Çocuk Parklarına Kamera Sistemi Şart Oldu

  • 27 Temmuz 2018
  • 611 kez görüntülendi.
Çocuk Parklarına Kamera Sistemi Şart Oldu

 

ÇOCUK PARKLARINA KAMERA SİSTEMİ ŞART OLDU

 

 

                      Çocukları sevmekle alakalı Peygamberimizin güzel sözleriyle konuya girmek istiyorum.   Peygamberimiz (ASM) : “ Küçüklerimize acımayan, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.”  Buyurmuştur. Yine bir hadiste; bir gün bir bedevi gelerek biz coçukları öpmeyiz siz öpermisiniz. Diye sormuş,  Peygamberimiz   (ASM) de  “ Allah senin kalbinden  merhamet duygusunu almışsa  ben  ne yapabilirim “ demiştir. Son günlerde ülkenin bir çok yerinde çocuklara yönelik  kötü hareketlerin üst üste yaşanması vicdan sahibi insanlarımızı fazlasıyla rahatsız etmektedir.Yaşını başını almış insanlıkla alakası olmayan yaratıkların  beş, on yaşında  masum  çocuklara   uyguladığı hareketler bizleri erkek  olduğumuzdan utanç duymamıza ve aile ortamında kendi coçuklarımızdan,torunlarımızdan sıkılıp  utanmamıza ,yüzlerine bakamaz duruma getirmiştir.Bu insanlıkla alakası olmayan yaratıklar yüzünden çok sevdiğimiz eşin, dostun, yakın akrabalarımızın bile yanlış anlaşılır diye çocuğunu gördüğümüzde ellerinden tutamaz,   sevemez ve kucaklayamaz duruma düştük.

                           Özellikle çocukların oyun alanlarında dolaşan bu sapıkların yakalanması ,takip edilmesi    ve kontrolleri için ÇOCUK  PARKLARINA  KAMERA  SİSTEMİ  KURULMASI  ZORUNLU  HALE GELMİŞTİR.  Belediyemiz tarafından da mahalle aralarında bazı boş  alanlara  konulmuş olan çocuk  oyun parkına Belediye ve Emniyet teşkilatının müşterek çalışmalarıyla bu kamera düzeni en kısa sürede yapılarak  çocuk oyuncak parkları gözetim altına alınmalıdır.

                      Ülke genelinde çocuklar bazı yetişkinlerin cinsel saldırılarına hedef olurken bazıları da  ağır işlerde çalıştırılmakta, küçük bedeninin kaldıramayacağı yükleri  taşıttırılmakta, aile  ortamında  anne babası  veya okullarda bazı hocaları tarafından tokatlanmakta ,vücudunda yara  izleri oluşacak kadar dövülmektedir.Çoğunlukla cinsel istismara uğrayan çok  mağdur olan  çocuklar bu yapılanları korktuğu için kimseye derdini anlatamamaktadır. Çocuğa bu uygunsuz hareketler tesadüfen  ortaya çıktığında yine bazı aile bireyleri tarafından üstü örtülmekte, saklanıp,toplumdan utandıkları içinde  faillerinden şikayetçi olunmamaktadır. İşin en kötü tarafı da yatılı  veya yatısız okullarda ,  kurslarda çocuk istismarları  birden fazla  çocuğa uygulandığı görüldüğü halde   üstleri kapatılmakta ,halktan saklanmakta ve  Adliyeye intikal ettirilmediği içinde bunu yapan kişiler  ceza almadan cemiyet içinde  serbestçe dolaşıp yeni kurbanlarını  tuzaklarına düşürmektedirler.

