ÇOK AMAÇLI İLAÇLAMA MAKİNESİ ALINDI

  • 24 Mayıs 2016
  • 855 kez görüntülendi.
ÇOK AMAÇLI İLAÇLAMA MAKİNESİ ALINDI

ÇOK AMAÇLI İLAÇLAMA MAKİNESİ ALINDI

Halk sağlığı alanındaki gelişmeleri yakından takip eden belediyemiz karasinek,  sivrisinek larva ve uçkun mücadelesinde kullanılmak üzere yeni teknolojiye sahip 1 adet mistblower (çok amaçlı ilaçlama makinesi) ‘ı devlet malzeme ofisi aracılığıyla almıştır.

İlçemizde bulunan sulak ve ağaçlık alanlarda haşere ile mücadelenin çok amaçlı ilaçlama makinesi sayesinde daha etkin yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca Belediye Başkanımız Saffet Acar özellikle yaklaşan yaz mevsimi nedeniyle halkımızı da uyararak şunları söyledi;

 Sivrisinekler üreyebilmeleri için suya gereksinim duyarlar, yumurta, larva ve pupa dönemleri su ortamında tamamlanır. Bu sular ılık, durgun ve sığ (60cm den az) olmalıdır. Sivrisinekler son derece hızlı ürerler. Bir dişi sivrisinek her seferinde 200-400 adet aralığında yumurta bırakır. Eski lastikler, boş saksılar, saksı altlıkları, boş kutular, kedi köpek su kapları, çiçek sulama kapları, kapakları açık bırakılmış şişeler, kullanılmayan ayakkabı ve botlar, çatı olukları ve giderler, varil ve bidonlar, tuğla ve briket boşlukları, süs ve plastik havuzlar, mazgal ve rögarlar, üstü açık su tankları, su biriken bodrum katlar, inşaat alanları sivrisineklerin üreyebileceği alanlardır. Ayrıca karasinekler de çürümüş meyve ve sebze artıkları ile çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurtalarını bırakır. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir  ve sıcak havada ortalama 7-8 günde sinek olarak uçar. Çok çabuk ürerler. Belediyemizin haşere mücadelesinde halkımızın  bizlere destek olmasını bekliyoruz.” dedi.

20160510_114057

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.