DİNAR SUÇIKAN

 • 27 Aralık 2016
 • 5.335 kez görüntülendi.
DİNAR SUÇIKAN

DİNAR  SUÇIKAN

Büyük Menderes nehrinin çıktığı eski Dinar hidroelektrik santralinin suyunu toplamak için yapılmış olan suçıkan havuzu daha sonra etrafı tesviye edilerek ağaçlandırılıp dinlenme parkı haline getirilir, Delikli taşlarla kaplı otel yapılan bazı değişiklikler sonrasında Etnografya müzesine dönüştürülmüştür. Tarihi efsanelerin yaşandığı Dinar Suçıkan park Belediye tarafından çalıştırıldığı için temizlik, disiplin ve fiyatlar ön plana alınmıştır. Yerli ve yabancıların istirahat, ihtiyaçları için her şey düşünülmüş, Daha parka girmeden 85 metreden havuza dökülen şelale hemen dikkatlerinizi çeker ve gözlerinizi ayıramazsınız. Gece havuzun içerisindeki fıskiyeler, şelalenin akışı ve parkın diğer kısımlarına konulmuş neon lambaları ışık ile suyun dansını yansıtmaktadır. Can sıkıntısı çekmeden bu güzel manzaraları seyrederek lezzetli yemeklerini yiyebilirsiz. Son yıllarda suçıkan park altın yıllarını yaşıyor diyebiliriz.

Milattan önceki ve sonraki  yıllara dayanan tarihi efsanelerle dolu hikâyeler suçıkan park içinde Belediye tarafından yazdırılıp muhtelif yerlere konulmuş panolarda görmek, bilgi almak mümkündür.  Parka giren yerli yabancı dağın tepesinden dökülen şelaleye büyük ilgi gösterirler. Havuzun etrafını turlayanlar, havuzda bulunan iki adet süslü kayıkla kürek çekmek isteyenler, her köşesinde fotoğraf çektirmek için poz verenleri burada görmek mümkündür. Evlenen çiftlerin gelinlikle suçıkana gelip damatla suçıkan köprüsü üzerinde resim çektirmek ise bir gelenek haline gelmiştir. Belediye çocukları da düşünerek her çeşit oyuncakları parkın içerisine yerleştirmiş onlarında hoşça vakit geçirmelerini sağlamıştır. Diğer taraftan küçük çaplı bir hayvanat bahçesi kurmuştur. Tavşanlar, paçalı tavuk, horoz,  ördek ve kazlar, çeşitli kuşlar, sevimli köpekler bilhassa çocukların ayrılmak istemediği bölümlerdir. Gezmekten yorulanlar yemek yiyeceklerse kapalı alan havuzun başındaki masaları tercih ederler. Buraya gelenlerin çoğunluğu saç yemeyi isterler.  Küçük saçlarda iki ve çok kişilik yapılan saç suçıkan parkın özel yemeği haline gelmiştir. Soğuk meze ve yiyecekler harika, gerçi içki bira haricinde yasaklanmış bira’ya da fazla itibar edilmemesi için fiyatı fazla tutulmuş iyide edilmiş. Yine bu mekânda kızarmış dondurmayı yemeyi ihmal etmeyin. Yiyeceklerini evden getirip piknik yapmak isteyenler içinde çocuk parkının üst kısmına çam ağaçlarının altına özel ocaklı bölmeler yapılarak masalı kanepeler konulmuş gece içinde ışıklandırılmış ve burada mangal yakmak isteyenlerin de o arzusu yerine getirilmiştir.

Belediye Başkanı Acar; suçıkan parka çok önem vermiş ve bunda da çok başarılı olduğu bir gerçektir.  Suçıkanın Belediye tarafından işletilmesi alakayı daha da artırmış dışarıdan mola yemek için gelenler her geçen gün çoğaldığı gözlenmektedir. Afyon istikametine doğru park eden misafir araçlarının her yıl artması yeni bir park sorununu da ortaya çıkmıştır. Sabahın erken saatlerinde tur arabalarının kahvaltı için mola vermeleri suçıkan parkın sabahın erken saatlerinde izdihama sebep olmaktadır. Tur arabalarının çoğunlukla erken saatlerde gelmesi kahvaltıya ağırlık verilmekte, Açık büfe kahvaltıda yaklaşık otuz çeşit yiyecek içerisinde haşhaş ezmesinden tutun katmere kadar her şey mevcuttur. Çok ucuz fiyat yazıldığı içinde tur arabaları suçıkanda kahvaltı molası vermeyi tercih ediyorlar. Bir Müdür, üç aşçı,iki pideci ve yaklaşık on beş garson tarafından hizmet verilen suçıkanda diğer işçilerle yaklaşık elli kişi çalışmakta ve bu tesis sayesinde  eli boş gezen gençlerde faydalanmaktadırlar.

