ELEKTRİK ZAMLARI VATANDAŞI ÇARPTI

  • 28 Ekim 2018
  • 460 kez görüntülendi.
ELEKTRİK ZAMLARI VATANDAŞI ÇARPTI

ELEKTRİK ZAMLARI VATANDAŞI ÇARPTI

                  Zaruri bir ihtiyaç elektrik , insanların  günlük  yaşamlarında kullandıkları malzemelerin tamamında  enerjiye ihtiyaç duyuyor,  o  olmadığı,  kesildiği anda hayat zorlaşıp  çekilmez oluyor.   Aydınlatmadan ,ısınmaya,soğutmaya, üretimden,sanayiye ve tıbbi cihazların kullanımı vs. aklınıza ne gelirse  elektrik olmadan sanki hayat duruyor.   Bu nedenlerle fakirimiz de zenginimizde bu  enerjiye zamda yapılsa ,pahalıda olsa ona ihtiyacımız var, kullanmak  mecburiyetindeyiz. Fakat bu yıl  ağustos  ayı Enerji piyasası düzenleme kurulu ,Elektrik fiyat tarifelerini  ekim  yerine 1 Eylül 2018 tarih itibarıyla  tarifeleri yeniledi ve Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Vatandaşlar  zamdan sonra   yüklü faturayı görünce Elektrik çarpmışa döndüler.

                              Elektrik fiyatlarına  bu sene üst üste yapılan zamlar vatandaşların haklı tepkilerine  yol açtı. Mesken birim enerji fiyatı 2008 yılından beri, her sene farklı oranlarda artış göstermiştir. EPDK (enerji piyasası düzenleme kurulu) Ağustos ve Eylül ayında olağan dışı bir zam kararı aldı. Eylül ayında tek zamanlı tarife fiyatını yüzde on beş artırırken, üç zamanlı tarifede  gündüz yüzde 15,gece yüzde  16.2 puant  saatler için ise  yüzde 14.6 artışa gidildi. Son olarak ta EPDK Ekim ayında tarifeyi  güncelleyerek yeni fiyatları  artırmış olarak açıkladılar. 1. Ekim 2018  tarihi itibarıyla elektrik fiyatları yıl başından bu yana  % 45 artmış oldu. Ekim ayında ödeme ihbariyelerini gören vatandaşlar şaşkına döndüler, bazı tüketiciler de fazla gelen faturalar nedeniyle “ yanlışlık var” diye yetkililere, ödeme merkezlerine gidip  itiraz için başvuruda bulundular.  Fakat işin aslı  Elektriğe  iki ay üst üste yüklü bir ZAM  geldiğinden haberleri bile yoktu.

                      Elektrik enerji kuruluşu size aylık tükettiğiniz enerjinin ödenmesine dair  iki karış  ihbariye gönderiyor  yazılar  elektriğe ek vergilerle dolu ,  oturduğunuz mekana örneğin:  yüz liralık bir elektrik     ödeme  ihbariyesi geldi bu faturada ödeyeceğiniz miktar yazılıdır. Bu rakam zannedersiniz  ki tamamı sizin kullandığınız Elektriğin bedeli hayır, yanılıyorsunuz. Zira sizin kullandığınız elektrik tutarı ancak o gelen faturanın yarısı kadardır.  Geriye kalan sayaç okuma bedeli, bakım bedeli, TRT payı, KDV daha doğrusu Devletin yetkilileri tarafından konulmuş vergilerle   tükettiğiniz enerji bedelinin üzerine ilave edilerek sizden tahsil edilir.  Hatta bunların üzerine kayıp, kaçak bedelleri bile yükleniyor.   Özellikle doğu ve güneydoğu kaçak elektrik kullanımı birinci sırada maalesef hükümet bunun önüne geçemiyor  önüne geçilemediği içinde  onların ağırlarda hayvanlar üşümesin diye kullandığı elektriği, kuyusunun donmaması için kuyusuna  elektrik verenlerin kaçak bedellerini,gecekondularda bile üç, beş klimanın  devamlı sabah akşam çalıştığının bedellerini sen ben ödemek mecburiyetinde kalıyoruz. Enerji Bakanı  geçenlerde hesaplamalarına göre bu güne kadar kullanılan  33. milyar lira  kaçak elektriğin parası da dürüst  vatandaşa yüklendiğini  söylemişti. Vatandaşlar  dava açıp haksız yere ödettirilen Parayı geri  alıyordu ki ,yeni kanunla şimdi dava  yolu da  kapatıldı. Tüketilen kaçak bedeli  yasal olarak faturalara eklenmiş oldu. Kaçak kullananlarda “ nasıl olsa diğerleri ödüyor “  diye kaçak klima sayısını artıracak, netice olarak dürüst vatandaşın faturaları şişecek ve böylece sık sık elektriğe zam yapılacaktır.

