CEMİYETÇİ İKİ OSMANLARI BİR HAFTA ARAYLA KAYBETTİK

  • 01 Aralık 2018
  • 581 kez görüntülendi.
CEMİYETÇİ İKİ OSMANLARI BİR HAFTA ARAYLA KAYBETTİK

CEMİYETÇİ İKİ OSMANLARI BİR HAFTA ARAYLA KAYBETTİK

                  Ölüm ne zamana geleceği belli olmayan Allahın takdir ettiği bir zaman diliminde saniyesi geçmeden gerçekleşen bir canlının tam ve kesin bir biçimde sona ermesidir. İnsanlar, Hayatta iken memleket ve insanlık yararına çalışmalar, kalıcı hizmetler yapanlar vefatı sonrasında bile hep anılır. Dinarlıların yakından tanıdıkları Osman Kitiş ve Osman Yavaş Kasım ayı içerisinde birer hafta arayla ikisi de hakkın rahmetine kavuştular. Her İkisi de Dinara ve Dinarlıya büyük hizmetlerde bulundular değişik cemiyet, vakıf, sosyal faaliyetlere öncülük edip  Dinarda kalıcı hizmetler kazandırmış kişiler olarak hep rahmetle anılacaklardır. Allah her ikisinin de makamlarını cennet eylesin.

OSMAN KİTİŞ: 1934 yılında Dinarda dünya geldi, ilk ve ortaokulu burada bitirdikten sonra Afyon Lisesinden mezun oldu. Hukuk fakültesinin ikinci sınıfından terk ederek ayrıldı, vatani görevini Asteğmen olarak tamamladı. Dinar Ticaret ve sanayi odasına genel sekreter olarak işe başladı.   Eski Belediye binasının arkasında bulunan tek katlı Sanayi odası binasını yıktırıp yeniden iki katlı büyük bir bina yaptırdı. Ticaret odasının işlerini genişletti ve bu arada Dinar ve çevredeki işsiz gençleri çalışmak üzere Almanya ya işçi olarak gitmelerine yardımcı oldu. Bütün evraklarını, iş ve işlemlerini yürüttü. Adliye caddesine iki katlı yeni bir Ticaret ve sanayi odası binasını yaptırdı.1995 de Depremde bu bina hasar gördüğü için yıkılmıştı. 1974 yılında Ticaret ve sanayi odası genel sekreterliğinden emekli olarak ayrıldı.

–  Dinar gençler birliği spor kulübü yararına konserler ve tiyatroların organizasyonunu yaptı. Spor kulübü haricinde çalıştığı derneklere maddi olanak sağlamak amacıyla tanınmış ses ve sahne sanatçılarıyla tiyatrolar getirterek sosyal faaliyetlerde bulundu. Konserler, Cumhuriyet balosu  ve eğlence geceleri tertipledi. Eski Belediyenin Nikâh salonunda Cumhuriyet bayramı gecelerinde her sene Cumhuriyet baloları organize eder Sandıklı ve Isparta’nın hakim ve savcıları bu gecelere parasını vererek gelirlerdi. Bu gecelerde tekke, üçlerce, Cami kebir ve konak mahallesi güzellik kraliçe seçimi iğliyle izlenirdi.

– Dinar da bir fabrika ve işveren büyük tesisler olmadığı için o yıllarda halkın çoğunluğu fakir ve bilhassa gençler askerliğini bitirmiş yaşı geçtiği halde evlenemiyorlardı. Bunları bilen rahmetli Osman kitiş “DİNAR FAKİR GENCLERİ EVLENDİRME VE ÇOCUKLARI SÜNNET ETTİRME “ derneği kurdu,  her sene okulların tatil olduğu aylarda ilanlar yaptırarak sünnet olacak fakir aile çocuklarını kayıt edip santral parkında aileleriyle birlikte bir eğlence tertip ederdi. Yardım seven maddi durumu iyi tüccar ve esnafların katkılarıyla pide, gazozla yeme, içme işini halleder çocuklar orada sünnet edilir ve yakında bulunan kuran kursunun salonlarına yere yatırılırlar akşama doğru her aile çocuğunu evine götürürdü. Evlenemeyen fakir gençleri de düğününe maddi katkılarda bulunarak evlendirip yuva sahibi olmaları için çalışmalar yaptı.

–   yukarı da arz ettiğim gibi iş olmayınca gençler bir sanatkârın çırağı olarak yetişiyor kendi iş yerini açabilmesi için de haliyle paraya ihtiyacı oluyordu, faizcilerin tuzaklarına düşenleri bu faiz batağından kurtarmak için “DİNAR ESNAF VE SANATKÂRLAR KREDİ VE KEFALET KOOPARATIFİ “ ismi altında Kooperatifi beş arkadaşıyla kurdu. Esnaf ve sanatkârları bir çatı altında toplayarak birbirlerine kefaletle cüzi bir faizle iş yerinin açılmasında kullanılmak üzere kredi almaları sağlanacaktı.  Osman Kitişin başkanlığında 1963 yılında kurulup resmen faaliyete gecen Kooperatif esnaf ve sanatkâra da rahat bir nefes aldırdı. Kooperatifin faaliyete geçmesiyle çok sayıda yeni dükkânlar, iş yerleri açıldı. Daha evvel vasıtası bozulan tamir için, beyaz eşya alacak olanlar da Isparta’ya gitmekten kurtuldular. Kredi alanlar Dinarlının ayağına çeşitli hizmetleri getirdiler. Kooperatifin resmen hizmete girmesiyle 1967 yılında da Halk Bankasının Dinara şube açmasını sağlamış oldular. Kitiş, daha sonra da Ak toprak işine girişti.  Boya ve lastik sanayisinde aranan bir ham madde olan aktoprağı kurduğu tesisle kurutup öğüterek torbalayıp İstanbul ve güneydoğu illerine sattı bu tesislerde yeterince usta ve işçi çalıştırdı. Depremden sonra Antalya’ya yerleşmişti. İki kız bir erkek çocuk babası olan Kitiş 12.Kasım.2018 günü vefat etti ve Dinar asri mezarlığına defnedildi. Allah rahmet eylesin.

