DİNAR DEPREM ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

  • 01 Ekim 2015
  • 1.606 kez görüntülendi.

DİNAR DEPREM ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

1 Ekim 1995 tarihinde yaşanan depremde hayatlarını kaybeden deprem şehitleri için belediye kültür merkezinde anma programı düzenlendi.

Dinar Yazarlar ve Şairler Derneği tarafından düzenlenen programa; Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Ticaret Sanayi Odası Başkanı A. Hakan Uyan, belediye meclis üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Burhanettin Yüksel, CHP İlçe Başkanı Mevlüt Er, mahalle muhtarları, Dinar Engelliler Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği Başkanı Seydi Özkurt, Yazarlar ve Şairler Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrasında Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği Başkanı Yaşar Sağlam açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Sağlam konuşmasında şunları söyledi; “İlçemiz tarih boyunca çok sayıda deprem geçirmiştir. Sırasıyla; Frig döneminde, Pers döneminde, Roma döneminde, Osmanlı döneminde, 1875 yılında Dinar Çivril arasında, 1925 yılında ilçemizde, 1900 – 1994 yılları arasında ilçemizde toplam 212 ve son olarak 1995 yılında. 1995 depreminde resmi kayıtlara göre ilçemizde 94 kişi vefat etmiş, 250 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Başta deprem şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum”

Şair Abdurrahman Ertürk Deprem Şehitleri için yazdığı şiiri okuması sonrasında, 1995 yaşanan deprem sonrası video sunumu ve arkasından depreminde yaşamlarını yitiren vatandaşların isimleri slayt sunumu ile sunuldu.

Emekli öğretmen-Şair Rifat Yiğit’i, Dinar Deprem Şehitleri için yazdığı şiiri okuması akabinde Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk konuşma yaptı. Öztürk konuşmasında şunları söyledi; “1 Ekim 1995 tarihinde akşam, saat 18.00 civarında;  6,8 şiddetinde meydana gelen ve 10 saniye süren son deprem, Dinar adına büyük bir felaket olmuştur. Bu depremde 94 hemşehrimiz hayatını kaybetmiş, 4000 bina yıkılmış çok sayıda bina hafif ve orta şiddette hasar almıştır. Dinar boşalmış, 40 bin nüfuslu koca ilçe yurdun değişik köşelerine harman harman savrulmuş, ilçenin nüfusu 10 bine kadar düşmüştür. Dinar’ın fiziki yapısı tamamen yıkılmış, ticari ve ekonomik hayatı çökmüştür. Bu duygularla deprem şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, Dinarımızın tekrar böyle bir felaket yaşamaması için de Yüce Allah’a niyaz ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Belediye İlan Memuru Gazi Yılmaz tarafından okunan “Deprem” şiiri sonra Belediye Başkanı Saffet Acar bir konuşma yaptı. Acar konuşmasında; “Buruk bir toplantı yapıyoruz, 1995 depremi hepimizin yaşadığı bu günde içimizden bir acı. İnşallah bundan sonra bu acıları yaşamayacağız. Biliyorsunuz ki Türkiye deprem kuşağında, Dinar da deprem kuşağının riskli olduğu bir bölge, bizde tedbirlerimiz alacağız. Tabi ki 94 hemşerimizin hayatını kaybetmesi bizlere 20 yıl geçmesine rağmen hala içimizde.”

Konuşma sonrasında Belediye İlan Memuru Gazi Yılmaz tarafından yapılan dua sonrasında program sona erdi.

depremsehitlerianmaprog1ekim (1) depremsehitlerianmaprog1ekim (2) depremsehitlerianmaprog1ekim (3) depremsehitlerianmaprog1ekim (4) depremsehitlerianmaprog1ekim (5) depremsehitlerianmaprog1ekim (6) depremsehitlerianmaprog1ekim (7) depremsehitlerianmaprog1ekim (8) depremsehitlerianmaprog1ekim (9) depremsehitlerianmaprog1ekim (10) depremsehitlerianmaprog1ekim (11) depremsehitlerianmaprog1ekim (12) depremsehitlerianmaprog1ekim (13)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.