                   Geçenlerde  CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ,son zamanlarda  üst üste gelen fahiş fiyattaki  elektrik zamlarının  araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisine araştırma önerisi verdi.Elektriğe gelen zamlarla ilgili “ amaç yandaş elektrik dağıtım şirketleri batmasın,vatandaşı düşünen yok” diyen  Milletvekili şu açıklamaları yapmıştı… “ Türkiye de elektriğin yaklaşık 4’te birini kamu yani elektrik  üretim şirketi üretiyor. Geriye kalan 4’te üçü ise özel şirketlerin özelleştirme yoluyla  devletten aldığı  ya da yurt dışından getirdikleri krediyle kendilerinin yaptığı santrallerde üretiliyor. Dolayısıyla zamlar yüzünden vatandaşın cebinden çıkacak paraların yaklaşık yüzde 25’i kamu kurumuna, geri kalan asıl büyük kısmı olan yüzde 75’lik pay ise sayıları  300 e yaklaşan  özel sektöre ait elektrik şirketlerinin  kasasına girecek. Döviz kuru  ve ekonomik kriz bahane edilerek yapılan zamlar yandaş elektrik dağıtım şirketlerine fayda sağlamak için yapıldı.” Diye açıklamıştı.

                                  Olgun yaşta olanlar bilirler  Dinar Belediyesinin de bir elektrik üreten santrali vardı. Özal hükümeti tarafından 1983 yılında Türkiye Elektrik kurumuna devredilmesi için kanun çıkarıldı ve  bizde istemeyerek de olsa  personeliyle birlikte devir işlemini yapmıştık.Daha sonraları bu santrallerin   bazılarını özelleştirme adı altında  yandaşlara devir ettiler. Türkiye genelinde bu gibi şahısların  adına kayıtlı elektrik üreten santraller olduğu gibi,dağıtım şirketleri de hükümetler tarafından hep  kollanıp  korunmaktadır. Elektriğe gelen zamların bir diğer nedeni, elektrik dağıtımı özelleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor. Özelleştirme kayıp kaçağın azaltılacağı iddiasıyla yapılmıştı. Ancak hala kayıp ve kaçak oranı doğu ve güneydoğu bölgelerinde yerine göre % 6o üzerinde olduğu söylenmektedir.Yeni Yapmış olduğum araştırmalara göre Antalya, Isparta, Dinar Elektrik şirketi ve ilgililerinin hiç biriside kaçak elektrik bedellerinin de  vatandaşlara yüklenip yüklenmediği konusunda cevap veremiyorlar. Faturada  yazılı değilse yoktur diye baştan savıyorlar.

                                   Türkiye’nin  elektrik  kayıp kaçak oranının en fazla olduğu iller yüzde 79 ile Mardin ilk sırada  Şanlıurfa  yüzde 76, Şirnak ve Diyarbakır yüzde 70 le devam ediyor ve buna benzer  sekiz on il ve ilçeler  kaçak kullanmaya devam ediyorlar ,bunları telafi etmek içinde zam kaçınılmaz olabilir. Bu durumda elektrik sobasıyla ısınma devri artık kapanmış durumdadır.  Çünkü  çok enerji  çekenlerin başında soba  geliyordu. İkinci sırayı buzdolabı almaktadır.  Buzdolabını seçmek ise çok çok önemlidir.   çok ev  ve iş yerinde  elektrik faturasını şişiren  buzdolaplarıdır. Enerji tüketimi en fazla buzdolapları tarafından gerçekleşmektedir.     Buzdolabı alırken enerji az çekenler pahalıda olsa tercih edilmelidir. Açık bıraktığınız  lambalar,fuzuli yanan  ışıklar,televizyon,bilgisayarlar  ve  her türlü elektrikli cihazları kullanmadığınız zamanlarda mutlaka kapatmalısınız.  Diğer bir husus aydınlatmada tasarruflu fakat biraz pahalı ampulleri kullanmanız faturaların  önemli bir  miktar düşük gelmesine vesile olacaktır.

                                   Pahalıda olsa, zam da gelse elektrikten vaz geçemeyiz.Elektriğin insan hayatındaki yeri  ve önemi oldukça büyüktür. Fakat bu önemi kimi zaman unutup gereksiz yere elektrik harcayan insan da  bulunmaktadır. Bunlar ülke ekonomisine zarar verdiği gibi kendi  parasını da sokağa attığının farkında değiller. Diğer taraftan  bütün şehirlerimizde sokak lambaları   ortalık aydınlanır hatta güneş tepemize geldiği halde  yanan lambalar her ne hikmetse söndürülmez. Gereksiz yere elektrik yakmak ülke ekonomisine zarar vermektedir. Bu nedenle  bütün vatandaşlarımız  enerjiyi  kullanırken titiz bir şekilde  özen  göstermelidirler.

   SAYGILARIMLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.