DİYANET İŞLERİNİN “ SORULARA CEVAP” SİTESİ NEDEN CALIŞMAZ ?

  • 02 Aralık 2014
  • 2.420 kez görüntülendi.
DİYANET İŞLERİNİN “ SORULARA CEVAP” SİTESİ NEDEN CALIŞMAZ   ?

LozanSarioglu

DİYANET İŞLERİNİN “ SORULARA CEVAP” SİTESİ NEDEN CALIŞMAZ   ?

Diyanet  işleri   Başkanlığının Web sitesine  sorulan dini konulara cevap  verilmiyor.Bu aksaklık aylardır devem  ettiği halde bir yetkili cıkıp nedenini açıklamıyorlar.Sabit ve cep telefonlarından  Müftülüklerin aranması öneriliyor.Çoğunlukta gençlerin bilgisayar başında işlerini   gördüğü ve takıldıkları dini soruları Diyanet işleri yerine başka sitelere  yöneltmeleri  gençleri olduğu kadar  yetişkin insanımızıda hatalı bilgiler edinmesine neden  olmaktadır.Bu çok yararlı sitenin neden kapatılıp,  hizmet verilmediğini anlamak mümkün değil.

Gençler kadar yetişkin  insanımızında ilgisini çekiyordu kapanan bu site,Dini konularda  bilemediklerini vatandaş buraya sorup öğreniyordu.Camilerimizde dini sohbetlerde Başta  namaz bahsine  çok az yer verilmekte  beş, on dakika içerisinde de dinleyenler çoğu konuları doğru olarak kavrayamamaktadırlar. Camiye gelenlerden  bazıları namazda hata yapıyor,   veya bilmiyor utandığı içinde soramıyor .     Şüphelendiği veya bilmedikleri dini  konu olduğu  zaman bilgisayara girip araştırıyor,fakat bilgisayarda önüne gelen fetva  vermiş,bunların içerisinde adamın mezhebine ters düşenler  olduğu kadar eksik,yanlış  yazanlara bile raslamak mümkün. Birinin ak dediğine diğer  birisi kara diye yazıyor.Özellikle namaz konusunda  çeşitli açıklamalar var.

–   Örneğin bir sıtede tanınmış bir hocamız  “Kaza namazı diye bir şey yoktur “ diye fetva veriyor. Bunu okuyan başlıyor düşünmeye doğrumu, yanlışmı diye. Yıllarca kılamadığı  namazlarını kaza etmiş,  halada  kaza etmeye devam edenler çelişkiye düşüyor.

–  Bilhassa gençlerin  ailesi tarafından  başta abdes, gusül konuları çoçuğa öğretilmemişse bu gençler  Artık bunların cevabını bilgisayardan  öğreniyorlar  .  Diyanet işleri Başkanlığınında böyle  bir sitesi  varken kapatıp,  faaliyeti durdurdukları için  diger sitelere  girmek   mecburıyetinde kalan  başta  öğrencilerimiz yanlış bilgi edinmiş oluyorlar.

-İzmir’de Cuma namazı kılanlar bilirler,Cuma’nın dört rekat son sünnetinden sonra kıldığımız ZUHR-U ahir namazını birçok kimse kılmıyor. Sorduğumda Diyanet işleri pilot bölge olarak  bu  yörede zuhr-u ahir namazını  kaldırdı, kılınmıyor dediler. Şimdi biz Bu namazın neden kaldırıldığını Diyanet   işlerinin    SORU-CEVAP sitesine sormayıp  ,tapu sicil  Memurluğunamı soracağız?

–   Yine  başka bir sitede kaza namazı olanların vaktin sünnetini kılarken kaza namazınada  niyet edebilirsiniz diye fetva verirken, başka bir sitede ise bunu yalanlamakta(iki niyetli namaz olmaz) diye  birinci verilen fetvayı kabul etmemektedir.

