DÖRTYOL MAHALLESİ KAVŞAĞI

  • 30 Ekim 2018
  • 623 kez görüntülendi.
DÖRTYOL MAHALLESİ KAVŞAĞI

DÖRTYOL MAHALLESİ KAVŞAĞI

Yazıma koleksiyonumda bulunan 1965 yılına ait Nostaljik bir resimle başlamak ihtiyacını neden gördüm? Bilindiği gibi Nostalji kelimesi geçmişteki mutlu bir ana duyulan özleme dendiği bilinir. İnternette dolaşırken arkadaşım Mesut Özgen anılar olan zaman tünelinde dolaştım bu tür resimlerine baktım bulamadım. Kendisine telefonla sordum Eski dört yola ait bir görüntü var mı diye ama olmadığını söyledi. Birkaç görüntü olsaydı yaşı elliyi geçmişler elbette hatırlardı. Yukardaki 53 yıl önceki hatırayı hatırlayan mutlaka vardır o yıllarda Nail Çağlar’ın başkanlığı yaptığı yönetimde Osman Kitiş, Hacı Osman Yavaş vs. kişilerde vardı. Fakir çocuklarına Sünnet düğünü yapmışlardı. Çocukları Paytonlarla şehir içinde müzik eşliğinde gezdirmişler ilk defa yapılan bu ekinlik beğeni kazanmıştı. Arşivimdeki bu hatıra o zamanın hatırasıdır.

Eski dört yolu tarih belirtmeden şöyle bir gezelim. Şu tarih dersem yanılmış olurum artık bizde o meşhur ihtiyar delikanlılar sınıfına girdik. Bir zaman Suçıkan da bir etkinlikte Hilmi Çalışkan ağabey bana bir sürpriz yaparak 59 yaş günümü pasta ikramı yapıp kutlamıştı. O zaman Başkanımız Saffet Acar her halde ticaret odası başkanıydı, beni kutlarken “Ağabey 59’u kutluyoruz gelecek yılda da 59’u kutla sakın altmışı geçme yoksa günler çabuk geçiyor” demişti. Doğruymuş Altmıştan sonra bu gün bir baktık ki 75 bulduk. Sağlık sinerlikle kavuştuk ya buna şükrediyorum. Allah cümlemizi sağlıkla nice yıllara kavuştursun.

Bakın eskiler bilir yeni nesile tarif edeyim şimdiki Suçıkandan gelen ana yol buradan geçerek bu dört yolda resimdeki çalgıcıların olduğu tarafa giden araçlar Isparta-Antalya istikametine Dikici köyü tarafından giderdi. Yukardan gelen doğru giderse Denizli -İzmir istikametine gider. Lokantanın önünden dönerse İstasyon tarafına gidilir. O yılların DÖRTYOLU burasıydı. Yukarıda az ilerde Konyalıların değirmeni vardı. Varislerince arsa bağışı yapıldı ve bugünkü Konyalı Camii 1955 de öyle yapıldı.

Saray Lokantasını kaç kişi hatırlar bilmem. Rahmetli kahveci de olarak bilinen iş adamımız Necati Öztürk kahveciliği bırakıp buraya lokanta açmıştı. Adı da SARAY Lokantası’ydı. Tam karşısında Çaylıoğlu fırını vardı. Onun yanında dikdörtgen şeklinde uzunca tek katlı bir iş yerini Rüstem ve Sadettin Yılmaz(1931-1996) kardeşler DİNAR RESTORAN adıyla bir lokantayı 1959 da açmıştılar. Birçok Oto burada mola verirdi. İki kardeş de o kadar nazik ve kibar bir davranışla her müşterisini saygıyla karşılayıp buyur ederek çalışanlarını hemen hizmet için seferber ederlerdi. Şehirdeki İmren lokantasının rakibi olmuştu. Karşısında SARAY da vardı ama ilgi müşteriyi çekiyordu. Elbette ki fiyatlarda önemliydi. Fiyatları ne ise uygulanırdı. Bu yolcu bu yerli denmezdi. Âmâ devamlı müşterisine “bu şirketten “diye ikram yapılırdı. Saray lokantasının üst taraflarında esnaflar vardı. Kuaför Tülay Yıldız iş yerini açmıştı. S.Hasan Cantaş ve Metin Avcı iki kasap dükkânı açıldı. Dörtyol şenleniyordu Denizli yolunda M.Yıldırım Güven otomotiv, Sezai Karaağaç otomotiv, A.Yaşar Orhan oto alım satım, isimlerini hatırlayamadığım oto parçacıları, Saray lokantası karşısında Osman ve Fuat Horzum kardeşlerin benzin istasyonu bu istasyon kapanınca bu iş yerini Tahsin amcanın küçük oğlu Hulusi Öcal oto parçaları iş yeri açmıştı. Fuat abi şehir içinde aile kasabı karşısında Lale kışlık sineması yanındaki arsasına lokanta yaparak açmıştı.

Dinar restoranın aşağısında resimde de levhası görülen Mobil Benzinliğini Tayyar İpek açmıştı. Saray lokantası üst taraflarına sonradan Muzaffer Seven Çağdoğuş orkestra adıyla iş yeri açtı. Dörtyol Camiinin 1957 de açılmasıyla çevrede esnaflar çoğalmıştı. İlerde şimdiki yeni dört yola doğru gidersek sağlı sollu bu Isparta caddesinde çok esnaf vardı. Rahmetli oto elektrikçisi Erol Akpınar ustanın iş yeri, Karşısında Sonra İzmir’e göçen iş adamımız Mehmet Acarın lokantası vardı. Bu gün işadamımız Sayın Acar 200-300 öğrenciye her yıl eğitim bursu veriyor. Sonra burayı Salih Otursun bir süre çalıştırdı. Yan tarafta yıkama yağlama Adil ustaydı hatırladığım kadar sonra bu arsa ve binalar Tavukçuluk kooperatifine geçti. Yan tarafta iğdeli sokak ve tamirciler sokak, Denizli caddesi onlarca oto tamircileri ve parça satıcılarıyla doluydu. Şimdiki Aygaz bayi yanındaki iş yerinde Oto garajının yazıhanesi vardı.

Bir zamanlarının dört yolu bambaşka bir dörtyoldu.75 lik hafıza şimdilik sizlerle böyle bir Nostaljik hatıra paylaşmaya uğraştı. Elbette ki hatırlayamadığım esnaflarımız vardır. Kendilerinden özür dilerim. Eğer bu semtte o yıllarda oturup da ellerinde bir hatıra foto iş yeri ev önü caddede olabilir varsa kopyasını alıp arşive kayıt edip gelecek nesile ulaştıralım yılların Dörtyol’u gelişen Dinar ile yeni yollar yeni Dörtyollar ortaya çıkardı. Yeni Sanayi sitesinin açılmasıyla esnaflar oraya göçtü.1980 sorası açılan ana yol yeni yapılarla hızlı yaşayan Dinar’a bir de 1995 deprem afeti yolları binaları Dinar görüntüsünü tamamen değiştirdi. İşte şimdi yeni yeni dört yollara yeni gidiş gelişli çift yollara kavuştuk. Isparta-Toki yolu Dörtyol kavşağı trafik ışığı da konarak geçit kolaylığı sağlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.