DİNAR ÇIKARDIĞI VEKİLLERDEN KALICI HİZMET ALAMADI

  • 02 Kasım 2016
  • 1.010 kez görüntülendi.
DİNAR ÇIKARDIĞI VEKİLLERDEN KALICI HİZMET ALAMADI

DİNAR ÇIKARDIĞI VEKİLLERDEN KALICI HİZMET ALAMADI

Yaklaşık bir asır içerisinde Dinar’dan dokuz defa Ankara’ya Milletvekili göndermişiz, seçilen vekiller seçimi müteakip evlerini de Ankara’ya taşımış bayramdan bayrama Dinar’a gelerek birçok vaatlerde bulunmuşlar fakat gözle görülür, elle tutulur bir tesis, işsize çare olacak bir iş sahası veya fabrika, Askeri birlik gibi kalıcı bir yatırımı hiç birisi maalesef gerçekleştirememişler.

İlk Milletvekilimiz Ahmet Veziroğlu 1946 yılında Demokrat partisinden Afyon Millet vekili olarak Meclise gitti ve 1950 seçimlerinde tekrar ikinci kez seçildi. O yıllarda rahmetli Ali Veziroğluda Belediye başkanı olarak görev yapıyordu. Hidroelektrik santralinin yapılabilmesi için çalışmalar başlamış Suçıkan toplama havuzundan Üçlerce tepesine kadar suyun getirilebilmesi için kanalet kazıları yapılabilmesi, makinelerin dış devletlerden getirilebilmesi için Belediyenin imkânlarıyla bu işin olmayacağı anlaşılınca kredi talebi için Bakanlığa müracaat edilmiştir. Aslında akraba olan Ahmet ve Ali veziroğlu Partileri ayrı olduğu için partizanlık nedenleriyle kredi talebi hep askıya alınmış Sanayi Bakanı olan Burdur Milletvekili Fethi Çelikbaş  ile birlikte kredinin verilmesinede  karşı çıkmışlar.Bu arada Dinar’a yapılması düşünülen şeker fabrikası da Fethi Çelikbaş’ın Bakan olması nedeniyle de Burdur’a kaydırılmıştır.

1957 senesi erken seçimlerinde Naci Öztürk’ün babası rahmetli Mustafa öztürk Demokrat partiden Dinar’dan Afyon Milletvekili olarak meclise girmeyi başarmış, oda fazla bir varlık gösteremeden 27 Mayıs hareketiyle hükümetin işine son verilmiş ve Mustafa Öztürk’te suçlananlarla birlikte tutuklanıp Mamak cezaevine gönderilmişti. 1965 yılında Adalet partinin kurulmasıyla birçok eski Demokrat partililer Adalet partisinin saflarında yer aldılar. Dinar bu defada Mehmet Göbekliyi Afyon Milletvekili olarak Ankara’ya gönderdi o da diğerleri gibi evini taşıdığı Ankara’dan dışarıya çıkmadı. Oy aldığı ve yıllardır birlikte yaşadığı hemşerilerinin hiçbir ihtiyacına çare olmadan 1969 yılı geldi ve Milletvekilliği de sona erdi.

Adalet partisi bu defada rahmetli Kazım Uysalı seçip Milletvekili olarak Başkentte gönderdi. Yine vatandaşın arzu ettiği gözle görünür hiçbir yatırım ve hizmet gelmeden o da diğerleri gibi gününü doldurup beş seneyi tamamladı.1973 seçimlerine Kazım Uysal tekrar adaylığını koydu fakat seçilemedi. C.H.P ve diğer partilerde bir kıpırdanma olmadığı için 1977 seçimlerinde Adalet partisi bu defada rahmetli Güneş Öngüt’ü Milletvekili yaptı ve Ankara’ya gönderdi. Kurulan hükümetlerin başarısız oluşu yeni koalisyonlu hükümet arayışlarını  gündeme getirmişti.14 aralık 1977 günü Güneş Öngüt Adalet Partiden istifa etti, Bu sıralarda Ecevit Hükümeti olarak bilinen on bir Millet vekilinin  Bülent Ecevit’e katılımı ile yeni bir Hükümet kuruldu ve Güneş Öngüt Ulaştırma Bakanı olarak 5.ocak.1978 günü Ecevit hükümetinde görev aldı. Dinar ve çevresine yararlı hizmetler yaptı. Dinar PTT binasını yaptırdı, Özellikle Dinar ve Bölgede bulunan yüzlerce işsiz vatandaşa Devlet Demiryolları, denizyolları, limanlarda, hava alanları, PTT başta olmak üzere işe yerleştirdi.  Dinar’a bir vagon fabrikası yapılması için Belediye Başkanı olan rahmetli Kadri Veziroğlu’ndan yer talebinde bulundu. Bakanlık için Seydemelik Dağının eteğinde Belediye’ye ait Çivril yolu üzerinde arazi tahsis edildi. Acilen iş makineleri tesviyeleri yaparak temel atılacak şekilde hazırlıklar yapıldı. Rahmetli Öngüt  kalabalık bir heyetle Dinar Suçukanda  karşılandı, belediye önünde kısa bir konuşmadan sonra temel atılacak alana gidildiğinde köylerden gelenlerle  kalabalık bir halk tezahüratlarla karşıladılar. Kısa konuşmasında vagon fabrikasının Dinar ve çevresine katkılarını, çalışacak işçi,teknik elaman rakamlarını verdikten sonra esnafların fabrikanın kurulmasıyla maddi olarak  nasıl faydalanacaklarını anlatan konuşması sık sık alkışlarla kesilmişti.Temel attıktan sonra gelen heyetle birlikte Bakan ögüt Ankara’ya hareket etti.

