DEPREM EVLERİNDE KURALLARA UYULMUYOR

  • 02 Kasım 2014
  • 1.100 kez görüntülendi.
DEPREM EVLERİNDE KURALLARA UYULMUYOR

LozanSarioglu

DEPREM EVLERİNDE KURALLARA UYULMUYOR

Müstakil bahçeli evlere alışmış olan İlçe sakinleri ile  kırsal alandan gelen meslegi çiftci,besici olanlar için dahada zor bir yaşam tarzıydı apartman katları.1995 depreminden sonra zorunlu olarak deprem apartmanlarında yaşayan,kültür düzeyleri,maddi durumları görüş açıları değişik kat sahipleri komşuluk ilişkilerini tam manasıyla oluşturamadılar. Sık sık yapılan münakaşalar ise apartman kurallarına uyulmaması ve aidat toplanamamasından kaynaklanıyordu.

Kat sahiplerinden bazıları apartmanın ortak kullanım alanlarını istediği şekilde  ve kimseye sormadan kullandığı gibi tadılatlar bile yapıyorlar.Yukarı katlarda oturan istediği saatde halı silkelemekte,diğer birisi bahçede kulübe yapmakta, diğeri gelip gecilecek yola sebze ekmekte en kötüsü bodrum katda bulunan kömürlük olarak ayrılmış yerde hayvan beslemekte bir sakınca  olmadıgı görüşünde.Hiç bir kat sahibine sormadan çatı katında günısı  yaptıran komşuya ne demeli,  Bayındırlık Bakanlığının bu hususda  genelgesinde,bu apartmanlara ancak dört günısı  müsadesı var,  fazlasını koydurtmuyorlar.Pekı  geride kalan on dört kat sahibi ne yapacak, istiyorsa koyamıyacakmı?       Deprem evlerindeki kat maliklerinin  adilane haklarını kullanmaları,kurallara uymalarını sağlayabilmek   için her apartmanda bir yönetici  secimi yapıp görev taksimi yapılması şart olmuştur. Fakat bu işin önderliğini yapacak,yol gösterecek resmi makam  olması gerekiyor.Yoksa kat malikleri arasında  bu işin faaliyete gecirilmesi çok zor.

Aslında  deprem apartmanlarına yerleşim başında yanlış yapılmıştı; apartmanların kur’aları çekilmeden evvel evi hangi mahallede yıkıldıysa  o mahalleliler arasında kur’a çekilmeliydi.  İkinci husus, yetkili mercileler hak sahiplerine’ aranızda anlaşabileceginiz on altı isim listesi getirin sizi yine kur’a ile belirliyecegimiz bir apartmana yerleştirelim’ diyeceklerdi.Ama bunların  hiç birisi yapılmadığı için kat malikleri birbirlerini hiç tanımıyor,kimisi de ilk kez apartman yaşamına ayakuydurmak mecburiyetınde bırakıldığı için yadırgıyordu. Yıllar geçtikce bazı apartmanlarda  kurallara yavaşta olsa uyulmaya başlandiysada çoğunlukta deprem evlerinde huzur ve güven bir türlü yerleşmedi,münakaşalar,kavgalar,küslükler halende devam etmektedir.

Resmi olmasada gayri resmi olarak bazı apartmanların başta temizlik ve elektrik bedellerini ödemek için seçtikleri kişiler bu işi götürmeye çalışıyorlar,Fakat kurallara uymayan ve aidat ödemeyenlere karşı hiçbir işlem yapamıyorlar. Bol bol münakaşa ve huzursuzluk.

Bu konutlarda oturan vatandaşların büyük kısmı, Kaymakam ve Belediye Başkanı   önderliğinde toplantılar yapılarak apartmanlarda nasıl hareket edilmesi geregtiğini, bir yönetim teşekkül ettirilmesini ve aidatların muntazaman toplanarak dirayetli yöneticiler tarafından  yönetilmesi hususunda yardımcı olmalarını arzulamaktadırlar.Halk eğitim Müdürlüğünce her apartmandan birkaç temsılci ile toplantılar düzenlenerek konuyla ilğili öğretici bilgiler,seminerler verilebilir. Yine Müftülükte Cuma hutbelerinde Apartmanla alakalı eğitici konuşmalar yapılırsa  ,küslükler sona erecek arzulanan komşuluklar bu deprem konutlarına  girmiş,huzur ve sukunet içerisinde yaşam devam edecektir.  Fakat, resmi daire  önderliği olmadan apartman sakinlerinin kendi aralarında bu işin çözümlenmesi çok zor, birçok apartmanda kırgınlıklar nedeniyle selamlaşma dahi yapılmıyor.Bu işi çözümliyecek bir makam sahibi lider bekleniyor. Saygılarımla..

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.