Suçıkan otelinin iptal edilerek delikli taşlarla kaplı binanın entoğrafya müzesine dönüştürülmesi görünüşü itibarıyla dikkatleri çektiğinden müze her saat ziyaret edilmektedir. Dinarda eski yıllarda sanatkar esnafın kullandıkları el ve ev aletleri müzede sergilenmekte, sergilenenler arasında yeni neslin hiç görmedikleri çiftçi aletleri, sanat erbabının kullandığı el  aletleri, daktilolar, fenerler ve pompalı gaz ocakları, düven  ve daha  birçok  eskiden   kullanılan elimizden düşürmediğimiz birçok alet ve edevat sergilenmektedir. Yine Belediye tarafından yapılmış yüzme havuzları çocuklar tarafından çok rağbet görmektedir. Her yıl yüzme hocaları tarafından bir program dairesinde çocuklara yüzme dersleri verilmekte ve havuzlar senenin altı ayı faaliyetlerini sürdürmektedir.

Son yıllarda hıdrellez şenlikleri ve Uluslar arası marsyas Kültür Sanat ve müzik festivali de Belediyenin denetimi altında suçıkanda yapılmaktadır. Her yıl değişik programların halka sunulduğu festivalde müzik, dans ve sahne gösterilerini Dinar’lılar ve dışından gelenler de iğliyle izlemektedirler. Mayıs ayında hıdrellez kutlamalarının arkasından yapılan uluslar arası marsyas sanat ve müzik festivali her gecen yıl önem kazanmakta, bir hafta devam eden etkinliklerde her sene değişik programlar sergilenmektedir.

Daha evvelki senelerde müstecirler tarafından işletilen suçıkan park bakımsız, itibar görmeyen bir yer olduğunu hepimiz biliriz. Belediye başkanlığına geldiği günden beri her işte olduğu gibi bu konuda da değişiklikler yaparak suçıkanın Belediye tarafından çalıştırılmasına karar veren sayın saffet Acar, Yenilecek yemeklerinden, park düzenlenmesine, yöneticisinden, aşçı ve garsonuna kadar ilgilenip bu günkü müşterinin masa sandalye bulamaz izdiham yaşanan, itibar edilen bir mekân haline gelmesine önderlik etmiştir. Korkum odur ki; ilerde gelecek belediye başkanlarının bu güzelim tıkır tıkır çalışan tesisi partizanca düşünerek kendi parti veya yandaşlarına peşkeş çekip Belediyenin elinden alarak eski istenmeyen duruma getirmeleridir. Bırakın bu tesis böyle devam etsin. Kontrolünü yapın, fakat çalışma düzenini bozmayın, yine buradan onlarca insanımızın çalışarak evine ekmek götürdüğünü sakın unutmayın.  Bu mekan Dinar’ın göz bebeğidir, bu mekan  Dinar’ın simgesidir. Artık “SUÇIKAN TESİSLERİ ALTIN YILLARINI YAŞIYOR” Dileğimiz; Yerli ve yabancıların soluk aldığı suçıkan park tesisleri bu güzelliklerle devam etsin.

SAYGILARIMLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. LOZAN SARIOLU LOZAN SARIOLU dedi ki:

  Suçıkan ,altın yıllarını yaşıyor,bu duruma gelmesi için çok fedakarlıklar yapıldı.Benim korkum; Bu günkü durumu gören bazı kişilerin buraya sahip olabilmeleri için her türlü gayrimeşru yollara tevessül ederek Belediyenin elinden alınıp yandaşlara peşkeş çekilmesidir . Acar ,başkan olduğu müddetçe bu olmaz fakat ilerde başkanıda kandırıp bu güzelim tesisi, eski durumuna getirip düzeni bozmalarından korkuyorum ve şimdiden buraya bir not bir bırakıyorum. ATİDE GELECEK BAŞKAN VE MECLİS ÜYELERİ; SUÇUKANIN KATTİ SURETLE KİRAYA,MÜSTECİRE VERMEYİN.bAŞKAN VERMEYE KALKARSA MECLİS ÜYELERİ LÜTFEN KARŞI ÇIKIN .SAYGILAR.

 2. jale dedi ki:

  Ellerine , kalemine sağlık ,çocukluğumuz, gençliğimiz inşallah yaşlılığımızda da Suçıkan olacak.Bizim için Dinar demek Suçıkan demek, Suçıkan demek Dinar demek o yüzden Suçıkana sahip çıkmak bir dinarlı olarak hepimizin görevi diye düşünüyorum …Sevgiler

 3. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

  Lozan Abi güzel bir yazı olmuş. tebrik ederim. Raif Öztürk

 4. Mustafa TURHAN dedi ki:

  Sevgili Ağabeyim ellerine sağlık .

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.