Bugün, Sevinç Eczanesi Nöbetçidir.

Amorium Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökalp ve Müze Müdürü Üyümez’den Antik Tiyatroya ziyaret

Amorium Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökalp ve Müze Müdürü Üyümez’den Antik Tiyatroya ziyaret

Amorium Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökalp ve Müze Müdürü Üyümez’den Antik Tiyatroya ziyaret

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Amorium Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp ve beraberindeki heyet ilk olarak Dinar İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya’yı ardından ise Dinar Belediye Başkanımız Nihat Sarı’yı ziyaret etti.

Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) iş birliğinde, Dinar Kaymakamlığının ve Belediyemizin desteği ile antik tiyatroda 3 yıldır sürdürülen kurtarma kazılarını İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya, Dinar Belediye Başkanımız Nihat Sarı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Amorium Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp ve beraberindeki heyet yerinde inceledi.

İnceleme sırasında Afyonkarahisar Müze Müdürü Mevlüt Üyümez kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Dinar İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya konuşmasında; “Buradaki çalışmaya İl Müdürümüz, buradaki yerel yöneticilerimiz Belediye Başkanımız ile beraber destek olacağımızı söylüyoruz. Elimizden geleni de yapmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Daha sonra konuşma yapan Dinar Belediye Başkanımız Nihat Sarı kazı alanında yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Dinar coğrafi konumu ve tarihi yönüyle zengin bir ilçedir. Aynı zamanda menderesin doğduğu ve Marsyas müzik festivalinin yapıldığı yer olarak da bilinmektedir. Kameralar karşısında da söz veriyoruz. Bizler elimizden geleni herzaman yapmaya hazırız. Kazı alanında çalışan tüm personele ayrıca teşekkür ediyorum.” Dedi.

Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı’nın konuşmasının ardından bir konuşmada Amorium Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeliha Demirel Gökalp yaptı. Gökalp; “Marsyas, Dinar, amorium bunlar çok önemli değerlerdir. Dinar tarihi içinde önemli bir kazı çalışması yapıldığını gördük. Herkesin eline emeğine sağlık” dedi.

Son konuşmayı ise Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır gerçekleştirdi.

Tanır konuşmasında; “Kültürün bütün insanların değeri olduğunu kabul ederek hareket ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Türkiye’nin belirli noktalarında prosedürlere uygun şekilde kazı çalışmalarını sürdürüyor.  Bu çalışmalarımızda Üniversitelerimiz bizim en büyük paydaşımızdır. Bizler bu kazı çalışmasında emeği ve desteği geçen Valimiz Gökmen Çiçek başta olmak üzere İlçe Kaymakamımız Selami Kapankaya’ya, Dinar Belediye Başkanımız Nihat Sarı’ya ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Kazı çalışmalarının incelenmesinin ardından son olarak Kazı evine gidildi.

Kazı evinde sergilenen tarihi eserler hakkında Müze Müdürü Mevlüt Üyümez protokole bilgi verdi.

Kazı evi ziyaretinden sonra program sona erdi. 


Diğer Haberler

Belediye SMS Bülteni!