DİNAR LİSESİ, TARİHE VE ANILARA TANIKTIR (ADIMI GERİ VERİN)

 • 18 Şubat 2015
 • 3.280 kez görüntülendi.
DİNAR LİSESİ, TARİHE VE ANILARA TANIKTIR (ADIMI GERİ VERİN)

raifozturkavatar

MENDERES’İN KAYNAĞI’NDAN———–RAİF ÖZTÜRK

 

DİNAR LİSESİ, TARİHE VE ANILARA TANIKTIR

(ADIMI GERİ VERİN)

Dinar Haber Gazetesi Web sitesinde “ DİNAR LİSESİ ADINI GERİ İSTİYOR” başlıklı bir haberle karşılaşınca, birden özlediğimiz eski günlere gittim. Dinar Ortaokuluna başladığım yıllara… Lise çağımın delişmen, özlem dolu yıllarına…

Biliyorum bu haber sadece beni değil, Dinar Lisesi’nde okuyan tüm hemşehrilerimi, hatta binlerle ifade edilebilecek öğrencinin ailelerini aldı, yeniden o eski günlere götürdü. Benim gibi onlarında yüreklerinden bir şeyler koptu. Dinar Ortaokuluna başladığımız ilk günden, Dinar Lisesi’nden mezun olduğumuz son güne kadar geçen zaman acı ve tatlı anılarıyla, gözlerimizin önünden bir film şeridi gibi geçti.

Yerel tarih milli tarih kadar önemlidir. Dinar Lisesi, Dinar’ın “yerel tarihinin” simgesidir. Son zamanlarda ülkemizde de yerel kültüre ve bu kültürün oluştuğu yerin yerel tarihine ilgi ve alâka artmıştır. Bu güzel bir gelişmedir.

Bu cümleden olmak üzere Dinar Lisesi 2010 yılında Anadolu Lisesi statüsünü kazanınca, ilçemizde Dinar adını taşıyan iki Anadolu lisesi olmuştur. Birincisi kurucu müdürlüğünü yapmak şerefiyle bahtiyar olduğum,1991-1992 Eğitim-Öğretim yılında Dinar Lisesi’nin işlik binasında eğitime başlayan ve bugün eski cezaevi yanında kendi binasında eğitim ve öğretimini sürdüren “Dinar Anadolu Lisesi”dir.

İkincisi de 1948 yılında Dinar Ortaokulu olarak eğitim ve öğretime başlayan ve binlerce Dinarlının mezun olduğu,  2010 yılında da adı “Mehmet Çavuş Anadolu Lisesi” olarak değiştirilen; istasyon yolu üzerindeki (Dinar Anadolu Lisesi) Dinar Lisesi’dir.

Bir karışıklığa meydan vermemek için “Anadolu Lisesi” statüsü kazanan Dinar Lisesi’ne, biraz önce önemine değindiğimiz yerel kültür ve yerel tarihten hareketle çok iyi niyetle “Mehmet Çavuş Anadolu Lisesi” adı verildi. Ben, Dinar’ın yerel kahramanı Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş ( İPEK) kahramanımızın adından hareketle bu adın verilmesine katkı sağlayanlara müteşekkirim. Ancak meşveret edilmeden, Dinar Lisesi’nin isminin de bir yerel tarih ve kültürü ifade ettiği düşünülmeden  değiştirilmesinin yanlış olduğu bugün ortaya çıktı. Çünkü bizimde yakından bildiğimiz ve takip ettiğimiz, Dinar Lisesi’nden mezun olan, yani Dinar’ın neredeyse yarıdan fazlası okullarının adının değişmesini kabullenemedi. Diğer kalanlar da yeni isme alışamadı.

Yanlış iş Bağdat’dan döner diye bir atasözümüz vardır. Bu gün Sayın Kaymakamımız Mustafa Şahin Bey, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bu yanlışı düzeltmelidir.

Bir, Dinarlılar için yerel değeri ve önemi olan “Dinar Lisesi” adı eski Dinar Lisesi’ne yeniden verilmelidir. Tarihi mekânlar tarihi ve yerel adıyla anılmaktadır, bu genel ve doğru bir kuraldır. Afyon Lisesi de “Anadolu Statüsü”nü kazanmıştır, fakat adı bugünde AFYON LİSESİ’dir. İzmir Atatürk Lisesi de “Anadolu Lisesi Statüsü” nü kazanmıştır, fakat adı hâlâ İZMİR ATATÜR LİSESİ’dir. Dinarlının büyük çoğunluğunun hatıralarını saklayan ve 2010 yılında “Anadolu Lisesi Statüsü” ne kavuşan DİNAR LİSESİ’ de bu adla isimlendirilmelidir.

İki, 1991-1992 Eğitim Öğretim yılında eğitime başlayan eski cezaevimizin yanındaki İkinci Anadolu Lisemiz de şeref kaynağımız, mahalli kahramanımız BOMBACI MEHMET ÇAVUŞ (İPEK) ANADOLU LİSESİ      adını almalıdır. Mehmet Çavuş Anadolu Lisesi, yerel kahramanımız Dinarlı Mehmet Çavuş kastedilerek verilmişse eksik bir tanımlama ve isimdir. Doğrusu “BOMBCI MEHMETÇAVUŞ (İPEK) ANADOLU LİSESİ” DİR.

