“DÜNDEN BUGÜNE ERMENİ MEZALİMİ” KONULU KONFERANSLA HOCALI ŞEHİTLERİNİ ANDI

  • 28 Şubat 2018
  • 605 kez görüntülendi.
“DÜNDEN BUGÜNE ERMENİ MEZALİMİ” KONULU KONFERANSLA HOCALI ŞEHİTLERİNİ ANDI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ

“DÜNDEN BUGÜNE ERMENİ MEZALİMİ”

KONULU KONFERANSLA HOCALI ŞEHİTLERİNİ ANDI

Türk Ocakları Dinar Şubesi Hocalı katliamının 26. Yılı sebebiyle “Dünden Bugüne Ermeni Mezalimi” konulu bir konferans düzenledi. Ermeni çetelerinin şehit ettiği tüm şehitler anıldı ve ruhları şad edildi.

Program; şair Seyit Burhanettin Akbaş’ın yazdığı, Mehmet Gençsoy’un seslendirdiği “TÜRK’ÜN ADINI MI SİLECEKSİN?”  şiir videosunun izlenmesiyle başladı. Daha sonra sunucu emekli öğretmen Kadir Çalışkan’ın davetiyle tüm şehitlerimizin aziz hatırası önünde bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi ve İstiklâl Marşı okundu.

İstiklâl Marşının okunmasından sonra Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk açış konuşması için kürsüye davet edildi. Şube başkanı Öztürk yaptığı açış konuşmasında özet olarak şunları söyledi.

“Değerli Dinarlı hemşerilerim, sevgili Türk Ocaklılar,

 Türk Ocakları Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Çalışan Dernek” olarak tescili yapılmış bir fikir ve kültür ocağıdır.          Kökü tarihin derinliklerinde olan Türk Ocakları, Türk adının horlandığı, vatan coğrafyasının emperyalist güçler arasında paylaşılma hesaplarının yapıldığı, Milletimizin Balkan felaketlerini yaşandığı günlerde; Türk onurunu, devlet ve milletimizin varlığını korumak amacıyla 1912 yılının mart ayında kurulmuştur. Türk Milletini ve değerlerini sevmeyi ve yüceltmeyi, Türk Milletinin dert ve problemlerini çare olacak fikir üretmeyi ülkü edinen Türk Ocakları asırlık bir çınardır.

Dinar Türk Ocakları’nın da o kara günlerde aynı amaçla kurulduğunu biliyoruz. Araştırmacı yazar Mehmet Tekin Bey “Dinar Yazıları” isimli kitabında Dinar Türk Ocaklarından da bahsediyor ve bize 1918 yılında Dinar’da Türk Ocakları şubesinin olduğu bilgisini veriyor.[1] Dinar’ın eski yaşlılarından aktarılarak günümüze ulaşan bilgilere göre; “Cumhuriyetten hemen önce Toptepe’nin altında bir ilkokul, bir medrese ve onların yanında da Türk Ocağı Şubesi vardır.”[2] Bu araştırmacı yazar Mehmet Tekin’in verdiği bilgi ile örtüşmektedir.

Türk Ocakları “millete mürebbiyelik yapmış, bilim, iktisat, siyaset, güzel sanatlar gibi tüm kültür alanlarında vatandaşları yetiştirmeye çalışmış ve sosyal etkinlikleriyle halka kucak açmıştır. İlçemizde Türk Ocakları Şubesi ikinci kez 1993 yılında kurulmuştur. O günden bu güne ilk kuruluş amaçlarındaki ilkelerine ve amaçlarına uygun olarak bugünde faaliyet yapmaktadır.

Bugün bu ilke ve amaçlarımız çerçevesinde yürüttüğümüz yeni bir etkinlikte birlikteyiz. Biraz sonra; Dinar’ın ve Dinarlıların dostu alan misafirimiz eğitimci-yazar İsmet ALPASLAN Bey’den  “Dünden Bugüne Ermeni Katliamı” konulu konferansı dinleyeceğiz.

Burada belki daha önce okuduğunuz şeyler konuşulacak, daha önce dinledikleriniz tekrar edilecek… .Milli tarih şuurunu gerçekleştirmek, ayakta tutmak ve iç cephemizi kuvvetlendirmek için buna mecburuz. Tarihimizi iyi bilmeli, düşmanımızı iyi tanımalıyız. Bu coğrafya da yaşayabilmek için “ak sütün içindeki ak kılı görecek kadar milli sezgiye ve şuura sahip olmak zorundayız.

