DİNAR TÜRK OCAKLARI ÇANAKKALE ZAFERİMİZİ OZANLARLA KUTLADI

  • 21 Mart 2016
  • 1.194 kez görüntülendi.
DİNAR TÜRK OCAKLARI ÇANAKKALE ZAFERİMİZİ OZANLARLA KUTLADI

ozanlar-gecesi-mart- (1)

DİNAR TÜRK OCAKLARI ÇANAKKALE ZAFERİMİZİ OZANLARLA KUTLADI

Türk Ocakları Dinar Şubesi Çanakkale Zaferimizin 101.yılını Dinar Belediyesi’nin Katlıları ve Dinar Yazarlar ve şairler Kültür Derneği’nin katılımıyla 19 Mart 2016 Cumartesi günü akşam Park Âlâ Konferans Salonu’nda coşku ile kutladı.

Şehitlerimizin ve Türk Büyüklerinin manevi huzurunda yapılan saygı duruşundan sonra İstiklâl Marşının okunmasıyla başlayan programa Dinarlılar büyük ilgi gösterdi. Belediye Başkan Vekili Rafet Şimşek’in yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri de şölende hazır bulundu.

Gecenin sunuculuğunu emekli öğretmen kadir çalışkan yaptı. Çanakkale Slayt gösterisinden sonra Türk Ocakları Başkanı Raif Öztürk açış konuşması yaptı. Çanakkale Zaferinin Türk Milleti için neden önemli olduğunu anlattı ve şöyle dedi. “Yüce Milletimizin şüheda kanlarıyla destanlaştırdığı tüm zaferleri elbette bizim için çok önemlidir. Ancak bugün 101.yılını kutladığımız Çanakkale Zaferi bir başka önemdedir. Çanakkale Zaferi’nin önemini kavrayabilmek için 1912 Balkan Felaketi ile başlayıp, Kurtuluş Savaş’ımızın sonuna kadar devam eden yakın tarihimizi çok iyi bilmemiz gerekir.

Bu dönem tarihimizin en hazin, fakat en az o kadar kahramanlık destanlarıyla dolu bir dönemdir. Bu dönemde vuku bulan BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI içinde üç ayrı bölgede ve yedi cephede savaşmak zorunda kalan Mehmetçiklerimiz; Kafkasların dondurucu soğuğunda, Arabistan, Yemen ve Sina’nın kızgın çöllerinde yokluğa, açlık ve susuzluğa rağmen insanüstü bir gayretle mücadele ederken, bir yandan da sözde dostumuz Almanların ve sözde din kardeşimiz Arapların ihanetine uğramışlar, ihaneti görmüş, ihaneti yaşamışlardır. Eğilmemiş, bükülmemiş; fakat bitip tükenmişlerdir.

Anadolu’nun yağız delikanlıları değişik cephelerde yokluk ve ihanetin pençesinde bitip tükenirken, bir başka cephede; YİNE Anadolu çocukları İslâm’ın ve Türklüğün varlığına ve namusuna saldıran HAÇLI ORDULARINA göğüslerini siper ediyorlar ve ÇANAKKALE GEÇİLMEZ dedirtiyorlar. Çanakkale; maddenin manaya, küfrün hakka ram olduğu yerdir ve Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı bir destan ve bir büyük zaferdir. Biz Çanakkale’de kaybetseydik, sonraki zaferler yani Kurtuluş Savaşı’mız olamazdı. İstanbul’da piknik yapmak ve Türk Milletini Anadolu’dan atmak hevesiyle kudurmuşçasına saldıran emperyalist güçler emellerine ulaşırlardı. Semalarımızda ilahi Ezanlar susar, şanlı bayrağımız gönderlerde onur ve gururla dalgalanamazdı. Bu yüzden Çanakkale Zaferi tarihimizin en önemli zaferidir.”

Dinarlı Şairler Ülker Aygün, Rıfat Yiğit, Mehmet Arslan, Mehmet Özcan, Abdurrahmen Ertürk, Turan Karlı, Refik Kaplan ve Âşık Hüseyin Çolak’ın okuduğu birbirinden güzel şiirlerle şehitlerimizin ruhu şad edildi.

Dinarlı Ozan Kul Mercan, Yağız Ozan ve Öksüz Ozan tek tek sahne aldı ve günün mana ve önemine uygun türkü, kocaklama ve güzelleme dallarında deyişler söylediler. Programın sonunda baba-oğul Öksüz Ozan-Yağız Ozan atışmaları büyük ilgi gördü.  Seyircilerin verdiği atışma ayakları ile birbiriyle atışan ozanlar büyük takdir topladı.

Programın sonunda günün anısına plaket verildi. Öksüz ozanın plaketini Belediye Başkan vekili Rafet Şimşek, Yağız Ozan’ın Plaketini Eğitim Gönüllüleri Dernek Başkanı Ogün Sezen, Kul Mercan’ın plaketini Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Kenan Özdemir, Şairler Derneği üyesi Şiirler adına Şair Ülker Aygün’e Plaketini Dinar Şehit ve Gazi Aileleri Dernek Başkanı Hasan Ceylan verdiler.

Topluca fotoğraf çekiminden sonra, gençler Yağız Ozan’a fotoğraf çektirebilmek için sıraya girdiler. Şölen programını ve ozanları çok beğenen seyirciler bu tür güzel etkinliklerin ilçemizde yapılmasından gurur duyduklarını ifade ederek dernek yöneticilerini kutladılar.

ozanlar-gecesi-mart- (2) ozanlar-gecesi-mart- (3) ozanlar-gecesi-mart- (4) ozanlar-gecesi-mart- (5) ozanlar-gecesi-mart- (6) ozanlar-gecesi-mart- (7) ozanlar-gecesi-mart- (8) ozanlar-gecesi-mart- (9) ozanlar-gecesi-mart- (10) ozanlar-gecesi-mart- (11) ozanlar-gecesi-mart- (12) ozanlar-gecesi-mart- (13) ozanlar-gecesi-mart- (14) ozanlar-gecesi-mart- (15) ozanlar-gecesi-mart- (16) ozanlar-gecesi-mart- (17)

ozanlar-gecesi-2016mart (1)

ozanlar-gecesi-mart- (18) ozanlar-gecesi-mart- (19)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.