DİNARIN TELEVİZYONLA BULUŞMASI

  • 16 Kasım 2018
  • 744 kez görüntülendi.
DİNARIN TELEVİZYONLA BULUŞMASI

DİNARIN TELEVİZYONLA BULUŞMASI

Beyaz camın Dinarda görüntü vermesi de Belediye Başkanı Ali veziroğlunun çabalarıyla olmuştu. İlk defa Seydemelik dağı tepesine yerleştirilen yansıtıcı ile şehre siyah beyaz görüntü 1972  yıllarında verildi. Başkanın Ankara’dan getirttiği bir teknisyenin kurulan bir ekiple zor şartlar altında seydemelik tepesine akü ile çalışan bir yansıtıcı kurulmasıyla Dinar ilk defa televizyon görüntüsüyle tanışmış oldu.

Depremde hasar görüp yıkılan şimdiki Dinar eczanesi ve Belediye Ticaret merkezi olan                                                            yerde Belediyenin taş binası ve altı pasaj üstü sinema olan binanın alt katında rahmetli Şenel kitiş’e ait beyaz eşya dükkânı vardı. Beyaz eşyaların yanı sıra birkaç tanede televizyon getirtmiş fakat bir türlü müşteri tulupta satamıyordu çünkü Dinarda o yıllarda televizyon yayını yoktu. Yalnız TRT tek bir kanaldan siyah beyaz yayın yapıyordu.Bazı Vilayet ve büyük ilçeler kendi çabalarıyla bu işten anlayan bir elaman bulup yüksek tepelere yansıtıcı kurdurarak  evlerin üzerine uzun antenler sayesinde yayını seyrettiriyorlardı. Belediye Başkanı rahmetli Ali Veziroğluna bu konuda  çok müracaat yapılıyor o da boş durmuyor yayını gerçekleştirmiş olan şehirlerle irtibat kuruyordu.Bir Pazar günü  yanılmıyorsam suçıkanda oturuyorken rahmetlinin beni arattığını Zabıta memurlarının gelmesiyle öğrendim.Belediye  binasına vardığımda makamda bir yabancı vatandaşla oturduklarını gördüm. Gelen  kişinin  başçavuş  emeklisi olduğunu, televizyon yayını için araştırma yapacağını ,yayın kuvvetliyse Dinar’ın televizyona  kavuşacağını beni tanıştırmasıyla öğrendim. Rahmetli  bana, bu şahsı bir otele yerleştirmemi,yemek ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasını,yayının gelmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapmamı, her türlü ihtiyaçların Belediye tarafından karşılanacağını söylemesiyle biz de  araştırmalara başladık.

Dinarın yayını seyredebilmesi için en uygun tepenin seydemelik sivrisi olduğunu,buraya nasıl çıkabileceğimizi sorması üzerine buraları en iyi bilen kişilerin avcılar olduğunu bildiğim için bir vasıtaya binerek rahmetli Babanın Ahmet ata aklıma gelmişti evine gittik. Durumu kendisine anlattık  Ahmet baba buraya arazili bir cip çıkabileceğini onunda  tepeye varmadan  yol olmadığı için yarıda inerek yaya olarak tepeye varılabileceğini ve buraları iyi bilen porsama köyünden bir çoban  alınarak çıkılması gerektiğini söylemesi üzerine ertesi gün sabah erken saatte yola çıkmak üzere sözleştik ve ayrıldık.Ben başkanın gece evine giderek durumu anlattım ,fakat bizim Belediye araçlarında arazili bir  vasıta olmadığından Ziraat bankasının arazili jeep  bu işi görebileceğini   bildirdi.Başkan Ziraat bankası müdürü ile irtibata geçip aracı sabahleyin şoförü ile belediye önüne göndereceğini söylemişti.

