CAMİ KURALLARI VE CUMA NAMAZI

  • 16 Ocak 2018
  • 1.543 kez görüntülendi.
CAMİ KURALLARI VE CUMA NAMAZI

CAMİ KURALLARI VE CUMA NAMAZI

Haftanın bir günü Camilerimizde kılınan Cuma namazı Müslümanlar üzerine farz olan bir namazdır. Fakat   Cuma namazı bazı yörelerde değişik şekilde kılınıyor. Dinar ve çevresindeki Vilayet ve İlçelerinde 16 rekat kılınıyorken, İzmir ve çevresinde Cuma namazı  10 rekat  kılınıyor.  Kayseri  ve çevresi de 10 rekât kıldıklarını duydum. Cuma namazına gelenler de üç guruba ayrılıyorlar; birinci gurup Cumanın ilk sünnetini ve  iki rekat imamla  farzı   kılıp gidiyorlar.İkinci gurup 4 rekat cumanın ilk sünnetini, 2 rekat farzı ve 4 rekat son sünnet 10 rekat kılıp çıkıyorlar. Üçüncü gurup 4 rekat Cumanın ilk sünneti, 2 rekat farz, 4 rekat son sünnet ve 4 rekat  zül-ahir ile  2 rekat vaktin sünneti olmak üzere 16 rekat namaz kılıyorlar. Bizlere de yıllarca evvel   İlkokulda öğretmenimiz rahmetli Mahmut Salman Cuma namazını 16  rekat kılmamızı  öğretti ve yıllardır bu şekilde kılıyoruz.

Dinardaki Camilerde de  aynı şekilde Cuma namazını kılınlar üç guruba ayrılıyorlar.Birinci gurup  Altı rekat kılıp  çıkıyor,ikinci gurup 10 rekat kılıp gidiyor ve üçüncü gurup 16 rekat kılıp imamın duasını müteakip namazı bitiriyorlar.Birinci gurup Cumanın son sünnetini kılmıyorlar buda cami içinde  karışıklığa sebep oluyor, ilk saflara geçenler imamla farzı kıldıktan sonra camiden çıkmak için kapıya  koşuyorlar,arka saflarda namaza durmuş olan cemaatin önünden geçip gidiyorlar.Bir kere namaz kılan  kişinin önünden geçilmez buna dikkat etmiyorlar.  Diğer taraftan  Cumanın son sünnetini  kılmamak  Peygamber efendimizin sünnetini terk etmek  demektir. Bu değerli günün öğle namazı yerine Cuma  namazı kılındığı da  dikkate alınırsa hiç olmazsa son sünnetin de kılınıp Camiden çıkılması gerekmez mi?  Bu karışıklığın önlenebilmesi için camiye gelen cemaatin aydınlatılması icabetmez mi?. Gerek Cuma hutbelerinde imamlarımız  ve gerekse vaizlerimiz NAMAZ KONULARINI çok az işliyorlar, vakit namazı  kaçırmayan cemaat de bile  namazın bazı kurallarını bilmeyen veya yanlış yapan,utandığı için sormaya  cesaret edemeyenler var. Örneğin;  En basitinden namazda imama nasıl  ve  ne zaman uyulacağını, sonradan imama  yetişenler nasıl hareket edeceklerini,Yani imamla kılamadığı rekatları yalnız kılarken ne şekilde  kılacağını  ,imama uymaya niyet etmişken İmam daha “ALLAHÜ EKBER” sözleri ağzından  çıkmadan   imamdan evvel rüku veya  secdeye gidenler,  imam gizli veya açıktan okurken cemaatin hiç  bir sureyi okumaması (Hanefiler için) lazımken yüksek sesle sure okuyanlar,   Sabah ve ikindi namazlarının sünnetine yetişemeyen ve farzı imamla kıldıktan sonra kalkıp sonradan sünnet kılanları (kılınmaz), görüyor duyuyoruz. Cuma günü imamın hutbeyi bitirince yapmış olduğu “Allahım İslama yardım et” diye başlayan duası sırasında cemaatteki   bazı kişilerin ellerini açıp duaya amin dedikleri halde, bazıları ise  ellerini kaldırıp duaya  iştirak etmedikleri gibi burada duaya  amin denilmeyeceğini bile söyleyenleri duymak,  Cuma namazını  değişik rekatlarda kılıp daha  duasını bile   yapmadan Camiyi terk edenleri  fetva veren  hocalarımız  neden görmezler?.  Bilmeyen, utandığı için soramayan  cemaate arada birde olsa  açıklansa  çok daha iyi olmaz mı ?

Allahın evi olarak bildiğimiz Camilerimizin de bazı kuralları vardır, bunlara da mutlaka uymak gerekir. Cuma namazının farzından evvel  imam minbere çıkar ve orada, hutbe yapar hutbede namaz gibidir, namazda nasıl hareket ediyorsanız hutbe okunurken de sessiz sukut ederek dinlenmesi gerekir.   Bazıları bunlara dikkat  etmiyorlar.   Hiçbir şeyle meşgul  olmadan  imamın Cuma  hutbesini sükunet içinde dinlenmesi lazımken kimi yanındakiyle konuşuyor, kimileride elinden düşürmediği cep telefonuyla  oynayarak vakit geçirdiğini görüyoruz. Yine bazı kişiler telefonu bile bile açık bırakarak camiye giriyor ya namazda veya hutbe dinlerken cep telefonu çalan kilidi kapatacağı yerde eline alıp kimin aradığını  görmeye çalışıyor veya bazıları da hiç sıkılmadan camide muhabbet ederek  telefonla konuşuyorlar.Cemaat bu durumdan çok rahatsız oluyor,imamlar ara sıra telefonu kapatılması için ikaz ediyor fakat dinleyen yok.Güzel kardeşim; madem ki telefonu cebine koyup getiriyorsun Camiye daha girmeden cep telefonunu  kapatacaksın ve bir daha da asla  Camiden çıkıncaya kadar açmayacaksın. Emniyet mensubu değilsin, itfaiye personeli de değilsin,yetkili bir amir değilsin camiye telefonu neden getiriyorsun?mademki getirdin bu kutsal yerde kapamasını da bileceksin .   Çünkü telefonun  camide namaz kılarken çaldığı sırada dikkati dağılanlar var, namazı ve okuduklarını şaşıranlar oluyor, günaha girmemek, vebal almamak  için o telefonun kapatılması  şarttır.

İmam ve vaaz eden din görevlilerimizin namaz konusuna biraz daha fazla ve  detaylı bir şekilde değinmeleri cemaatin bilmediği veya yanlış yaptığı noksanlıkları silecektir. Cuma Namazı ve diğer vakit namazlarında tadil’i erkânı ve kurallarını bilmek,uygulamak mecburiyetindeyiz.  Okumayı pek sevmediğimizden  meraklılar dışında ilmihalleri,namaz kitaplarını da pek okuyan olmadığı  içinde  namazı kulaktan dolma öğrenenler maalesef hata yapıyorlar. Namaz konusuna imamlarımızın biraz daha ağırlık vererek cemaati aydınlatmaları uygun olur görüşündeyim.Allah yaptığımız ve yapacağımız  bütün ibadetlerimizi  noksanlarıyla kabul etsin amin .

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet ÖZTÜRK dedi ki:

    Lozan beye katılıyorum.Çok güzel bi konuya değindiği içinde tebrik ederim. Gerçekten de insanlarımızın İslam açısından böyle basit konulara dahi dikkat etmemesi son derece üzücü…

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.