DÜĞÜNLERDEKİ İSTENMEYEN TAKI OLAYLARI

 • 02 Ağustos 2015
 • 3.163 kez görüntülendi.
DÜĞÜNLERDEKİ İSTENMEYEN TAKI OLAYLARI

LozanSarioglu

                                             DÜĞÜNLERDEKİ İSTENMEYEN TAKI OLAYLARI

Genellikle senenin beş ayı Evlenme ve Okulların tatile girmesiyle de Sünnet düğünleri başlamış olur Dinar’da. Düğün gelenekleri çevreye göre farklılık gösterse de herkesin bildiği yapmak zorunda olduğu kurallar vardır.

Kız istenmesinden, nişana-   kına gecesinden düğüne kadar. Hepside değişmeyen  geleneklerimizdir. Fakat bunlardan en rahatsız edici olanların başında ,TAKI törenlerinde yaşanan görgüsüzlükler geliyor.  Davetlilerin geldiğine geleceğine pişman olduğu olumsuz hareketler, hep takı merasimlerinde yaşanmaktadır.

Her konuda eskiyi aradığımız gibi Düğünlerde de eski düğünler aranır oldu. Dinar’da  yerli ve balo diye ikiye ayrılan  düğün yapılırdı. Yerli düğünün de maddi durumu iyi olanlar Cumartesi gecesi içkili semah yapar, Pazar günü öğleye yakın davetlilere  yemek verilir , öğleden sonrada kız evine gidilerek gelin merasimle damadın evine getirilir ve düğün biterdi. Bu düğün çok masraflı olduğu için damat yıllarca borç ödemek zorunda kalırdı. Balo yapanlar daha az masrafla düğünü bir salon, bir saz ve meşrubat bedeli ödeyerek tamamlarlardı.  O yıllarda da Damada, geline hediyeler verilir, fakat en yakınları tarafından Bilezik, saat, para veya kolye takılırdı. Bu günkü gibi davet edilenlerin tamamının takı takabilmek için sıraya girip dakikalarca beklemek sıkıntısı da yaşanmazdı.

Hafta ortasında gelen düğün davetiyelerinin çokluğundan yakınmayan bir Allah’ın kulu yok sanırım,Düğün sahibi  dağıttığı davetiyenin üzerini dahi yazmak lütfunda bulunmaksızın yolda önüne gelene dağıtıyor.  Davet olunan kişi hafta sonunda masasının üzerinde  onlarca davetiye görünce hangisine  gideceğini düşünmeye başlıyor? Gitmese olmaz, gitse maddi yönden her hafta cebinden çıkacak meblağ bütçesini sarsacak. Düğün davetiyesi alan her kişi yakını olmadığı halde gönderilen isimsiz davetiyelerden şikâyetçi, konuyu birbirleriyle eleştirenler çoğunlukta, yoğun düğün davetiyesi alanlar Dinar’dan bir bahane bulup şehir dışına kaçanlar bile var.

Aslında davet edilenlerde düğün yapacak kimselere yakınlıklarıyla sınırlı olmalıdır.  YAKIN  akraba, komşular ve arkadaşlar. Diğer taraftan akrabalık yoksa  o Şehrin resmi bürokratları,  siyasilerine davetiye vermek  onlar içinde sıkıntı ve haklı şikâyetlere sebep olmaktadır.

İlçe merkezi   hızlı göç almaya başlamasıyla dışarıdan gelenlerle birlikte örf ve adetlerde değişmeye başladı. Düğünlerde  bunlardan nasibini aldı, yemek saatleri değişti  öğle yerine ikindin yemek verilmeye başlandı. Havai  fişek gösterilerine  silah sesleri cevap vermeye başladı. Yasak falan dinleyen yok, ana caddenin ortasında belinden tabancayı çıkaran gelişi güzel sıkıyor. Ne düğün sahibi   nede yetkili kişilerden tık yok. Adam Köyde yapamadığını şehrin göbeğinde yapıyor. Salona gidinceye kadar konvoya katılan arabaların birbirlerini geçmek için yaptıkları akrobatik  makaslar yolda yürüyen-  lerin bile yüreğini ağzına getiriyor. Bazı salonlara vardığınızda görüyorsunuz; kimseyi kırmamak için fazladan dağıtılan davetiyeler nedeniyle birbirlerinden farklı kültürlerin bir araya gelmesi sonucu istenmeyen görüntülere neden olmakta, pist çocukların koşuşturdu oyun salonu,  saz tam ayarları yapılmamış, amfi volümü sonuna kadar açılmış bir müzik  ve Masada oturduğunuz  davetlilerle  selamlaşmayı  dahi duyamayacağınız kadar yüksek gürültüye maruz kalıyorsunuz. Elinde mikrofon olan bir kişi ortaya çıkıp” TAKI MERASİMİ BAŞLIYOR”  Diye anons etmesiyle ayıp olmasın diye bütün davetli ailelerden bir kişi gelin ve damadın karşısında sıraya girme yarışına başlıyorlar. Tam bu sırada elinde kamera ile gelin ve damada takılacak takıları yakından görüntülemek için kameraman karşınızda çekim yapmaya başlıyor. Davetlilerin kimisi taktığını salkıyarak kameradan kaçarken, kimisi de göstere göstere poz vermekten çekinmiyorlar. Çok nadirde olsa isim okuyarak ne takıldığını, kaç para takıldığını anons edilmesi insanı çileden çıkarıyor. Peki; maddi durumu iyi olmayan fakat o düğüne mutlaka katılmak durumunda olan yakın akraba ve arkadaşların o anda yaşadıkları psikolojik durumu tahmin edebiliyor musunuz? O kadar insanın içerisinde ezilip  rencide oluyorlar.

