Bugün, Sevinç Eczanesi Nöbetçidir.

Dinar’da Pazarlar Hakkında duyuru

Dinar’da Pazarlar Hakkında duyuru

Dinar’da Pazarlar Hakkında duyuru

İlçemiz Hıfzıssıhha Meclisi 13.11.2020 tarihinde saat 10.00’da alınmış olan kararlar kapsamında; Salı Pazarı ve Cumartesi pazarı 18 Kasım 2020 Çarşamba gününe kadar kurulmayacaktır.

Tüm vatandaşlarımıza duyurulur.

Karar No:11/2

Karar Tarihi:13.11.2020

KARAR

 

​İlçemiz Hıfzıssıhha Meclisi 13.11.2020 tarihinde saat 10.00’da Kaymakam Selami KAPANKAYA’nın  Başkanlığında aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin iştiraki ile toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır. 

​Koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

​Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik,  maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir.

​Bu kapsamda;

​A) İçişleri Bakanlığının 08.09.2020 tarih ve 14533 sayılı Genelgesi ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

​Ancak özellikle vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle/bahanesiyle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görülmektedir.

​Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşımaktadır. Buna göre;

​Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12.11.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği İlçemizdeki;

 

​1.Cumhuriyet Meydanı

​2.Su Çıkan Park Tesisleri

​3.Otogar​

​4.Otobus Durakları

​5.Pazar Yerleri

​6.Belediye Binası Önü

7.Hükümet Binası Önü

8.Ulu Cami Önü/Parkı

alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilmesine.

Sigara içilmesi yasak olan alanlara/bölgelere belediye tarafından sigara içmenin yasak olduğu ile ilgili görsel afiş/tabelaların asılmasına,

 

​B) İçişleri Bakanlığının 12.08.2020 tarih ve 13102 sayılı Genelgesi ile ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerektiği belirtilmişti.

​Bu doğrultuda;

​Koronavirüs salgınının ilçemizdeki seyrinin anlık olarak takip edilerek hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın gün içerisinde saat 10:00-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesine,

​Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararların belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda aynı usulle kısıtlamanın kaldırılmasına,

​C) İlçe Merkezi Halk Pazarları Hk.

​04.11.2020 tarihli 11-1 nolu İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Karararmız “C” maddesi ile ilçemiz merkezinde kurulan pazarların 13 Kasım 2020 tarihine kadar kapatılmasına karar verilmişti. İlçemiz genelinde COVID-19 hastalığı vaka sayılarının artışta olduğu gözlenmiş olup kurulumuzca ek tedbirler alınması uygun görülmüştür.Bu sebeple 18 Kasım 2020 Çarşamba tarihine kadar ilçe merkezinde kurulacak olan pazarların (Cumartesi ve Salı pazarı)  kurulmamasına karar verilmiştir.

​ ​Alınan karantina kurallarına uymayanlara Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi gerekli işlemler başlatılacaktır.

​ ​Gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak, bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206 ncı maddesi  kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacaktır.

​​Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilecektir.

 

       İşbu İlçe Umumi Hıfzıssıhha tedbirlerine oy birliği ile karar verilmiştir.Diğer Haberler

Belediye SMS Bülteni!