Bu duygularla katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, Dinar dostu konuşmacı arkadaşımıza ilçemize hepiniz adına “hoş geldiniz” diyor, tüm şehitlerimizin ruhlarının şad olmasını dilerken; yüce Allah’tan AFRİN’DE destan yazan kahramanlarımıza yar ve yardımcı olmasını diliyorum.”

Açış konuşmasından sonra sunucu Kadir Yılmaz konuşmacı Eğitimci Yazar İsmet Alpaslan’ı dinleyicilere tanıttı. İsmet ALPASLAN konuşmaya başlanmadan önce Ermeni mezalim ve katliamlarını anlatan 15 dakikalık bir video izletti. Daha sonra Ermeni Meselesini ve tarihi gelişimini, Ermenilerin Anadolu’da ve Azerbaycan’da yaptığı katliamları anlattı. Konuşmacı İsmet Alpanslan özet olarak şunları söyledi.

“Birinci Dünya Savaşında Anadolu’da milletimiz Emperyalist Batı devletlerinin desteği ile büyük bir zulüm yaşamış ve katliama uğramıştır. Yakın tarihimizde Hocalı’da masum insanlar gece yarısı evlerinde, uykularının en tatlı anında Rus Ordularının desteklediği Ermeni çetelerince hunharca şehit edilmişlerdir.1992 senesinin 25 Şubat’ı 26’ya bağlayan gece Azerbaycan’ın Karabağ Bölgesi Hocalı Kasabası halkı Türk olmanın bedelini çok ağır ödemiştir. O gece Akdam ormanında kar kan rengini almıştır.

Gerçek bu iken günümüz sözde medeni ülkeleri Türk Milletini Barbar olarak tanımaya ve tanıtmaya devam ediyor. Daha üç gün önce Hollanda Meclisi tarihi ters yüz ederek “Sözde Ermeni Soykırımı” tasarısını kabul etmiş ve milletimizi soykırımcılıkla suçlamıştır. Oysa bize Sözde Soykırım yaptığımızı söyleyen Hollanda gerçek soykırımı yapan bir ülkedir. Yüz binlerce, milyonlarca Kızıldereli’yi katleden kendileridir. Ermeniler ve Türkiye üzerinde hesapları olan ülkeler yalan üzerine kurulan bir tarih yaratıyorlar. Bizi Sözde Soykırım yapmış olarak gösteriyorlar. Bu yalanları millet meclislerinde görüşüp kabul ediyorlar. Ancak dünyada namuslu tarihçiler, bilim insanları da var. Bir Amerikalı tarihçi olan Justin MCCARTHY “Ölüm ve Sürgün” isimli kitabında Türklerin Ermenilere Soykırım uygulamadığını, gerçek soykırıma uğrayanların Türkler olduğunu açıklıyor.

Techir, Ermeni terör çetelerinin Anadolu’da masum insanları katletmeleri üzerine alınmış bir karardır. Teröre ve eli kanlı çetelere bulaşmış Ermeniler devlet gözetiminde daha emin yerlere göç ettirilmiştir. O gün Osmanlı Devletinin yaptıkları insani davranışı bugün bile yapacak bir ülke yoktur. Hâsılı Soykırım vardır. Ancak soykırıma uğrayanlar Ermeniler değil Türklerdir. Bunun böyle olduğunu tüm belgeler ve kaynaklar söylemektedir. Hocalı Katliamı Ermenilerin gerçek yüzünü dünyanın önüne sermiştir Ancak sözde medeni ülkelerin, söz konusu olan Türk olduğunda; gözleri kör, kulakları ve vicdanları sağır olmaktadır.” dedi.

          Konferansın bitiminden sonra Dinarlı şairlerden Hasan Alpars, Refik Kaplan, Abdurrahman Ertürk Hocalı Katliamı ve Ermeni Mezalimi ile ilgili yazdıkları şiirleri okudular. Büyük alkış aldılar. 

Program, tüm şehitlerimizin ruhlarına ithafen Fatiha okunması ve akabinde konuşmacı eğitimci-yazar İsmet ALPASLAN’A Dinar anısı olarak plaket takdimi ve Harp Malulü Gaziler ve Şehit Aileleri Dinar Temsilcisi Gazi Hasan Ceylan’ın Dinar Şehitleri Albümünü takdim etmesiyle son buldu. Bu ara duygulu anlar yaşandı.

[1] Mehmet Tekin, Dinar Yazıları, s.165

[2] Canlı Kaynak 1944 doğumlu Mehmet Ali Cirit

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.