DİNAR KÖPEKLERDEN RAHATSIZ

  • 14 Eylül 2017
  • 824 kez görüntülendi.
DİNAR KÖPEKLERDEN RAHATSIZ

DİNAR KÖPEKLERDEN RAHATSIZ

Sabah ezan okunduğu saatlerde şöyle bir sokak ve caddelere çıkın köpek çeteleriyle karşılaşırsınız, son zamanlarda o kadar arttı ki sabah saatlerinde daha çok görebilirsiniz başıboş dolaşan köpekleri. Tek tek falan gezmiyorlar üç  veya beş  kadar guruplar halinde dolaşıyorlar.Hem de şehrin göbeğinde bu köpek çetelerini  görmek  mümkün .  Bir tanesi saldırırsa hepsi birden hücum ediyorlar , sakın bana kalkıp da  nerede bu köpek sürüleri?  demesinler sabah  güneş doğmadan erken saatte kalkıp hem de şehrin merkezi Belediye , Adliye meydanları ve  buralara bağlı  cadde ,sokakları  dolaşırsanız bize hak verirsiniz.

Başı boş köpeklerle mücadele yıllardan beri  Belediyelerin büyük sorunlarından birisi haline gelmiştir.Çok  eski yıllarda köpeğin yiyeceğine zehir katılarak veya tüfekle  imha durumuna gidilirdi,bunlar sonradan yasaklandı yapılmıyor bizlerde bu şekilde imha edilmesine karşıyız, fakat son günlerde şehir içerisinde sürüler halinde saldırıya hazır durumda dolaşmaları  insanların cadde ve sokaklarda  korkusuzca yürümelerine mani olmaktadır. Vatandaş tarafından  geceden muntazaman çöp konteynerlerine torbalarla atılmış olan çöpler bu köpekler tarafından çıkarılıp poşetler parçalanıp temizlenmiş cadde ve sokaklara dağıtılmakta süprülmüş, temizlenmiş yollar tekrar parçalanan naylon torbaların içerisindeki çöpler etrafa saçılmaktadır.Bunları tekrar süpürüp yeniden temizlemek temizlik işlerinde çalışan  görevlileri de  bıktırmıştır.En kötüsü bu köpeklerin içinde  salyalı  kuduz olanları da çıkabileceğini unutmamak gerekilir.  Yakın zamanda okullar açılacak  bacak kadar çocuklar okullara bu canavarların arasından geçerek  nasıl giderler,mutlaka bir saldırı haberi,köpekler tarafından ısırılmış  vatandaşın şikayetimi alakalı kişileri harekete geçirecek, olaylar olmadan,  halk  zarar görmeden asli  görevlerinizi mutlaka  amirin , birilerinin dürtmesiyle mi yerine  getireceksiniz?  Bunlara acilen   bir çözüm bulunmalıdır. Köpeklerin şehir içinde çoğalmasının başlıca nedeni  Köylerden vatandaşların arkasına takılıp gelen ve köye  dönmeyen hayvanlar çoğunluktadır. Diğer taraftan vatandaşların bakıp beslediği daha sonra işine yaramayacak duruma geldiğinde sokağa atılan hayvanlardan oluşmaktadır. Bunların zararsız hale getirilmesi, itlaf edilmeden aşılarının yaptırılması, barınacak yerlerin yapılması ve sıhhatli bir şekilde şehir dışında yaşamlarını sürdürmeleri Belediyelerin asli görevleri arasındadır. Bu konuya da Belediyenin Veteriner ve Zabıtanın  müşterek çalışmaları neticesinde hazırlayacakları plan ve programlarla Başkanlığa sunulacak bir raporla  sonuca ulaşabilirler.

Bende Belediyeciyim,bu kurumun asli görevlerini bilen bir kişiyim. Yazı işlerinin yanı sıra  evlendirme işleri, Başkan vekilliği, sipikerlik belediye Avukatlığına kadar dört, BEŞ görevi birden yürüttüğümü beni tanıyanlar bilirler. Yani Belediyeciliğin  püf noktalarına kadar bilen  kişiyim. Dört senedir Belediye sitesine makaleler de yazmaktayım Belediyeyi alakadar eden ,vatandaşı rahatsız eden, zarar  veren, halkın devamlı şikayetçi olduğu ve  toplumun  olumlu istek,arzularını burada dile getirmekten de çekinmem, benim gazetecilik anlayışım budur. Belediye Başkanı ve birimlerindeki güzel, taktire şayan çalışmaları nasıl takip edip yazdıysak, halkın zarar ve ziyan göreceği,  tehlike arz eden kötü, olumsuz benzeri durumları da burada dile getirip uyarılarda bulunmak, eleştirmek benim görevimdir. Yarım asır gibi geride bıraktığım gazete ve yazarlık  müddetince Allaha şükür hiç tekzip edilecek haber ve makalem olmadı.  Yalan, yanlış ve araştırma yapmadan kulaktan dolma dedikodu niteliğindeki haber, yorumları yapmamaya özen gösterdiğimiz için hep ayaklarımız üzerinde ve dik durduk. Dinarda yaşayan halkın çoğunlukla arzu ettiği,  ihtiyaç duyduğu olması gerekli konuları ele alarak ilgili   birimleri tatlı bir  dil ve  üslupla uyarmayı kendimize görev saydık.  Birilerinin rahatı bozulacak diye başı boş dolaşan köpekler konusunu ısrarla yaz diyen  tanıdık vatandaşları da pas geçerek  yazmamak  benim kurallarıma uymaz. Bu nedenlerle;

