Dinar Belediyesi Yaşlı Bakım Ağı (Diyba) hizmetleri

  • 03 Kasım 2016
  • 961 kez görüntülendi.
Dinar Belediyesi Yaşlı Bakım Ağı (Diyba) hizmetleri

Dinar Belediyesi Yaşlı Bakım Ağı (Diyba) hizmetleri

 

Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor özellikle Arupa ülkelerinde ve bazı uzak doğu ülkelerinde toplumun büyük bir bölümünü yaşlı kimseler oluşturuyor. Türkiyede ise bu oran 2015 yılı TUİK verilerine göre %8,2 şuan Avrupa ülkelerine göre çok genç bir nüfusa sahibiz ancak azalan doğum oranı ve uzayan insan ömrü ile birlikte nüfus piramidimiz giderek yaşlı ağırlıklı bir hal alıyor.

 

Dinar Belediye Başkanlığı  ülkemizin yaşlılığının bir sorun olarak değil olması gerektiği gibi karşılanması ve bu yönde hazırlanılması için son 4 yıldır yoğun çalışmalar yapıyor bu konuda Dinar Belediyesinde görevli Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal ile görüştük.

 

Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal belediye ve şahsi olarak yaptığı girişimleri anlattı ilçemizde yaşlı oranının ülke ortalamasının üstünde olduğunu kaydeden Gürdal şunları aktardı “ Dinar’da Türkiye ortalamasının üzerinde bir yaşlı nüfusu mevcut bunun sebebi ilçenin göç verme oranının yüksek olmasıyla ilişkilendirilebilir ancak ilçede bir başka farklı durum ise  Demans hastasının çok olması, Demans hastalığı  uzun yaşam hastalığı olarak bilinir ve 80 li yaşlarda başlaması beklenir. İlçemizde bu rakam bizlere gelen başvurulara gore çok aşağılara düşebiliyor ve 68-75 yaş aralığında yoğunlaşıyor bunun sebeplerini iyi araştırmak lazım kendimi bunun sebeplerini araştırma için planladım ve 2017 sonuna kadar bu araştırmamı raporlamayı planlıyorum. Dinar bu olumsuz verilerin yanında Saffet Acar gibi yaşlılık hususunda hassas özellikle Geriatrik hastalara karşı son derece duyarlı bir başkana sahip olduğu için oldukça şanslı. 2009 yılından beri vatandaşlarının hep yanında olan bir belediye başkanı 2012 yılı ile birlikte bu işleri resmiyete dökmüş ve daha kaliteli hizmet vermek için profesyonel destek almaya başlamıştır.

 

 

Öncelikle Dinar’da Afyonkocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim dalı nörologları tarafından 2012 yılı Ocak ayında 65 yaş üstü 706 kişide Minimental Durum Muayenesi (MMT) ile ilçe merkezinde %11,2 kişinin demans görülme oranı olduğu tespit edilmiştir; bu çalışma tamamen ücretsiz gerçekleştirilmiş,Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yaşlılık sınırı kabul edilen 65 yaş üstü vatandaşlar evlerinden alınarak belediye hizmet binasında geçici muayenehaneye dönüştürülmüş birime getirilmiş gerekli tetkik ve incelemeler yapılarak tekrar evlerine götürülmüştür.

Çıkan sonuç sonrasından ilçeye Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezi kazandırılması için girişimlere başlanmış bu konuda yer tahsis edilmiş ve Dinar’ın en güzel yerlerinden olan eski Meteoroloji Gözlem Sahası bu konu için revize edilmiştir, konuyla ilgili uzman personel gerontolog istihdam edilmiştir, bu konuda da Sayın Başkanım Saffet Acar Türkiye’de ilk defa bir kamu kurumu olarak şahsımı istihdam etmiş ve beni onurlandırmış diğer meslektaşlarımın önünü açmıştır. Ancak ne yazık ki elimizde olmayan bir takım bürokratik sebeplerden dolayı buluşma merkezimin hizmete girememiştir.

