DİNAR EDEBİYATI ‘NIN YENİ ESERİ (EFSANELER DİYARI DİNAR DESTANI)

  • 19 Aralık 2016
  • 648 kez görüntülendi.
DİNAR EDEBİYATI ‘NIN YENİ ESERİ  (EFSANELER DİYARI DİNAR DESTANI)

DİNAR EDEBİYATI ‘NIN YENİ ESERİ

(EFSANELER DİYARI DİNAR DESTANI)

Eğitimci şair, yazar dostum ALİ OSMAN DEMİRCAN’dan dev gibi bir Eser. Ali kardeşim bana telefon ederek ‘Yeni kitabım çıktı nereye bırakayım Ayhan ağabey’diyince adress verip bırak dedim. Ama ben onun bu eseri bırakacağını bilseydim bu eserine hemen kavuşmaya can atardım. Can atardım diyorum çünkü ben bu eseri yıllardır bekliyordum. Yıllardır diyorum tam tarihini hatırlayamadım 8-10 yıl oldu Dinar Haber Gazetesinde bilgisayarımın başında yazıyordum elinde birkaç sayfayı bana gösterip ‘Bunları yazarmısın ağabey’dedi. Elime aldığım sayfaları okumaya başlayınca hayran kaldım.’Ben böyle bir kaynağı arasm bulamam kardeşim. Benin ‘Adım adım Dinar’ ismli kitap için bu sayfalar bir kaynak’dedim. Kendisi bana ‘Bu bir başlangıç ağabey bunun devamı olacak devamında Dinar ve köyleri olacak. Ben senden senin yazdığın kitaplardan faydalanmak için izin istemeye geldim.’Dedi…

Elbett Aliosman deyip elimdeki yazıya övgüler yağdırmaya başladım. Çünkü bana lazım olan çevremizdeki mahalli yerlerimizin isimleri sayfada mevcut. Ben bu isimleri elde etmek için kişilerle görüşüp öğreniyordum. Doğrusu bu isimleri şiirlerde görmek ne kadar güzel tahmin edemezsiniz. Sayfalaraki şiir Çayüstü köyünü anlatıyor. Düşünün siz bu şiirler Dinar ve köylerini anlatınca dev gibi olmaz mı?

Kolay değil böyle bir eser elbetteki on yılı aşkın bir zamanda büyük bir çalışmanın sonnunda ortaya çıkar. Düşünün siz, bir şiirle size kendinizi anlatıyor. Çevrenizi, bölgenizi, kurum ve kuruluşları, yapılan çalışmaları, tarihini, coğrafyasını, şarkı ve türkülerinizi, çalgıcısı, cengicisi, sazını sözünü, esnafını sanatkârını, müdürünü memurunu, muhtarları, mevki adları aklınıza ne gelirse var. Böyüğüne küçüğüne bir kaynak eser. Tam 718 sayfa orta boy bir dev eser diyorum. Belediye başkanımız Sayın Saffet ACAR’a belediyemiz Kültür yayınları içinde böyle bir eseri bizlere kazandırdığı için sonsuz teşekkürlerimi arz ederim.

Yazar kitabın ön sözünü (Efsaneler diyarı Dinar Destanı’sonsuz bir Dinar sevgisinin, özleminin ve Dinar hayranlığının destanıdır. Diye başlamış. Nasıl ve kimlerden faydalandığını, nasıl bir Destan yarattığını anlatarak satırlarını(Yeşil Dinar’ımızı: barış, sevgi, dostluk, birliktelik ve mutluluk içinde görmek tek dileğimdir. Diyerek bağlıyor. Temennim Allahtan dileğini kabul eder.

Tek söz var değerli yazarımız ALİ OSMAN DEMİRCAN’A teşekkürler.

Ayhan KALKAN 18 Aralık 2016

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.