CEP TELEFONUMUZLA ZARARMI VERİYORUZ ?

  • 12 Aralık 2014
  • 1.805 kez görüntülendi.
CEP TELEFONUMUZLA ZARARMI VERİYORUZ ?

LozanSarioglu

CEP TELEFONUMUZLA ZARARMI VERİYORUZ ?

 

Teknolojinin büyük nimetlerinden birisi olan cep telefonlarımızı, adabına uygun olarak kullanabiliyorsak,  faydaları saymakla bitmez. özellikle uzak yerlerde oturan kişilerin birbirleriyle  rahat bir iletişim sağlamaları  için  telefonlar çok önemlidir. Üzüntümüzü,sevinçimizi ,doğumdan, ölüme haberleştiğimiz  cebimizdeki telefon büyük önem taşımaktadır.Hayat  kurtardığı kadar, kötü niyetle  kullanıldığında insanlara hayatı zindan ettiğini, ölüme kadar  götürdüğünü ve  kesinlikle açılmaması  gerekli yerleri bilmemiz gerekir.sağlığımız açısından  verdiği zararlardan korunmak  için önlemlerde  alabiliyorsak  cep telefonlarımız bulunmaz bir nimettir. Lakin konuşma  kurallarına uymak şartıyla.

Manyetolu telefonlardan bu günlere geldik. Telefon kulübelerinin önünde dakikalarca sıra  beklediğimiz  günler daha dün gibi, evde telefonda yoksa ailecek telefon kulübesi önünde hasret kal-  dıklarımızla  sesini duymak için sıraya girdiğimizi ve telefon ahizesinin eldenele dolaştığı günleri  unutmak mümkünmü.Seslerin gelip gittiği, konuşmaların yarıda  kesildiği anları unutabilirmiyiz? , konuşmaların sık sık kesildiği “Adana- Ankara aradan çık” diye bağırdığımızı,jetonu yutan makinaya asabi vatandaşların kulübeyi yumruklayıp,tekmelediğini unutabilirmiyiz?  O anılar geride kaldı.Cep  telefonlarının rahatlığı yolda,otobüste,trende her an ve her yerde konuşma kolaylığı evlerimizdeki sabit telefonları iptal ettirdi.

Özellikle gençlerimizin ellerinden düşürmedikleri cep telefonlarını amacına uygun,kimseyi rahatsız etmeden kullanmasını biliyormuyuz? Telefonun bir oyuncak olmadığını, umumi yerlerde mecbur kalırda konuşmamız gerekirse bağırıp ,çağırmadan,  konuşmayı yersiz şakalarla uzatmadan  kısa kesip karşı tarafdan özür dileyip kapatabiliyormuyuz.

En önemlisi telefonun acil ve önemli bir iletişim ve haberleşme aracı  olduğunu; sohbet için uygun olmadığını bilebiliyormuyuz. Cep    telefonlarının zararlarını  kullanmasını bilmezseniz veya kötüye kullanırsanız  başınız ağrır sizde zarar görürsünüz. Yeni geliştirilen  cep telefonlarına üretici firmalar  uzaktan kumandalı kamera koydular birçok amaçla kullanılan bu telefonlar çok can yaktı.Gençler bu telefonları  konuşma aygıtından çok  fotoğraf çeken makina,kendisinide kameraman olarak gördüğünden aklına estiği yerde cihazı calıştırıp özellikle Bayan veya kızların cekımini  yapıyorlar.Bu olayları  çoğunlukla parkda,yolda,Düğünlerde görmek mümkündür.Tanımadığı kişiler tarafından Çekiminin yapıldığını anlayanda eşine,aileden birisine söylemesiyle münakaşalar kavgalara dönüşüp büyük olayların yaşanmasına sebep olduğunu gözlüyoruz.

