DİNARLI ÂŞIK ALİ TAŞ ÖLÜMÜNÜN 25.YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

  • 06 Şubat 2016
  • 1.325 kez görüntülendi.
DİNARLI ÂŞIK ALİ TAŞ ÖLÜMÜNÜN 25.YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

DİNARLI ÂŞIK ALİ TAŞ ÖLÜMÜNÜN 25.YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği ile Türk Ocakları Dinar Şubesi, Dinarlı Âşık Ali Taş’ı Ölümünün 25.yılı münasebetiyle 4 Şubat 2016 Perşembe günü akşam Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Salonunda bir programla andı.

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Dinar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Uyan, Dinar Eğitim Gönüllüleri Derneği başkanı Ogün sezen, Türk Ocakları Dinar Şubesi, Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği mensupları ile sanatsever Dinarlıların katılımlarıyla gerçekleşen gecenin programı; saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı.

Gecenin açılış konuşmasını Diyaş-Der Başkanı Yaşar Sağlam, Âşık Ali Taş’ı tanıtan konuşmayı Türk Ocakları Dinar Şube başkanı Raif Öztürk, gecenin sunuculuğunu da şair ve yazar Ülker Aygün yaptı.

Dinar’ın mahalli sanatçılarından Abidin Soytürk Ali Taş’ın türkülerinden okurken; Şevket Çeliker de Dinar Yayla havalarından örnekler sundu.. Dinarlı şairlerden Turan Karlı, Refik Kaplan, Mehmet Arslan, Ülker Aygün, Mehmet Özcan, Rıfat Yiğit, Süleyman Uysal ile Buse çeliker’in okuduğu şiirlerden sonra Dinarlı Ozan Kul Mercan sahne aldı. Birbirinden güzel usta malı deyişlerden sonra Dinarlı Halk Şairi Süleyman Uysal’ın şiirlerinden bestelediği türküleri sunan Kul Mercan programını Ali Taş’ın “Türkiye’m parçasını okuyarak bitirdi.

Daha sonra Dinar Belediyesi Kültür Hizmetleri serisinden basımı gerçekleştirilen Rıfat Yiğit’in “Hündekâr” romanı ile Suçıkan Şiir Günleri-DUYGU PINARI” isimli kitaplar tanıtılıp, katılımcılara dağıtıldı.

Programın sonunda bir konuşma yapan Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar şunları söyledi. “İlçemde yapılan bu tür güzel ve anlamlı etkinlikler beni çok mutlu ediyor. Bugün burada çok anlamlı bir gece yaptık. Bir yandan Ege’nin iki büyük ozanından biri olan Rahmetli Âşık Ali Taş’ı anarken; bir yandan da yaşayan mahalli sanatçılarımız katılımcılara tanıtıldı. Har zaman yerel değerlerimizin yanında olduk, onları tanıtmaya ve yaşatmaya çalıştık. Bu anlamda böyle bir güzel geceyi tertip eden Diyaş-Der ve Türk Ocakları yönetim kurullarına ve üyelerine teşekkür ediyorum. Ayrıca mahalli sanatçılarımızı, Ozan Kul Mercan’ı ve şairlerimizi kutluyorum. Siz katılımcı sanatsever hemşehrilerime de teşekkür ediyorum.”

Diyaş-Der Başkanı Yaşar Sağlam’ın Belediye Başkanımız Saffet Acar’a, Ticaret Odası Başkanı Hakan Uyan’a ve katılımcılara yaptığı teşekkür konuşmasından sonra, program Dinarlı Şair Mustafa Özçay’ın kutlama mesajı ve gönderdiği “ÖGRETMEN’İM” isimli şiiri Raif Öztürk tarafından okunmasıyla son buldu.

asikalitas-anma-gecesi (1) asikalitas-anma-gecesi (2) asikalitas-anma-gecesi (3) asikalitas-anma-gecesi (4) asikalitas-anma-gecesi (5) asikalitas-anma-gecesi (6) asikalitas-anma-gecesi (7)asikali-tas2016 asikalitas-anma-gecesi (8) asikalitas-anma-gecesi (9) asikalitas-anma-gecesi (10) asikalitas-anma-gecesi (11) asikalitas-anma-gecesi (12) asikalitas-anma-gecesi (13) asikalitas-anma-gecesi (14) asikalitas-anma-gecesi (15) asikalitas-anma-gecesi (16) asikalitas-anma-gecesi (17)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.