DİNARLI ÂŞIK ALİ TAŞ

  • 02 Şubat 2015
  • 3.410 kez görüntülendi.
DİNARLI ÂŞIK ALİ TAŞ

sairozan1

DİNARLI ÂŞIK ALİ TAŞ ÂŞIKLAR ŞÖLENİ İLE ANILDI

İlçemiz Bademli köyünde 2 Şubat 1943 tarihinde doğan, ilkokuldan sonra elinde sazı ile gurbet yollarına düşen, Anadolu’yu karış karış gezen Âşıklar Bayramlarına, şölenlere katılan ve Egenin üç büyük ozanından biri olan ve 3 Şubat 1991 tarihinde Denizli’de sanatını icra ederken genç yaşta vefat eden Âşık Ali Taş, Dinar Yazarlar-Şairler Kültür Derneği’nin düzenlediği “ÂŞIKLAR ŞÖLENİ” ile 31 Ocak 2015 günü akşamı Dinar Park Âlâ Konferans salonunda anıldı.

Belediye Başkanı Saffet Acar, Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi Başkanı Veysel Topçu, Engelliler Dernek başkanı Seydi Özkurt, Muhtarlar Dernek başkanı, Türk Ocakları Dinar Şube başkanı Ogün Sezen ve çok sayıdaki Dinarlının yanı sıra;  Dinarlı Merhum Âşık Ali Taş’ın Denizli’de ikamet eden eşi Ulviye Taş ve oğlu Özgür Taş’ın da katılımı ile gerçekleşen “ÂŞIKLAR ŞÖLENİ” saygı duruşunun yapılması ve İstiklal Marşının okumasıyla başladı.

Sunuculuğunu Dinar Yazarlar, Şairler Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyesi Yaşar Sağlam’ın yaptığı gecenin açılış konuşmasını dernek başkanı Raif Öztürk yaptı. Katılımcılara şiirle “hoş geldiniz, şeref verdiniz” diyen Öztürk, kendilerine destek olanlara, şiir yarışmasına katılan öğrencilere, edebiyat öğretmenlerine ve okul müdürlerine teşekkür ettikten sonra; kendilerini kırmayan ve Ali Taş’ı anmaya koşup gelen Denizlili Ozan Nihat’a iltifatlarla teşekkür etti.

Öztürk konuşmasını; “Dinarlı Âşık Ali Taş, bizim sevdalarımızın dili, bizim türkülerimizin yanık sesidir… Ercişli Emrah misali, adı kurum ve kuruluşlara, cadde veya sokaklara verilerek yaşatılmalıdır. Milletimiz Erzurumlu Emrahlarla, Âşık Veysellerle, Âşık Ali Taşlarla ve Ozan Nihatlarla varlığını sürdürecek; Dinar’ımız Ali Taşlarla daha da büyüyecek,” diyerek bitirdi.

Daha sonra Ali Taş’ın sesinden “Dumanlı Dağları Başı” türküsü dinlendi. Dernek yönetim kurulu üyesi Dede Cihan’ın Ali Taş’ı tanıtan konuşmasından sonra, mikrofona Dinarlı Halk Şairi Süleyman Uysal geldi. Ali Taş’la ilgili bir anısını anlattıktan sonra bir de şiir okuyan Süleyman Uysal büyük takdir topladı.

Türk Ocakları Gençlik Kolları Başkanı Şaban Akgün’ün Ali Taş’ın “TÜRKİYE’M” isimli şiirini okumasının ardından, Ali Taş anısına düzenlenen şiir yarışmasının sonucu açıklandı. Birinci ve ikinci olan öğrenciler şiirlerini okudu.

Bundan sonra Yaşar sağlam gecenin ozanı, OZAN NİHAT’I Ege’nin tek ve en büyük ozanı sizlerle diyerek sahneye davet etti. Ozan Nihat, sahnede yerini aldıktan sonra Dinarlılara bir sürprizim var diyerek, beraberinde getirdiği Erzurumlu OZAN KAZANOĞLU’nu davet etti ve tanıttı.

İki âşık, âşıklık geleneği çerçevesinde karşılama, selamlama, dudakdeğmez, güzelleme, koçaklama ve atışma dallarında birbirinden güzel parçalar söyleyip, şiirler okudular. Ozan Nihat ayrıca birlikte sahne aldığı,  Âşıklar Bayramlarına ve şölenlere birlikte katıldığı Rahmetli Ali Taş’ı yâd eden şiirler okudu, onun meziyetlerinden ve ozanlığından bahsedip rahmet diledi. Ayrıca vefa örneği gösteren Dinar Yazarlar, şairler Kültür Derneği ve Türk Ocakları Mensuplarını kutladı. Bu gecenin gerçekleşmesinde derneğe yardımcı olan herkese de minnet duygularını ifade etti ve katılımlar da teşekkür etti.

Dinarlı şairlerden Abdurrahman Ertürk, Mehmet Özcan ve Refik Kaplan şiirleriyle geceye katkıda bulundu

 Ozan Nihat ile Ozan Kazanoğlu’na plaket verilmesinden sonra belediye başkanı Saffet Acar Ozanlara Dinarlılar adına teşekkür etti ve kutladı. Daha sonra Şiir yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere “Teşekkür Belgesi” ile Dinar Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından basımı gerçekleştirilen Dinarlı yazar ve şairlerin kitaplarından oluşan kitaplar hediye edildi.

Ali Taş Anısına düzenlenen şiir, türkü ve âşıklar şöleni bu tür etkinliklerin sık sık yapılması dilekleri ile sona erdi.

sairozan2

sairozan3

sairozan4

sairozan5

sairozan6                                    

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.