DEPREM APARTMANLARINDAKİ TADİLATLAR

  • 10 Aralık 2015
  • 1.305 kez görüntülendi.
DEPREM APARTMANLARINDAKİ TADİLATLAR

LozanSarioglu

DEPREM APARTMANLARINDAKİ TADİLATLAR

Dinar depreminden sonra  yapılarak hak sahiplerine teslim edilen ve  binlerce insanın ikamet ettiği deprem evlerinin çoğunluğunda  huzur yok.Apartmanlarda çatının  tamiratından,bahçenin tanzimine,ortak kullanım alanlarının nasıl kullanılacağından  temizlik  ve aydınlatma giderlerinin parasının nasıl  toplanacağına kadar sorunlar varken,şimdi birde  mutfak veya küçük odalardan birisinin duvarı yıkılıp profil demirler uzatarak ilave balkon yapılmaktadır. Maalesef bu tadilatlar için ne apartmandaki mülk sahiplerinden  nede yetkili mercilerden  müsaade alınmamaktadır. Yapılan bu tadilat kanunsuz olduğu gibi tehlike arz etmektedir.  Çünkü bu apartmanlar depreme dayanıklı olarak esnek, hesaplanmış ve planlanmıştır.Bunları her önüne gelen pencere açmak ,balkona ilave yapmak için  yıkıp tadilat yapmaya kalkışırsa  binaların  estetik görümü kaybolacağı  ve tehlike arz edeceğinin  de  bilinmesi gerekir.

Ben,geçen yıl Deprem evlerindeki  bazı olumsuzlukları  “Deprem  evlerinde kurallara uyulmuyor” başlığında  bir yazıyla dile getirmiştim.O yazımdan bazı kısımları aşağıda sizlerle paylaşmak istedim.

 

(Müstakil bahçeli evlere alışmış olan ilçe sakinleri  ile kırsal alandan  gelen mesleği çifci, besici

olanlar için dahada zor bir yaşam tarzıydı apartman katları.1995 depreminden sonra zorunlu olarak deprem apartmanlarında yaşayan,kültür düzeyleri,maddi durumları görüş açıları değişik kat sahipleri komşuluk ilişkilerini tam manasıyla oluşturamadılar. Sık sık yapılan münakaşalar ise apartman kurallarına uyulmaması ve aidat toplanamamasından kaynaklanıyordu.

Kat sahiplerinden bazıları apartmanın ortak kullanım alanlarını istediği şekilde  ve kimseye sormadan kullandığı gibi tadilatlar bile yapıyorlar.Yukarı katlarda oturan istediği saatte halı silkelemekte,diğer birisi bahçede kulübe yapmakta, diğeri gelip geçilecek yola sebze ekmekte en kötüsü bodrum katda bulunan kömürlük olarak ayrılmış yerde hayvan beslemekte bir sakınca  olmadığı görüşünde.Hiç bir kat sahibine sormadan çatı katında gün ısı  yaptıran komşuya ne demeli,  Bayındırlık Bakanlığının bu hususta  genelgesinde,bu apartmanlara ancak dört günısı  müsadesı var,  fazlasını koydurtmuyorlar.Peki  geride kalan on iki kat sahibi ne yapacak, istiyorsa koyamıyacakmı?       Deprem evlerindeki kat maliklerinin  adilane haklarını kullanmaları,kurallara uymalarını sağlayabilmek   için her apartmanda bir yönetici  secimi yapıp görev taksimi yapılması şart olmuştur. Fakat bu işin önderliğini yapacak,yol gösterecek resmi makam  olması gerekiyor.Yoksa kat malikleri arasında  bu işin faaliyete geçirilmesi çok zor.

Aslında  deprem apartmanlarına yerleşim başında yanlış yapılmıştı; apartmanların kura’ları çekilmeden evvel evi hangi mahallede yıkıldıysa  o mahalleliler arasında kur’a çekilmeliydi.  İkinci husus, yetkili mercileler hak sahiplerine’ aranızda anlaşabileceğiniz on altı isim listesi getirin sizi yine kur’a ile belirliyecegimiz bir apartmana yerleştirelim’ diyeceklerdi.Ama bunların  hiç birisi yapılmadığı için kat malikleri birbirlerini hiç tanımıyor,kimisi de ilk kez apartman yaşamına ayak uydurmak mecburiyetinde bırakıldığı için yadırgıyordu. Yıllar geçtikçe bazı apartmanlarda  kurallara yavaşta olsa uyulmaya başlandıysa da çoğunlukta deprem evlerinde huzur ve güven bir türlü yerleşmedi,münakaşalar,kavgalar,küslükler halende devam etmektedir.