Araç kullanırken cep telefonu ile konuşanlarda çoğunlukta yasaklara ,cezalara aldıran  bile yok. Araç sürücüleri direksiyon başında telefonla konuşmaması gerekir. Bu trafik kurallarıncada yasaklanmıştır.Araçta telefonla konuşmanın dikkati dağıtarak kazaya neden olacağını unutmamalıdır. Yasaklar bilindiği halde bir elinde direksiyon ,bir elinde telefonla konuşan sürücü görmek mümkündür Buna birde siğara ekleyebilirsiniz.Kendi canını tehlikeye attığı gibi taşıdığı yolcuları,karşısından gelen araçlarıda ölümle burun buruna getidiğinin  farkında değilmidir bu insanlar.

Birde cep telefonunun hiç kullanılmayacağı yerler vardır; Camii, elektromanyetik fren  sistemli araçlar,petrol istasyonları, tiyatrolar,konferans salonları gibi yerlerde bırakın kullanmayi açık bırakmak dahi doğru değildir.Düşünebiliyormusunuz bir tiyatroya gittiniz bütün seyirciler pürdikkat, sahneyi izliyor ve konuşmaları dinliyor bu sessizliği sizin çalan telefonun sesi  berbat etmezmi ?

Özellikle Cami’de “ Cep telefonlarınızı kapatın” diye yazılı ikaz edildiği halde bir vakit namazında mutlaka birkaç kişinin cep telefonu çalar ,İnsanlık halidir,kapatmayı unutmuştur, diye  düşünürsünüz? fakat telefonu çalan kişi  kapatmaz, umursamaz  hareket edenler olduğu gibi , tek elle kapatıp namazına devam edenlerde olurki en doğrusuda budur. Lakin  camii gibi bir yerde namaza durmuş Allah’dan başka hiçbir şeyi düşünmeden, Allahın huzurunda  emredilen ibadetini huşu içerisinde  yerine getirmeye calışan onlarca cemaatın  , bir unutkan kişinin telefonu çalmasıyla namazdakilerin nasıl etkilediğini düşünebiliyormusunuz? İşin kötüsü bu telefon birde müzik doldurulmuş oyun havaları çalıyorsa ve bu  kişi namazım  bozulacak diye telefonuda kapatmıyorsa, bu adama ne demeli bilmemki. Telefonlarına  ezan veya ilahi doldurtanlarda var,Yanından ayırmadığı telefonla tuvalete  girince  kapatıyormu ,   unutup orayada cep açıkkenmi giriyor bilemiyoruz.

Telefonunu açtığın gibi kapatmasını bileceksin, bilmiyorsan  veya unutuyorsan”CAMİ’YE TELEFON GETİRMİYECEKSİN ARKADAŞ!” günaha giriyorsun,orada namaz kılan insanların vebalini alıyorsun? Büyük tüccar,ticaret hane sahibi değisin,her an aranabilecek bir Amir veya memur değilsin,itfaiyede çalışmıyorsun, anbulans şöförü değilsin  açil bir işinde olmadığına göre neden Camii gibi kutsal bir yere telefonla geliyorsun? Getirdiysen  camii kapısından girmeden kapatacaksın. Cep Telefonunu kapatmayı unutan unutkanlar için Camii kapısına asılması gerekli bir ikaz :

“YARATAN İLE İRTİBATA GEÇMEK İÇİN YARATILANLA İRTİBATI KESİNİZ “

Cep telefonuyla olur olmaz her yerde  konuşmamak gerekir.  Umumi yerlerde mutlaka cep telefonuyla konuşmanız gerekiyorsa sessiz,kimsenin dikkatini çekmeden kısa ve öz konuşup müsait olmadığınızı  özür dileyerek bildirip kapatmanız en doğru hareketdir.Yoksa bütün gözler sizin üzeriniz  de olduğunu, devamlı izlendiğinizi  ve konuşulanların dinlendiğini bilmeniz gerekir . Kimse diğerlerinin özel hayatını dinlemek mecburiyetinde değildir.

Saygılarımla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Haberler dedi ki:

    Seviyorum. Güzelliklerini maşallah.

  2. Mine Masum dedi ki:

    Güzel bir konuya değinmişsin. Hepimizin bu konudan ders alması gerekiyor.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.