DİNAR DEPREMİNİN 22. YILINDA DEPREM ŞEHİTLERİMİZ ANILDI

  • 02 Ekim 2017
  • 647 kez görüntülendi.
DİNAR DEPREMİNİN 22. YILINDA DEPREM ŞEHİTLERİMİZ ANILDI

DİNAR DEPREMİNİN 22. YILINDA DEPREM ŞEHİTLERİMİZ ANILDI

Dinar Depreminin 22. Yılında Türk Ocakları Dinar Şubesi tarafından Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen bir tören ile deprem şehitlerimiz anıldı.

Sunuculuğunu dernek başkanı Raif Öztürk’ün yaptığı programda 1995 Dinar Depreminde Dinarlı vatandaşların yaşadığı büyük acılar, çekilen büyük zorluklar, ve çetin kış şartlarında yaşanılan tarifi mümkün olmayan zor şartlar yeniden anlatıldı.

Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk, davetlilere 95 depreminde yaşanılan olayları anlatarak, duygu dolu anlar yaşattı.

Belediye İlan Memuru Gazi Yılmaz’ın deprem şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim tilaveti okuması ve dua yaptırmasıyla devam eden programda, araştırmacı gazeteci köşe yazarı Hilmi Çalışkan deprem günlerini anlattı. Çekilen sıkıntıları ve yapılan yanlışlıkları da dile getiren Çalışkan, Dinar’ın çok daha iyi bir konumda olabileceğini, ancak o dönemde yaşanan yanlışlıklar yüzünden ilçenin çok geç kalkınmaya başladığını söyledi.

Programın ilerleyen bölümlerinde ise deprem zamanında ilçeye gelerek vatandaşlarla röportaj gerçekleştiren, onların dert ve sorunlarını TV’lerde yayın yaparak anlatmaya çalışan ulusal kanalların özel videoları davetlilere izlettirildi.

Programa davetli olarak katılan Belediye Başkanı Saffet Acar ise, 1995 Dinar depreminde çekilen çileleri, anlatarak şunları kaydetti, “1 Ekim 1995 tarihinde saat 17.57’ de ilçemizde hepimizi sarsan, Richter ölçeğine göre 6 şiddetindeki depremde maalesef 94 insanımız yaşamını yitirdi. 250 civarında insan yaralanmıştı, yaklaşık 2158’e yakın bina hasar gördü ve yıkıldı. Türkiye önemli deprem kuşakları arasında yer almaktadır. 1 Ekim 1995 Tarihinde yaşanılan deprem ne ilk ne de sondur. 1995 yılında yaşadığımız bu acı depremi de hiçbir zaman unutmayacağız. Memleketimizin bir daha böylesi bir felaketle yüz yüze gelmemesini umut ediyor, o kara günümüzde yaşamlarını yitirenlere Yüce Allah’ tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.

Son bölümde ise bazı şair ve yazarlar tarafından günün anlam ve önemine binaen şiirler ve konuşmalar gerçekleştirdiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.