DÖNEL KAVŞAK PROBLEMİ

  • 26 Kasım 2016
  • 1.666 kez görüntülendi.
DÖNEL KAVŞAK PROBLEMİ

DÖNEL KAVŞAK PROBLEMİ

Dönel kavşaklarda birçok ikaz işaretleri, olmasına rağmen bazı sürücüler maalesef trafik kurallarını bilmedikleri için kazalara neden oluyorlar.Dinar giriş çıkışlara yeni  konulmuş olan Dönel  kavşaklarda  bizlerinde daha dikkatli olmamız ve kurallara uymamız gerekiyor.Ada etrafında dönen araç mutlaka önceliklidir, bunun hiçbir istisnası yok, fakat pek bilende aldıranda yok. Sağdan geliyor diye kavşağa giren araca yol verilmez, yol hakkı sağdan gelenlerindir kuralı dönel kavşaklar için geçerli değildir. Buraya çok dikkat etmek gerekir. GECİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ KAVŞAĞIN İÇİNDEKİ ARACINDIR,  bilenler bilmeyenlere lütfen anlatsınlar.

                    Kazamız son zamanlarda artık dönel kavşakları kullanmak mecburiyetinde fakat gel gör ki birçoklarımız kavşaklardaki trafik kurallarını maalesef bilmiyoruz. Aslında dönel kavşaklar trafik kurallarını bilenler için çok rahatlatıcı, oldukçada basit,  en alık insanların bile kavrayabilecekleri kural;   Sürücü Dönel kavşağa yaklaşırken hızını mümkün olduğu kadar düşürüp ,kavşak içinde dönen araçlara yol verecektir.GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜNÜN  KAVŞAĞIN İÇİNDEKİ ARACIN OLDUĞUNU UNUTMUYACAK     ve  yoluna devam edip gidecek böylelikle trafik sıkışmamış  ,yakıt ve zamandan tasarruf edilmiş olunacaktır.

SONY DSC

Samimiyetle söylüyorum;  Dinar’dan Antalya yolculuğum başlamadan Başmakçı Dönel kavşağını düşünmeye başlıyorum, oraya yaklaştıkça vücudumu terler basıyor, sanki acemi bir sürücü gibi heyecanlanıyorum. Nasıl tedirgin olmazsınız? Kavşağın içindeyken arkamdan gelen araçları da düşünerek hemen çıkmam lazımken, Denizli istikametinden gelen sürücü YOL BENİM düşüncesiyle son sürat geldiğini görüyorum. Aslında yol benimdir; fakat kime anlatacaksınız. Hâlbuki Dönel kavşağa yaklaştığı zaman yolun ortasında” yavaş” diye yazar, biraz daha yaklaşınca kaç kilometre sürat yapacağınız, kavşağa vardığınızda “DUR “,kavşak girişinde anlamayan, görmeyenler içinde sol yanda   “DÖNEL KAVŞAĞIN İÇİNDEKİLERE YOL VER”  gibi ikaz işaretleri yapılmıştır. Bu kadar ikaz işaretleri olmasına rağmen sürücü son sürat yol vermeden devam ediyor, Denizli istikametinden gelen hemen hemen hiçbir vasıta sizin çıkmanıza müsaade etmiyor, ancak yol boşaldığında vasıta yoksa geçebiliyorsunuz. Kurallara uyupta geçmeye kalksanız bu yerde çok kaza olur Allah göstermesin. Ben bu kargaşaların sürücülerin birbirlerine saygısızlıklarından çok trafik kurallarını bilmediklerinden kaynaklandığı görüşündeyim.    Hatta birçok sürücü trafik levhalarını bildiğinden de şüpheliyim. Eğer bilmiş olsalardı dönel kavşak içinde dönüp giden araçlara yol verirler kendileri de sonradan yollarına devam ederlerdi.

Türkiye’de trafik kuralları işlediği günden beri var olan dönel kavşak uygulamaları bütün sürücü kurslarında anlatılmakta, sözlü yazılı sınavlarda soru cevap şeklinde istenilmektedir. Fakat her ne hikmetse trafiğe çıkan sürücü bu kaideyi umursamaz, bilmez birde kuralları uygulayan kişilere  “YOL BENİM LAN” diye dayılık eder.

Dönel kavşaklarda en önemli husus: Kavşağa girecek araç kavşağa kedisinden daha önce girmiş araçlar varsa bu araçların dönüşlerini tamamlamasını beklemelidir. Yani onlara yol vermelidir ki onlar kavşaktan çıkabilsinler ve kavşak yeni araç girişine müsait olunca bekleyen araç kavşağa girsin.  Zaten bu kavşakların girişlerinde  “Yol ver” tabelası mutlaka bulunur.

Antalya-Denizli-Başmakçı dönel kavşağı ortasında bulunan adacık ve orada yapılan çalışmalar bitmeden  öncelikle  Denizli istikametinden gelen yol başta olmak üzere  trafik kurallarına uygun YAVAŞ, daha yaklaşınca 30 kilometre ve  DUR, Anlamayan,  görmeyenler içinde  DÖNEL KAVŞAĞIN İÇİNDEKİLERE  YOL VER  “ Yazılı ikaz   levhaları mutlaka   konulmalı, Adacık ortasına görüş zaviyesini kapatacak şekilde çiçek, ağaç dikilmemeli, Dönel kavşağa yaklaşan araçların görebileceği şekilde DÖNEL KAVŞAK Levhaları da  her dört  kavşak girişlerinde yerlerini alması gereklidir. Trafik polislerimizin biraz konuyla alakalanıp bu kuralların uygulanıp uygulanmadığını biraz takip ve kontrol  edilmesi çok yerinde olacaktır. Yoksa  Dönel kavşaklar içerisindeki sürücü trafik kurallarına uyarda yol benim diye çıkış yaparsa kaza kaçınılmazdır. Aman Dikkat.

Saygılarımla

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.