Resmi olmasa da gayri resmi olarak bazı apartmanların başta temizlik ve elektrik bedellerini ödemek için seçtikleri kişiler bu işi götürmeye çalışıyorlar,Fakat kurallara uymayan ve aidat ödemeyenlere karşı hiçbir işlem yapamıyorlar. Bol bol münakaşa ve huzursuzluk.

Bu konutlarda oturan vatandaşların büyük kısmı, Kaymakam ve Belediye Başkanı   önderliğinde toplantılar yapılarak apartmanlarda nasıl hareket edilmesi gerektiğini, bir yönetim teşekkül ettirilmesini ve aidatların muntazaman toplanarak dirayetli yöneticiler tarafından  yönetilmesi hususunda yardımcı olmalarını arzulamaktadırlar.Halk eğitim Müdürlüğünce her apartmandan birkaç temsilci ile toplantılar düzenlenerek konuyla ilgili öğretici bilgiler,seminerler verilebilir. Yine Müftülükte Cuma hutbelerinde Apartmanla alakalı eğitici konuşmalar yapılırsa  ,küslükler sona erecek arzulanan komşuluklar bu deprem konutlarına  girmiş,huzur ve sükunet içerisinde yaşam devam edecektir.  Fakat, resmi daire  önderliği olmadan apartman sakinlerinin kendi aralarında bu işin çözümlenmesi çok zor)

Bu  yukarıda yazılı konuları aylar önce dile getirip  ilgili birimlerin  alakadar olup   çaresiz kalan vatandaşa yardımcı olunmasını istemiştik.Bu güne kadar hiçbir yetkili kurumlardan ses çıkmadı. 158 Apartmanın 948 dairesinde ikamet eden binlerce kişiyi alakadar eden konulara maalesef bir yetkili merci kanunsuz yapılan  tadilatlara bile ses çıkarmadılar.Bundan cesaretlenen bazı kişilerde Apartmanlarda pencereleri genişletti,açılmaması gerekli yerlere pencere açtı,bazı apartmanların önüne veya arkasına kulube,baraka diktiler.Ama son zamanlarda mutfak olarak kullanılan duvarı yıkarak  profil   demirleri uzatıp çıkıntı balkonla  birleştirmeleri bardağı taşıran son damla olmuştur.

Bir apartman veya dairesinde tadilat yapılacağı zaman mutlaka Belediyeden RUHSAT alınması gerekir, ruhsatsız yapılıyorsa bu yapılan tadilat KAÇAK olarak yapılmıştır. Yasa  gereği kaçak inşaatlar da Belediye tarafından yıktırılır. Yine bazı  apartmanlarda  duvar  delinerek istenilmeyen yere pencere açılıyor veya mevcut pencerenin şekli değiştiriliyor.Maalesef Yetkili  birimlerden  bu yapılanlara her ne hikmetse ses çıkarılmıyor.Şayet burada bu tadilatlara lüzum varsa Belediye Fen dairesinin  Başkanlık makamına konuyu bir rapor halinde bildirip meclis veya encümenden bir karar alınarak plan ve projelere uygun  ruhsatlı bir şekilde yapılması gerekir  kanısındayım.Diğer taraftan Dinar halk eğitim  Müdürlüğünce  bu konutlarda  oturanların huzur ve selameti bakımından Apartmanda nasıl hareket etmeleri gerektiği ,yönetici secimi ve ortak  kullanım alanlarının nasıl kullanılacağı hususlarının bir toplantı ,seminer yapılarak anlatılması çok    faydalı olacaktır. Bu işlerde Belediyede alakalı birim amirleri ve Halk eğitim Müdürlüğünün ortak   çalışmalarıyla gerçekleşebilir. Bazı Deprem konutlarındaki münakaşaların, devam eden küslük ve huzursuzluğun ancak bu çalışmalar yapılırsa önü alınmış apartmanlara arzulanan saygı,sevgi huzur gelmiş olacaktır.Konuyla alakadar olup önderlik  edip  yol göstereceklere şimdiden  burada oturanlar adına sonsuz teşekkürler.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.