                     Bu tip insan demeğe dilim varmayan yaratıklar nedeniyle çocuklar sevgisiz,yetim ve öksüz  baba ,anne sevgisinden mahrum kalmış çocuklara şefkat sahibi dürüst  insanımız maalesef  mesafeli  durmakta  yanlış anlaşılır diye yetimin ,öksüzün başını okşayamamakta ,sevgisini gösterememekte ,  kucaklayıp öperek,koklayarak yanaşamadığı için sevilecekte,sevmek isteyende mağdur bir durumda kalmışlardır. Eskiden öylemiydi ya, daha şurada on veya on beş sene evveline kadar bırakın bayramı seyranı yolda gördüğümüz tanıdık tanımadık erkek veya kız çocuklarını sever,kucaklar,öper koklardık. Özellikle bazılarımız cebimizde gezdirdiğimiz çocukların seveceğini bildiğimiz şeker, kuru yemiş veya benzerlerini onlara verir sevindirirdik. Peygamberimizin hadisine uyarak yolda gördüğümüz yetim veya öksüz olduğunu bildiğimiz çocuğun başını okşayıp  onu sevindirecek hareketler yaparak açıkmış ise  karnını doyurur,  ihtiyacı varsa gidermek, onun hoşnut olmasına, özen gösterir, yardıma muhtaç ise ellerinden tutarak kimseye fark ettirmeden üstünü başını giydirip, yüzünü güldürüp, sevindiğini görmek  şefkat sahibi ,sevap kazanmak isteyenleri mutlu ederdi. Büyükler Sevecen dolu davranışlar sergilemek,  sevgi dolu bir ortam yaratıp fakir,yardıma muhtaç ,öksüz ve yetimlerin başını okşayıp  onları mutlu olduklarını gördüğünde kendileri de sevaplı  , iyi bir iş yapmanın sevincini ve  huzurunu yaşarlardı.

                     Ya şimdi, geldiğimiz duruma bir bakarmısınız ;  Aileler  çocuklarını dışarıya yalnız  başına bırakamaz oldular.Bu çocuklar oyuncak alanlarına yalnız başına gidemiyorlar,okullara anne ve babası  ellerinde tutarak götürmek mecburiyetinde kalıyorlar,evinin yanı başında bulunan bakkala ,fırına veya yakın komşuya çocukları gönderemiyorlar.Çünkü , çocuklar kaçırılıyor ve dilendiriliyor , bazı çocuklar böbrek mafyası tarafından iç organları çalınıyor,Çocuğu olmayanlara satılıyor , cinsel istismara uğrayıp öldürülüyorlar. Son günlerde ülkenin birçok yerinde kaybolan çocuk haberlerini duyuyoruz ,bunların bazıları bulunup ailelerine teslim ediliyorlar fakat  kaybolup bulunamayan veya  kaybolduktan sonra öldürülmüş olarak  bir dere yatağına atılmış,yol kenarına bırakılmış,toprağa gömülmüş çocuk cesedini görmek Anne,baba ve yakın aile fertlerini perişan ediyor. Bu kötü niyetliler az da olsa aramızda gezip dolaşıyorlar çocuklarımızı bu pisliklerden korumak için  Emniyet ve belediyenin iş birliği yaparak çocuk oyun alanlarına mobese veya  kamera sistemleri koyarak bu alanların daha emniyetli hale getirilmesi  yerinde olur kanısındayım. Belediyemizin böyle bir çalışma  organize ederek Emniyet,Okul yöneticileri ile birlikte bu konuyu değerlendirmeleri zamanı gelmiştir. Üzücü bir olay yaşanmadan tedbirleri almak başta çocuk sahipleri olmak üzere halkımızın da taktirlerini kazanmış olacaktır.

                      Çocukları seven,sevindirmek isteyen, özellikle  öksüz ve yetim çocukların başını okşamak isteyen şefkat sahibi insanlarımız çoğunluktadır.Geleneklerimiz gereği mahallede tanıdıklarımızın,kapı komşumuzun çocuklarını sevdiğimiz, sevindirdiğimiz  kadar oyun oynaması, okula gitmesi gerekirken  çoğunlukla büyük şehir  caddelerinde mendil satan,tartı aletlerinin başında uyuklayan  çocuklarla da  fazlasıyla alakadar  olup  maddi yardımlarda bulunmak ,başlarını okşamak  gerekir.Çünkü bu çocuklar  sevgiye,sevilmeye şefkate diğerlerinden fazla ihtiyaçları var.Yenilikleri her vesileyle Dinara kazandıran Belediye Başkanı Sayın Acarın çocuk parklarına da KAMERA SİSTEMİNİN yakın zamanda yaptırıp çocuk sahibi aileler başta olmak üzere  bütün  Dinarlıları memnun edecektir.

SAYGILAR

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.