 


OSMAN YAVAŞ: 1925 yılında Konyanın Kadınhanı ilçesinde doğdu, ilköğretimini burada tamamladı. Vatani görevini sıhhiye onbaşısı olarak bitirdi.  Askerlikten sonra Sıhhiye Memuru olarak girdiği devlet hizmetinde 1948 de Dinara tayin edilerek göreve başladı. Bilgili ve çalışkanlığıyla hemen Dinarlıların sevgisini kazandı. Görevi icabı Dinar köylerine giderek bir doktor kadar hasta olanlara ilacı iğnesiyle yardımcı olan, yeri geldiğinde çocukları sünnet eden rahmetliyi köylüler “DOKTOR OSMAN”   olarak bilirlerdi. Dinarda Doktor Mustafa Cengiz’den başka tabip olmadığı yıllar bilhassa köylerde ağrı ve sızısı, hastası olanlar için rahmetli Yavaş bulunmaz bir nimetti. Dinarda da gece gündüz hasta olan, yaralanan, iğnesi yapılacaklara koşturur dertlerine derman olmaya çalışır, Memuriyetin yanı sıra halka faydalı Cemiyet ve kuruluşlara fahri çalışmalar yaparak koştururdu. Dinarlı da bu fedakârca çalışmaya karşı Osman yavaşı hep bağrına bastı.

1972 yılında Memurluktan emekli olarak kendisini tamamen halkın yararlanacağı cemiyet, sosyal faaliyetlere adadı. Depremde yıkılan yeni caminin Mütevelli başkanlığına getirildi. Yıllarca cami altında bulunan dükkânların yok pahasına oturdukları yerlerin kiralarını ayarladı, çok az kira ödeyenlerin kirasını yükselti, defterini hesabını tuttu ve bir plan dairesinde gelirlerini bankaya yatırıp yerli yerine harcanmasını sağladı. Tabi işine gelmeyenlerin hışmına uğradı, tenkitler aldı. Fakat yılmadı bütün iş ve işlemleri başarıyla tamamlayıp görevi ilgililere teslim etti.  Dinar hangi hükümet iş başına gelmişse işsizlerin yararlanıp ekmek parasını kazanacağı bir fabrika, iş alanına sahip olamamış hep ihmal edilmişti. Bu yüzden orta tahsilini yapamayan gençleri kahve köşelerinden kurtarmak için bir sanat okulu açılması için Osman yavaş ve birkaç arkadaşı “sanat okulu yaptırma” derneği kurulur, incirli gazinosu karşısında bulunan Askeri akaryakıt deposundan boşalan, atıl durumdaki arsaya okul yapılması için Milli savunma Bakanlığından Milli eğitime devri için çalışmalarda önderlik eden Osman yavaş bu okulunda Dinarda yapılmasında çok emeği geçenlerden birisidir.

Osman Yavaş’ın en büyük hizmeti 100 yataklı eski hastanenin Dinara kazandırılması olmuştur. 1973 yılı başlarında sekiz, on arkadaş topluluğu ile bir araya gelerek Dinarın çok ihtiyacı olan hastanenin yapılması için “DİNAR HASTANE YAPTIRMA VE YAŞATMA” Derneğini kurarak dernek başkanlığına getirildi. Dinar esnafı, memuru tek tek dolaşıp makbuz mukabili para toplanıldı. Bu sıra köylere gelmişti her gün üç beş köy geziliyor para, buğday, arpa, deri köylü ne verirse alınıp Dinarda paraya çevrilerek makbuz kesiliyordu.  Diğer yandan hastanenin yapılacağı akaryakıt deposundan boşalan arsanın Milli Savunma Bakanlığından Sağlık Bakanlığına devri için Afyon ve Ankara yollarında koşturup işlemlerini yaptı. Eski hastanenin olduğu yerde Askeri akaryakıt deposu tesisleri varken 1972 de lav edilmesiyle arsa boşalmış atıl durumdayken hastane Derneği burasını sağlık Bakanlığına 100 yataklı hastane yaptırmak kaydıyla devrini yaptı ve planlamaya aldırdı. Vatandaşlardan toplanmış olan para tamamı Bakanlığa devredilerek inşaatın başlanması sağlandı. Hastane açıldıktan sonrada dernek faaliyetlerini bırakmadı ve maddi durumu iyi olan tüccarlara hastane odalarını döşettirdi,  hastanenin eksik cihazlarının getirtilmesi, alınmasına katkılarda bulundu. Dinar IOO yataklı hastaneye kavuşmuş oldu. Dört erkek çocuk babası olan Osman Yavaş 16 Kasım 2018 günü vefat etti ve Antalya kurşunlu mezarlığına defnedildi. Allah rahmet eylesin.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.