DİNAR’IN FESTİVALİ’NİN ARDINDAN

  • 25 Mayıs 2015
  • 1.162 kez görüntülendi.
DİNAR’IN FESTİVALİ’NİN ARDINDAN

RaifOzturk

DİNAR’IN FESTİVALİ’NİN ARDINDAN

 

Dinar, Marsyas Uluslararası Kültür, Sanat ve Müzik Festivali’nin altıncısı da başarı ile tamamladı. Bu festival ilk başladığında; bizler de uluslararası niteliği ile bu festivalin uzun süre devam ettirilemeyeceği kanaatindeydik. Çünkü uluslararası festival düzenlemek ve bunu geleneksel hale getirip, yaşatmak kolay değildir. Bu ciddiyet, zaman, enerji, fedakârlık, ilmi disiplin ve kararlılık isteyen bir işti. Bu özellikleri ve zorluğu yüzünden çoğu il bile böyle bir festivali sürdürmekte güçlük çekmiştir. Heves ve heyecan kısa sürede bitmiş ve arzu edilen devamlılık sürdürülememiştir.

Dinar Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi olmazı oldurmuşlar, Dinar gibi bir ilçede hiç ara vermeden ve her yıl daha büyük başarı kazanarak; Uluslararası Kültür, Sanat ve Müzik Festivali’ni aynı heyecan ve kararlılıkla altı yıl üst üste gerçekleştirmişlerdir.

14-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen bu festival, artık tamamen Dinar’ın Festivali olmuştur. Bir kere her yıl hiçbir hataya meydan vermeyecek şekilde çok başarılı bir organizasyon yaşanmıştır. Festival; müzik yarışmaları,  sempozyum (bilgi şöleni), panel, belgesel ve konserleriyle çok düzenli ve başarılı başlamış ve aynı düzen ve başarı ile tamamlanmıştır.

Belgesel yerel bir değer olan Dinarlı Halk Şairi Süleyman Uysal’ın hayatı ve sanatını işlemiştir ve gerçekten çok başarılı olmuştur. Panelde yine Dinarla ilgili yerel konular işlenmiştir. Mustafa Acar, Sanatta Marka Şehir Dinar; Raif Öztürk, Altın Şehir Dinar; Yaşar Sağlam, Dinar’ı ilk kitaplaştıran adam-Ayhan Kalkan; Bahrı Kılıçer, Çölovası Türkmen Giysileri ve Türküleri konularını işlemişlerdir.

Dinar ve Çevresi Tarih Araştırmaları Bilgi Şöleni’nde de yine Dinar’ın yerel kültür ve tarih değerleri işlenmiştir. “Sesten Renge “ karma Resim sergisi de sanatseverler adına çok başarılı bir etkinlik olarak güzelliklere güzellik ve zenginlik katmıştır. Festivalin Açılışında  Cihat Aşkın’ın Keman Konseri beğeni ile dinlenmiştir. Aynı gün Belediye Önünde Miraç Kandili özel programı olarak sunulan “DESTAR Tasavvuf Müziği ve Semâ gösterisi ince düşünülmüş, anlamlı bir etkinlikti.

16 Mayıs 2015 Cuma günü birbirinden güzel müzik programlarında, birbirinden seçkin sanatçılar sahne almıştır. Bilhassa Efecan Şengül ile Nida Ateş Türk Halk Müziği Konserleri çok başarılı geçmiştir. Halkımızın büyük ilgi gösterdiği müzik konserlerinin ikincisi 17 Mayıs 2015 Pazar günü Dünyanın yaşayan kültür değeri kabul edilen Hayri Dev Konseri ile başlamıştır. Arkasından Kanal 3 Televizyonu’nun naklen verdiği Grup Laçin Konseri Dinar’ın ve Dinarlının sanat severliği ve müzik tutkusunu bir kez daha göstermiştir.. Halkın katılımı sayesinde büyük coşku ile devam eden konserde çok hareketli anlar yaşanmış ve Grup Laçin’in dünden bugüne büyük gelişim yaşandığı gözlenmiş  ve Dinarlılar doyasıya eğlenemişlerdir.

18 Mayıs 2015 Pazartesi günü Park Âlâ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kapanış programı unutulmayacak kadar başarılı, sanat adına çok mükemmeldi.  Türk Sanat Müziği Sanatçısı Elif Güreşçi söylediği birbirinden güzel parçalar ile adeta dinleyenlerini büyüledi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Sayın Mustafa Solak’ın da katıldığı kapanış programında Belediye Başkanı Saffet Acar, hem gecenin başarılı sanatçısı Elif Güreşçi’ye, hem de bu festivale ilgi ve desteklerini esirgemeyen Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Mustafa Solak ile AKSAM, Sanat Merkezi Sahibi İş Adamı İbrahim Alimoğlu’na teşekkür belgesi takdim etti.

Müzik ziyafeti ile keyiflenen Dinarlılara Afyon Kocatepe Üniversitesi rektörü Mustafa Solak’ın “Dinar böyle anlamlı bir festivale 6 yıldır bizimle beraber omuz veriyor, ben de bu kadar başarılı bir festival için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan Dinarlılara bugün burada bir müjde vermek istiyorum. İnşallah gelecek yıl bu festivalin bazı etkinliklerini Dinar Meslek Yüksek Okulu Bahçesi’nde inşaatını başlatacağımız salonda yapacağız.” Demesi, geceye katılanları daha da mutlu etti. Çok anlamlı bir etkinliğin kapanış programı bu müjdeyle daha da anlamlaştı, değer buldu.

Dinarlılar olarak Belediye Başkanımız Sayın Saffet Acar ile Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Sayın Mustafa Solak’ın şahsında emeği geçenleri yürekten kutluyorum. Ben inancımı hiç kaybetmedim. Dinar bir gün yeniden “ALTIN ŞEHİR DİNAR” olacaktır. Bu güzellikler altın çağın ayak sesleridir.

Saygılarımla…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.