DİNAR’IN KÜLTÜREL AYDINLIĞI

  • 11 Mart 2015
  • 1.355 kez görüntülendi.
DİNAR’IN KÜLTÜREL AYDINLIĞI

raifozturkavatar

DİNAR’IN KÜLTÜREL AYDINLIĞI

 

12 Mart 2015 Perşembe günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Dinar’ı ziyaretinin, ilçemizi şereflendirmesinin 85 yılını kutlayacağız. Bununla, ilgili Kaymakamlığımızca hazırlanan program gereği, saat 10.00 da Gar Şefliğinde toplanılacak. Gar Müzesinin açılışından sonra, Dinar Bandosu eşliğinde Hükümet Konağı’nın önüne kadar “Atatürk Yürüyüşü” gerçekleştirecek. Hükümet önünde mütevazı bir programla bu günün anlamı ve heyecanı paylaşılacak.   ,

Dinar olarak, kasabalılık algısından sıyrılarak, kentli olma şuuruna ulaşmamız yerel değerlerimize önem vermemizle sağlanabilir. Dinar, artık “bizden bir şey olmaz” psikolojisinden kurtulmak ve geçmişte olduğu gibi yeniden “Altın Şehir” olma heyecanını yakalamalıdır.

Bu yolda bazı güzellikler yaşanıyor. Halkımız bu güzellikleri günübirlik meşakkatlerinden dolayı görmeyebilir. Ancak başta sivil toplum kuruluşlarımız, az çok tahsil yapmış aydınlarımız, ülkemizin çeşitli yerlerini ve buradaki kültürel hareketlilikleri gören esnaflarımız bu güzelliklerle yakından ilgilenmelidir.

Üç hafta içinde Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Dinar’la ilgili iki anlamlı etkinlik yaptı. Afyonkarahisar ilinin merkez ilçe ile birlikte 18 ilçesi var. Böyle olduğu halde üç hafta içinde, artık ülkemizin saygın üniversitelerinden birisi olan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin iki kez konuğu olmak ve etkinlik konusu olmak azımsanacak şey mi?

Şubat ayının son Çarşamba günü Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı; M.Rıza Çerçel Kültür Merkezi’nde  “İHVAN-I MUSUKΔ programı çerçevesinde Dinarlı Halk Şairi Süleyman UYSAL’I program konuğu etti ve Afyonkarahisarlı sanatseverlere tanıttı.

Dinar Belediye Başkanı ve çok sayıda Dinarlının katılımla gerçekleşen programda Şair Süleyman Uysal kendisini tanıttı, şiirlerinden örnekler sundu. Bu gece için düzenlenen Türk Sanat Müziği Konserinde, AKÜ Devlet Konservatuarı sanatçısı Yıldırım Aktaş, Dinarlı Halk Şairi Süleyman Uysal’ın bestelenmiş şiirlerini yorumladı.

Yine ilçemiz adına bir başka güzellik 9 Mart 2015 Pazartesi günü Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı Salonunda yaşandı.

“Tarihte İlk Müzik Yarışmasının yapıldığı yer Dinar”,  parolası ile yola çıkan ve beş yıldır Dinar Belediyesi ve AKÜ tarafından büyük başarı ile gerçekleştirilen “Dinar Uluslar arası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali” dünyaca ünlü “Klasik Müzik Etkinliği’nin 2014 yılı Ödülü”nü kazanarak başarısını taçlandırmıştı. İşte bu başarı Afyon’da bir müzik konseri ile sanatseverlerle paylaşıldı. AKÜ Devlet Konservatuarı müdürlüğünün programına Afyonkarahisar basını ve sanatseverlerinin, konservatuar öğrencilerinin yanısıra Dinar ilçesinden de Belediye başkanı Saffet Acar, Dinar basını ve Festival görevlileri, Dinarlı yazar ve şairleri katıldı.

Dinar Uluslararası Marsayas Kültür, Sanat ve Müzik Festivalinin “2014 yılı Klasik Müzik Ödülü” 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sanatçılarının sunduğu Flüt Konseri ile basın ve sanatseverlerle paylaşıldı. Dinar’a övgüler dile getirildi.

Bu etkinlikler Dinar’ın kültürel aydınlıklarıdır. Dinar’ın kültür ve sanat alanında güzel gelişmelere ve tanıtımlara sahne olduğunun işaretidir. Bu gelişmeler sosyal ve ekonomik hayata da yansıyacak ve Dinar hak ettiği yere doğru kulaç atma heyecanını yakalamış olacaktır.

Atatürk’ün Dinar’a gelişinin 85.yılı ve Çanakkale Zaferinin 100.yılı sebebiyle ilçemiz de düzenlenen etkinliklerde buluşmak dileklerimle, esen kalın..  Saygılarımla… 11.03.2015

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.