. 12 Eylül askeri   harekat gerçekleşmemiş olsaydı Vagon fabrikası  mutlaka şu an faaliyette  olacaktı, fakat olmadı. Özal’ın kurmuş olduğu Anavatan partisinden Hamdi Özsoy’un milletvekilliği üst üste iki devre devam etti. Küçük çaplı yatırımları gerçekleştiren Özsoy’un bu çalışmaları da Dinar halkının arzuladığı kalıcı hizmetleri bir türlü getiremedi. Ak parti bu defa Ali Özkaya’yı Dinar’dan Milletvekili olarak Meclise gönderdi. Özkaya partinin içerisinde tanınmış bir sima olarak lanse edildi, sözünü geçirirde bu güne kadar bir türlü alınamamış yatırımların hiç olmazsa bir tanesini  Dinar’a getirmeyi başarır mı?  Onuda zaman gösterecek.  Şu andan Sayın özkaya çok şanslı ,  Akparti tek başına iktidarda olması Dinar’a arzu edilen kalıcı tesislerin gelmesine hiçbir engel olmadığına göre biraz ağırlığını koyarsa bu işte başarılı olur kanısındayım.

Görüldüğü gibi 93 yıl içerisinde Dinar 9. devre Milletvekilini Meclise göndermeyi başarmış ancak halkın istifade edeceği, ekonomisine katkı sağlayacak, esnaf ve çiftçinin yüzünü güldürecek, evine  ekmek götüremeyen işsiz  hemşerilerine   faydalanacağı   tesis  veya  arzuladığı  bir fabrikayı   maalesef  Dinar’a  getirememiştır.  Dinar’lı Milletvekillerinin bulunduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi kırk beş sene elle tutulur gözle görülür kalıcı hizmetten yoksun boş vaatlerle geçmiş gitmiştir. Sakın kimse kalkıpta falan vekil yolu açtırdı, falan kişi Hastaneyi yaptırdı, bizim partinin Milletvekili şu tesisi kurdurdu demesin. O yapılan işler çok evvelden programa alınmış Devletin o zaman içerisinde ve o hükümetin iş başındayken denk gelmiş sıradan icraatlardır. Gönül isterdi ki; Dinar’dan çıkardığımız Milletvekilinin bir tanesi Mecliste bulunduğu yıllarda Halkın istifade edeceği fabrikayı, büyük bir tesisi veya bir askeri eğitim alayının Dinar’a gelmesi için çalışmalar yapsın ve Dinar halkı da ”Helal olsun şu Milletvekilimize sebep oldu da bu tesis onun sayesinde geldi” desin. Ama maalesef olmadı. Giden vekillerden hiç birisi Dinar’ın faydalanacağı bir yatırımı gerçekleştiremediler. Rahmetli Güneş Öngüt  hiç olmazsa   kısa Bakanlık döneminde yüzlerce insanı kadrolara yerleştirip  iş  sahibi  yapmış  onların hayır dualarını almıştır.Şu husus hiç unutulmasın Dinar yararlı,kalıcı  hizmet  yapanları, halkın istifade edeceği  gözle görülür yatırımlara  vesile olanları hep taktir etmiş etmeye de devam edecektir.Yeter ki  halkın istifade edeceği,   özlem duyduğu fabrika , askeri  bir birlik veya benzeri  tesisler  gönderdiğimiz Milletvekilinin çalışmaları  neticesinde  getirilmiş olsun.

SAYGILAR

gnssongtt

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.