Bugün, Akçin Eczanesi Nöbetçidir.

Dinar Belediyesi II Uluslararası Aşıklar Bayramı

Dinar Belediyesi II Uluslararası Aşıklar Bayramı

Dinar Belediyesi II Uluslararası Aşıklar Bayramı

Dinar Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Âşıklar Bayramının ikincisi düzenlendi.

Dinar Belediyesi Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen kutluma programına; AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, Başmakçı Belediye Başkanı Ayhan Gönüllü, Evciler Belediye Başkanı Ali Savaş Dede, Emniyet Müdürü Özgür Taşkın, MHP İlçe Başkanı Mustafa Karahan, AK Parti İlçe Başkanı İdris Er, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Dinarlı vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunması ile başlayan programda II. Uluslararası Âşıklar Bayramının açılış konuşmasını gerçekleştirilen Dinar Belediye Başkanı Nihat Sarı, “Âşıklık ve Halk Ozanlığı Anadolu’da toplumun öncüsü olmuş bir gelenek, halka mal olmuş bir kültürdür. Yaşamını halkla birlikte idame ettiren Ozan; sazıyla, sözüyle halkın sesi olmuştur. Bizde bu kültürü yaşatıp devam ettirmeyi üzerimize vazife bilip elimizden gelen her türlü desteği yapmaya hazırız.” dedi.

Açılış konuşması sonrasında sahneye çıkan Ozan Nihat, “Sevgili canlar bugün güzel ve özel Dinarınızda ben bunu yürekten söylüyorum Kültürümüzün başkenti Dinar ilçemizde bizleri yüz yüze, göz göze çok şükür ki bozulmamış öz öze II. Uluslararası Âşıklar Bayramında buluşturan Yüce Allah’ımıza hamdüsenalar ederken, buna vesile olan gönül adamı, tatlı dilli, güler yüzlü, hoş sözlü, sağlam özlü Belediye Başkanımız Nihat Sarı beyefendiye yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Sanatçı çağırmak her kişinin harcı, Ozan çağırmak er kişinin harcı, Ozan dinlemek eroğlu er kişinin harcıdır.” dedi.

Konuşma sonrasında sahneye çıkan Bolvadin Halk Oyunları (HOYEK) ekibinin gösterisi vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Halk oyunları gösterisinin ardından yurtiçinden ve yurtdışından gelen Âşıklar sırayla sahneye çıkarak hoşlama, doğaçlama ve atışma yaptılar.

İlk sahneye çıkan Azerbaycanlı Âşık Şergiyye Zengilanlı’nın söylediği “Çırpınırdı Karadeniz” türküsü büyük beğeni topladı. Program Âşık Muhsin Yaralı’nın ve Âşık Yaşar Demiroğlu’nun âşıkların Dinar’a gelişi anısına söylediği “Hoş geldiniz” hoşlaması sonrasında devam etti. Daha sonra sahneye çıkan Kırgızistanlı Âşık Gulira Kasymkulova’nın “Sarı Gelin” adlı türküyü hem Kırgızca hem Türkçe söylemesi vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. Daha sonra sahne alan Kazakistanlı Âşık Ermamat Ergeshov ve Doğu Türkistanlı Âşık Parkhat Bazakhov’un atışmaları sonrasında söyledikleri Türk dünyası türküleriyle ilgi odağı oldu. Âşıklar Bayramı misafir âşıkların şiirleri, türküleri ve doğaçlamaları ile son buldu. 

Program, günün anısına katılımcı âşıklara Belediye Başkanı Nihat Sarı tarafından çiçek takdiminden sonra toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.


Diğer Haberler

Belediye SMS Bülteni!