Bizimki okul aile birliğinin, Dinar Lisesi mezunlarının dilek ve temennisine bir basın mensubu olarak katılmaktır. Bu dileğin yerine gelmesi ve Dinar Lisesi’nin eski adını yeniden alması Dinarlıları mutlu edecektir.

Saygılarımla… 16.02.2015

.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. İpek ailesi dedi ki:

  Raif hoca neden icap ettide Dinar lisesine verilen kahramanımızın isminin burdan alınıp eski ceza evi yanındaki okula verilsin diyorsunuz. bir yorumcu olarak siz kendinizce haklı olabilirsiniz.

  siz herhalde umut gazetesinde bununla ilgili bir yazı çıkmıştı esas umut gazetesine bunu kim gündeme getirdi de umut gazetesi bunu yayınladı. Sanırım sizde bu yazıdan yola çıkarak bir yazı yazdınız.
  Keşke Bombacı Mehmet Çavuşun ismi bu okula verilmeseydi de konu gündeme gelmemiş olsaydı.
  Verilmiş olan bir ismin geri alınıp başka bir okula verilmesi ne kadar etik olur. Bu gibi isimler verilirken çok iyi düşünmek lazım. sizin yazınıza bazıları kısa yorumlar getirmişler ( Ramazan Esmer isimli vatandaşımız oradan geçerken Dinar lisesi ismini görmediğimden kendimi mefta hissediyorum ) demiş. Şimdi Ramazan Esmere sormak lazım senin aklın başına yenimi geldi. Vatan için çarpışan Bombacı Mehmetler gibi binlerce gazilerimiz ve şehitlerimiz olmamış olsaydı acaba yinedemi ” kendini mefta gibi hissedeceksin.
  Bu konuda Raif hocaya bir diyeceğimiz yoktur. O basın görevini yapmış. esas olan bu konuyu gündeme taşıyıp umut gazetesine böyle bir yazı yazdıranın aklından neler geçtide bunu yazdırdı.
  Bombacı Mehmet Çavuşun böyle bir konu ile gündeme taşınması biz aileleri derinden yaralamıştır..

 2. oğuzhan dedi ki:

  raif abi görüşlerine katılıyorum. yerinde bir talep.dinar lisesi dinarlının gönlünde adını hiç değiştirmedi reşmende dinar lisesi olmalı

 3. Mustafa dedi ki:

  Sevgili öğretmenim raif Öztürk gerçekten çok haklısınız bu konuda dinar lisesi bizim halen aklımızda ve gönlümüzde o eğitimci hocamızda niye rahatsız olmuş anlayamadım sayfılarımla

 4. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

  Yazıma yorum yazan değerli vatandaş, öncelikle yazımı okuduğunuz ve beni “tarihe ve kültüre önem veren birisi olarak gördüğünüz için teşekkür ederim. Sayın hemşehrim ya siz benim yazımda ne demek istediğimi anlayamadınız; ya da ben sizin bu yorumunuzda neyi ima ettiğinizi anlayamıyorum.. Ben Belediyemiz önündeki Türk Milletinin gururu Atatürk heykelinden de, Dinar’ımızın gururu Dinarlı Mehmet Pehlivan ve Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK) heykelin de son derece gurur duyuyorum. Bu heykelleri yaptıran sayın başkanlara teşekkür ederim. Yine Mahalli kahramanımız Bombacı Mehmet Çavuş’un (İPEK) adının bir okula verilmesinden de son derece bahtiyar oldum. Bu ismin verilmesinde katkısı olanlara da teşekkür ederim. Benim yazımı lütfen yeniden okuyun. Ben gündeme düşmüş olan bir konuda görüşlerimi ifade ettim. Yöresel değerlerimiz, tarihi değerlerimiz yaşatılsın… Dinar Lisesi’nin eski adıyla yaşamasının; Mahalli kahramanımız Dinarlı Bombacı Mehmet Çavuş (İPEK) adının da yakın tarihte açılmış olan Dinar Anadolu Lisesinde yaşatılmasının iyi olacağı görüşümü paylaştım… Yazımdan başka başka anlam çıkarmanın manası yoktur… Saygılarımla …. Raif ÖZTÜRK

 5. Ramazan ESMER dedi ki:

  İster inan ister inanma önünden geçtigimde DİNAR LISESI ismini görmedigimde kendimi mevta hissediyorum.
  ismin geri gelmesi beni çok sevimdirir. Selam ve Sevgilerimle

 6. vatandaş dedi ki:

  Raif hoca sen tarihe ve kültüre önem veren birisi olduğunu biliyorum.Ne olduda birden dinarın gururu olan bombacı mehmet çavuşun isminin olduğu okulun eski adına dönüşmesini istediniz.
  Liseler anadolu lisesine dönüştürülünce Dinarın gururu olan mehmet çavuş anadolu lisesinin adı bu liseye verilmiştir.
  Türkiyenin ve Dinarın gururu olan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürkün heykelinin yanında yer alan Bombacı Mehmet Çavuşla Amerikaya ve dünyaya meydan okuyan Mehmet pehlivanın heykelerine önem verilmişki bu neden belediye önünde yerlerinin almışlardır.
  Dinar lisesine mehmet çavuşun isminin verilmesi dinarın gururu iken bir eğitimci olarak ne olduda bunu kaleme aldınız buna aklım ermedi.
  buna yetkililerin mutlaka bir cevap vermesi gerekiyor. böyle şeyleri sizin yazmanız hiç yakışmamış.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.