-Son zamanlarda bir sitede “ bayanların muayyen günlerinde namaz kılmasında bir sakınca yoktur” diye aklıbaşında bir hoca fetvasında idda ediyor.Bu ve buna banzer bizim  ilmihallerden  vaya camilerde hocalarımızdan  öğrendiklerimize tamamen ters fatvalar verılmektedir.

Görüleceği gibi internet sitelerinde yazılanlar veya sözlü anlatılanlar mezhep,tarikat veya  bazı  yazarlar tafından  kendi   görüşlerine göre aktarılmaktadır. DİYANET İŞLERİNİN SİTELERİ KAPALI olduğu için  önüne gelen siteye yönelmek durumunda  kalan öğrencide, yetişkinimizde yanılgıya  düşmektedir.

Diyanet işleri belki bize “Benim 190 alo fetva hattıma sor “ diyecektir.Telefonla bu sorulara tam istenilen cevap alınamamaktadır. Yazılı olacak ki çoçuk oradan okuya okuya beynine sindirecek ve aynı zamanda ödevini  yazılı metinlerden okuyarak yazıp hazırlanacaktır. Telefonla  ödevi  yazması    uzun zaman alacağı ve yetiştiremiyeceği  de bilinmelidir.

İnsanımız; Yüce    İslam   Din’inin emir ve  yasaklarını ,takıldığı soruları bu ortamda Diyanet sitelerinden öğrenmiyecekte nereden öğrenecek ? Bu her kesimin yararlandığı  siteyi neden kapalı tutuyorsunuz? Öğrencilere dini konularda ev ödevleri veriliyor,haliyle  çoçuk biğisayara müracat ederek sorunun cevabını öğrenmek istiyor. Diyanetin sitesine giriyor,” Dini soruları cevaplandırma platformu” yazılı yeri  tıkladığında soruyu sormasını  mütakip nufus cüzdanındaki tüm bilğileri  yazmalarını istiyorlar,  kişisel bilgileri tamamladıktan sonra  cevap yerinde “GİRDİĞİNİZ BİLGİLER HATALI TEKRAR GİRİNİZ “   diye bu sabit kelimelerin   çıktığını    hayretle görüyorsunuz,kontrol edip tekrar tekrar girsenizde nafile  cevap yok ? Diyanet işleri  sitesi adeta sizinle dalga geçiyor. Sorusu olan kişide özellikle öğrenciler, cevap bulabilmek için başka sitelere yönlenmeleri sonucu    aldığı cevaplar birbirlerini tutmadığı  için çoçukta istifam yaratıyor.Elinde  bir çok imkanları olan Diyanet işleri  sorulara cevap sitesini devam ettirip, geliştirmekten  acizmidir? Neden  sorulara  cevap vermediği gibi insanlarla alay edercesine  istediği bilgileri girenlere “HATALI GİRDİNİZ YENİDEN   GİRİNİZ” deyip insanların kıymetli zamanlarını almaktadırlar.Diyanet işlerinin bu soru –cevap  sitesini yörütecek  iki memuru yokmudur? Şayet sorulara cevap verilmiyecekse  “BU SİTE KAPANDI” diye yazamazmısınız. O   çalışmayan cevap platformunuda oradan kaldırınki  insanlar  cevap alacağım  diye boşuna uğraş vermesinler.

Belkide bu sitenin kapanmasında  alakalı  daire Başkanının bile haberi yoktur. Lütfen konuyu ilğili birimlere aktarılmasında yardımcı olunuz. İlgililere sesleniyorum ; SORU-CEVAP Sitesini faaliyete geçirmekle  başta öğrencilerimiz  olmak üzere  bütün vatandaşlarımızın hayır  dualarını alacaksınız.Bu size yeterli olmazmı.

SAYGILARIMLA.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. görkem dedi ki:

    yazılarını takip ediyorum,çok yerinde bir konuya değinmişsiniz.İnşallah alakadar olurlar

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.