Aslında düğünlere davetliler, Gelin ve Damadın O mutlu anlarına tanıklık etsinler diye davet edilirler. Mutlaka kıymetli takılar taksın diye değil.  Sünnet düğünlerinde hiç olmazsa bir kutu konuluyor davetliler zarf içerisinde hediyesini kimsenin göremeyeceği şekilde veriyor. Bu bile takip edilerek kutunun başını bekleyenler tarafından anında açılıp ne kadar para konulduğuna bakılıyor. Bu kimsenin tasvip etmediği, hoşa gitmeyen görüntülerden kurtulmak için TAKI‘yı düğün sahiplerinin en YAKINI olanlara bırakmalıdır. Böylelikle davetliler rahatsız olmadan, huzur içerisinde düğünde eğlenip eğlendirerek gelin ve Damadın o günkü mutluluklarını perçinlesinler.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. lozan lozan dedi ki:

  Sayın Mustafa bey, yapmış olduğunuz yorumu geç fark ettiğim için özür dilerim. Yerinde ve çok faydalı olacak bir yorum yapmışsınız sizin gibi düşünen insanların bir araya gelerek bunları hayata geçirmesi gerekir,bizimle falan yapılması çok zor çünkü Dinar eski Dinar değil yerlisi artık çok az,dışardan gelenlerde kendi kafalarına göre kendi yöresinin adetlerini Dinar’da yaşatmak için çabalıyorlar,bu nedenlerlede düğün,nişan,nikah ve düğün yemekleri bile karmakarışık bir halde devam ediyor.Ögle verilecek yemek ıkındin yediriliyor ki yıllardır uygulanan gelenekler bile bozulmuş .Aslında birkaç önderle yazdıklarınız hayata geçirilmiş olsa çok yararlı olur. Alakanız için teşekkür eder selamlarımı sunarım.

 2. Mustafa TURHAN dedi ki:

  Sn Lozan Bey

  Tespitleriniz mutlak doğru olup takı takamayan veya bütçesi kısıtlı olanların çok zorlandıkları sosyal bir sorun oldu düğünler.
  Sizler Dinar’da sözü etkili olan kişilersiniz.Acaba şu şekilde yapılma imkanı olabilir mi ? düğünlerimiz.
  Öncelikle Semah gibi , gelin alma gibi Adetlerimiz kesinlikle yaşamalı.

  Gelin ve damadın ev ihtiyaçları için yine Gelin ve Damat tarafından bir kaç mağazada stant açılsa, Açılan stant daki malzemeleri Gelin ve Damat seçse, Takı takacaklara Takı yerine şu şu mağazalarda ev ihtiyaçlarımızı tespit ettik , Fiyatları da üzerinde yazıyor Size göre uygun olanı alabilirsiniz. denilse.
  – Hem Gelinle Damadın ev ihtiyaçları karşılanır
  – Hem Para Dinar dışına çıkmaz
  – Hemde Hediye kullanıldıkça Alan …lar hatırlanır.
  – Gerekirse bir kaç kişi bir hediyeyi alabilir. zorlanmazlar.
  Bu alışkanlığı edinmemize Önder olabilirmisiniz.

  Tamamıyla şahsi fikrim olup düşüncemi siz Değerli Büyüğüme aktarmak istedim.

  Saygılarımla

  Mustafa TURHAN

 3. Ayhan Kalkan Ayhan Kalkan dedi ki:

  Doğru bir konu işlemişsin sayın Lozan Ağabeyim.Doğrusu ben bir düğüne katıldımmı düğün sahibinin cebine iliştirip hayırlar dileyerek ayrılırım.Heleki şimdi sahte takı takanları bir görsen o zaman ne dersin bilmem..Bence takıyı yemeğe gittiğinde aileye açıkca vermek daha uygun olur.Gerçi bu köşe yazılarını bizler boşa yazıyoruz gibi geliyor bana,Bak köşe yazılarının altında kaş kişi yorum yapmış ve okumuş.ama bizler yine yılmadan yazalım bir kişi de okusa fayda faydadır.Selamlar…

  1. lozan saıoğlu lozan saıoğlu dedi ki:

   Ayhancığım, bizler bazı konuları araştırıp,sorup ve halkın nabzını tutarak yazıya dökmeye calışıyoruz.Okuyan,beyenen olduğu gıbi tenkit edende olacaktır. Hiç okumayanlarda olabilir bunlar bizi yolumuzdan alakoyamazlar yaklaşık elli senelık gazeteciliğimizde bunları normal karşılamaya calıştık. yolumuza devam edecegiz.Selamlar.
   ,

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.