Şehrimizin her sokak ve caddesinde başıboş ve saldırgan bu köpekler sabahın erken saati camiye ibadet için giden cemaate saldırmaktadır, yakında okullar açılacak bacak kadar çocuklar okula  bu köpek çetelerinin arasından nasıl gidecekler bir tanesi saldırınca diğerleri de hücum  ediyorlar.Her yıl gündeme gelen bu konuya Belediyemiz köklü bir çözüm  bulması zamanı artık gelmiştir. Sokakta başıboş dolaşan köpeklere “köpek bakım evleri” yaparak  bir daha gündeme gelmemek üzere  sorun halledilmiş olur kanısındayım.  Çözüm basit; Bu işler bütceyede fazla dokunmaz kaynak nasıl, nereden bulunacak diyorsanız, içme suyuna veya emlak vergisine hane başı 40 veya 50 kuruş vergi koyarsanız ismine de sokak köpekleriyle mücadele vergisi dersiniz kimsede buna itiraz etmez sanırım.  Buradan gelecek olan paralarla seydemelik dağının eteğinde Belediyenin çok geniş arazisi var orada briketten kulübeler yapılarak “köpek bakım evleri” ismi altında şehir cadde ve sokaktan toplanacak hayvanları burada barındıra bilir aşılarını, kısırlaştırma işlemlerini  orada yapabilirsiniz.Bu işlerin takip , yönetim   ve işlemleri Belediye Veterineri tarafından rahatlıkla yürütülebilinir onun işlerini de  aksatmaz.Bir tek işi bilen hizmetli tarafından köpek  bakım evinin ihtıyacları da karşılanır , fazla bakıcı, işçide  istemez .  Bir daha da Dinar Belediyesinin bu konuda başı ağrımaz. Bir defa deneyin pişman olmazsınız.

Karanlıkta Camiye giden cemaat, okula giden öğrenciler ve iş yerlerine giden vatandaşların köpekler tarafından saldırıya uğramadan, ısırılmadan zarar görmeden acil köklü bir çözüm bulunması zamanı gelmiş hatta geçmektedir.

SAYGILARIMLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Hayvan sever vatandaş. dedi ki:

    Köpeklerimizin hepsi Veteriner kontrolünden geçmiş kulaklarına küpeleri takılmıştır. Köpeklerden nedenrahatsız oluyorsunuz, bunu yazmakla hayvanlara hakaret ediyorsunuz, köpek evleri kurulsa diyorsunuz oraya gidip bir parça ekmekmi vereceksiniz, köpeklerimiz dinarın simgesi haline gelmiştir, hiç kimseye zarar verdiği falan yok siz köpeğe taş atarsanız köpekte buna elbette cevap verecektir, köpeklere sevecen yaklaştığınız zaman onlar kuyruklarını sallayarak sevildiklerinin farkına varırlar. mümkünse belli yerlere köpek ve kedi yemleri konmalı köşe başlarına su konmalı hayvanların özgürlüğünü kimse kısıtlayamaz anladınmı yazaıyı yazan kişi…

    1. lozan sarıoğlu lozan sarıoğlu dedi ki:

      araştırma yapmadan işkembeden atarsan tutmaz. Köpek barınakları yapın demek hayvanlara hakaret değil bilhassa onları koruma altına alınmasını ifade etmişimdir. Ben 1960 lı yıllarda belediyede çalıştım. o günler köpekler zehirleniyordu, buna ilk karşı çıkanda ben oldum ve istanbuldan ilaçlı iğne atan tüfek getirterek veteriner kontrölü altında köpekleri yakalayıp aşısını,ilacını vererek yaşatmaya alışanlardan biriyim.Fakat zamanla köyden getirilip bırakılan ve kuduz ollan birçok hayvanı billahsa sabah namazlarına giderken yollarda namaza gidenlere saldırması üzerine bu yazı kaleme alındı.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.