 

İlçede bir çok yaşlılık üzerine ve geriatrik hastalıklar üzerine belediye tarafından toplumu bilinçlendirmek üzere sempozyum, panel, söyleşi,tiyatro vs. düzenlenmiştir bunlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri dönemin Genel Müdürü Aylin Çiftçi’nin de katıldığı 07.04.2014 Dinar’da Uluslar arası Bugün, Yarın Gelecekte Bakım İhtiyacı konulu sempozyumu, Alzheimer Derneği Denizli Şubesi iş birliği ile Unutsalar da unutulmayacaklar adlı tiyatro,Uluslar arası Türkiye Gerontoloji Ödülleri (2 kez ev sahipliği) son olarak Uluslar arası Yaşlı Bakım Ağı ve Yerel Yönetimler Sempozyumu ile ilçeye ulusal ve Uluslar arası alanda duayen isimleri getirmiştir, Gerontoloji bilimi alanında Einstein olarak görülen ve Dinar’ın fahri hemşerisi olmayı kabul eden Prof. Dr. Terence Seedsman ile çok sayıda Almanya’dan, Hollanda’dan, Amerika’dan bilim insanı yaptığı çalışmaları Dinar’da anlatmıştır. Ülkemize bu bilimi getiren ve gerontolojinin babası olarak görülen Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan ve ekibi de hep alanda yaptığı çalışmaları bizlere aktarmış hem de Dinar’da bir çok yaşlı ile görüşerek ihtiyaçları belirlemiştir.

 

Bu çalışmalar üzerine kendi çabalarımla ve değerli başkanımın destekleriyle kurduğum Gerontologlar Derneği’de ilçemizde kurulmuş ve bu konuda başarılı çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşu olmuştur.

 

02.05.2014 tarihinde ilçede Ulusal Demans Programı eğitimi vermiştir. Bu eğitimin amacı ilçedeki güvenli gücü mensuplarının ( Polis, jandarma, zabıta, itfaiye gibi) Alzheimer hastalığı hakkında bilgi vermektir. İlçede Demansa bağlı kaybolma vakaları oldukça fazla ve neticesinde bu vakalarla ilgilenen güvenlik personelinin de hastalıklar hakkında bilgisi bulunmadığı için ve hastaya nasıl yaklaşılacağını bilmedikleri için onlara eğitimler verilmiştir ve bu eğitimler periyodik olarak devam etmektedir.

 

Belediye Başkanı Saffet ACAR yapmış olduğu özverili yaşlılık çalışmalarından dolayı 14.10.2015 tarihinde Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanlığına seçilmiştir.

26.11.2015 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Bursa’da düzenlenen “Yaşlı Dostu Kent” konulu sempozyumda Dinar Belediye Başkanlığı yaşlı dostu kent ödülüne layık görülmüş ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi tarafından ödülünü almıştır.

Türkiye’de yeni bir ilke imza atan Dinar Belediyesi DeMos(demans mobil servis) ekibini kurmuş ücretsiz olarak 48 (şuan ki kayıtlara göre) demanslı hastaya evlerinde ziyaret ve bakımlarını gerçekleştirmeye başlamış ve ailelere hastalık hakkında danışmanlık hizmeti vermektedir. İlçede bulunan vatandaşların bu hizmete ulaşması için belediyeye telefon ile ulaşmaları yeterli gelmektedir.

Son olarak geçtiğimiz 28 Ekimde Antalya’da Türkiye’nin ilk Yaşlı Üniversitesini açmak üzere destek vermiş ve Belediye Başkanı Saffet ACAR GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi (GATÜ) (Türkiye’nin ilk yaşlı Üniversitesi)  gönüllü öğretim üyesi olmuştur” dedi.

Dinar’ın; Dinar Belediyesi, Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Gerontologlar Derneği ile birlikte Yaşlı Dostu kent olma yolunda emin adımlarla gittiğini ve bu konuda özverili çalışmaları devam ettiğini vurgulayan Gerontologlar Derneği Başkanı Faruk Yaşar Gürdal hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşların belediyeye müracaat etmelerinin yeterli olacağını söyleyerek cümlelerine son verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.