirlerimizin büyük sorunlarından birisidir bu yukarda anlatmaya çalıştığım konu. Sabah namazına giden cemaatin  her gün karşılaştığı  Cami  girişine, avlusuna ve kanepelere geceyi  geçirmek  için yatmış bu garibanları görürler fakat umursamazlar.kimisi yardımda bulunur,kimileride o  Caminin önü babasının malıymış gibi  onları kovalarlar.Diyanet işlerinin yetkilileri,Belediye Başkanı  ve  sivil toplumların yardım yaptığı dernek ilgilileri sabah namazlarına gelmiyorlarsa lütfen bir sabah  Cami kapılarında yatan bu vatandaşlarımızın acınacak durumlarını görmek için gelsinler.Camilere ait dükkanlardan birisini veya müştemilata ek yaparak bir odayı bu insanlara tahsis edemezler mi?üstü kapalı yağmur ve soğuktan korunacak bir odacık. Büyük şehir Belediyelerinin Belediyecilikle alakası  olmayan  ve vatandaşlarının yarardan fazla zarar gördüğü ucubeler,hayvan heykellerine milyonlarca lira vererek yaptıracaklarına bu paraları  buralara harcasalar olmaz mı?Birkaç Şehrin Müftüleri konu   üzerinde bir çalışma yaparak bu garibanlara Cami yanında barınacakları bir kapalı alan tahsis ederse ülkenin bu her tarafına yayılır ve bu insanlarımızda kurtulmuş olurlar.Diyanete maddi olarak büyük bir yük getireceğini de sanmıyorum.Her on beş günde bir cemaatten  Diyanete Camilerde para toplanır,  bir hafta da bu iş için toplansa hiçbir kimse çıkıpta neden topladınız demez,durum açıklanırsa  duyarlı  vatandaş daha fazla verecektir.  Lütfen Diyanet işleri bunu yalnız başaramıyorsa O şehrin Belediyesine müracaat etsin mutlaka Belediye başkanı araç,gereç,malzeme ve işçi konularında yardımcı olacaktır.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.