Asker emeklisi yaşar bey, Babaoğlu Ahmet, ben ve Ziraat bankasının şoförü Ali nevalede alarak yola cıktık, çok zor şartlarla usta şoför Ali’nin tecrübeleriyle seydemelik dağının arka kısmından tam şehirden görünen tepenin yaklaşık bir kilometre arkasına kadar vasıtayla vardık.  Malzemeleri yüklenip yaya olarak tepeye doğru yürümeye başladık Yaşar bey kestirme cihazı ile her yüz metrede yayın aramaya başlamıştı bile  tam sivride çok net yayını bulduk ve cihazı yerleştirdik.Geldiğimiz aynı yoldan geriye dönüp arabaya binerek yola çıktık Dinara geldiğimizde akşam olmuştu. Yaşar bey şimdi  bir televizyon bulup yayını kontrol etmemiz gerekiyor kontrolden sonra yarın o tepeye iki akü ve bazı cihazları yerleştirmemizle yayın devreye girecek dedi. Ben Şenel kitişin pasajdaki dükkânda televizyon olduğunu orada bakabileceğimizi söyledim. Durumu şenele anlattığımda sevinçten göklere uçtu sanki  yaşar bey bir portatif anten yaparak televizyonu açtığında karlıda olsa görüntü gelmişti.  Pasajda alış veriş yapanlar yayını seyretmek için birbirlerinin üzerine çıkıyorlardı,dükkan çok kalabalık adım atacak  yer kalmayınca   Şenel kitiş  müşterileri dışarıya çıkarıp kapıyı kapattı ve vitrinden bakmalarını söyledi. Yayının Dinara geldiği çabuk duyulmuştu. Ertesi gün tekrar dağa cıktık, Yaşar bey aküleri, cihazı monta edip yayını verdi ve Dinar televizyonu artık seyretmeye başlamıştı. Tepede bulunan yansıtıcı   cihazın rüzgar  nedeniyle dönmesini kontrol etmek  veya akünün  yeniden şarj edilmesi için arada bir  tepeye çıkmak gerekiyordu. Rahmetli Ahmet Akpınar’ın arazili vasıtası ile bir iki defa gittikten sonra ben de  bütün iş  ve  işlemi  Ahmet ustaya bıraktım. Daha sonraları usta oraya direk dikerek görüntünün daha net seyredilmesini sağlamıştı.

Televizyon yayını Dinarda seyredilmeye başlayınca televizyon satanlarda bir bir çoğalmaya başladılar bunlardan biriside Rahmetli Ayhan otağ oldu.Dükkana televizyon getirip  satmaya başladı, daha da iyi görüntü almak  için de  o da çakıcı ve  kozluca  tepesine yeni yansıtıcılar kurarak Dinarın daha çok yönden ve net görüntülerin alınmasına katkıda bulunmuştu.  Hatta o zamanlarda  Dinardaki  bazı kişilerin  Ahmet usta beş numara  gözlük  kullandığından,Ayhan otağ’ın  da  sacı olmadığı için  her evin çatısında bulunan anteni  görüntü bozulduğunda  çatıda bulunan  kişiye “Kel tarafına çevir, yok olmadı kör tarafına cevirdiye bu sözcükleri sık   sık tekrar ederek  anten yönünü her gün ve her saat başı  görüntü netleşinceye kadar  çevirmeye devam ederlerken bu kelimeleri hep duyardık.  Rahmetli Ali Veziroğlu kalıcı her eserde emeği  olduğu gibi Televizyon görüntüsünün Dinar’a getirilmesinde de  çok katkıları olmuştu. Kendisini rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. fatih dedi ki:

    Lozan abi Ziraat Bankası aracının şöförü Ali,rahmetli babamdı.O günü küçük de olsam çok iyi hatırlıyorum.Babamın adını yazınızda yer verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.Ellerinizden öperim.Saygılarımla

  2. ender çelik dedi ki:

    eline sağlık lozan abi.sayende Dinarın TV ile ilk tanışmasını öğrenmiş olduk

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.