ELİFE ANANIN ÇİLESİ ROMANI BEĞENİLDİ

  • 01 Aralık 2014
  • 1.190 kez görüntülendi.
ELİFE ANANIN ÇİLESİ ROMANI BEĞENİLDİ

ayhn1

ELİFE ANANIN ÇİLESİ ROMANI BEĞENİLDİ

Araştırmacı Yazarımız Ayhan Kalkan’ın öğretmenler gününde okuyucularına sunulan  ve ilk denemesi olan Romanı “Elife ananın çilesi” okuyanlar tarafından  beğeniyle karşılanarak Kalkan’a kutlama mesajları gönerildiği görüldü.

Mesajlardan ilki  Şair Yazar Rıfat Yiğit ,Bir gurup öğretmen ve Diyaş-Derneği yönetim kurulu ve bazı üyeleri Kalkan’ı kutladılar.

 

YAZAR RIFAT YİĞİT ELİFE ANA KİTABI İÇİN NE DEDİ

Elife ana çocuklarıyla konuşurken empati yapabiliyor. Bir büyük gibi değil, onların seviyesine iniyor. Roman boyunca kimse kimseye bağırıp çığırmıyor. Zora başvurulmuyor. Anlatıcı, ilene edici bir dil kullanıyor. Paylaşım teşvik ediliyor. İş paylaşımı da dikkati çekiyor.

Anne ile çocuklar, birbirleriyle çocukların iletişimi oldukça dengeli. Çocuk halleriyle, annelerinin uyarılarını da dikkate alarak babalarını çok güzel idare ediyorlar. Aslında bu yumuşak iletişim bütün karakterler arasında sürer gider. Kötü örnek baba bile tam belli değildir, insan gözünün önünde canlandıramıyor. Çocuklara nasıl davranılmaları gerektiği hakkında ve onları tepkileri ya da tepkisizlikleri bir eğitimci gibi verilmeye çalışılmış.

Romanın finali gerçeğe oldukça uygun. Geride birkaç gün gözyaşı döken dört çocuk kalıyor. Romanı beğendim, özellikle çocuk psikolojisi çok güzel yansıtılmış. İçtenlikle kutlar, başarılarının devamını dilerim.

Rıfat Yiğit Em. Öğr. Şair-Yazar Diyaş-Der.üyesi

 

DİYAŞ-DERNEĞİ ELİFE ANA’NIN ÇİLESİ HAKKINDA

Ayhan Kalkan Bey’i kitaplarla hem dert olurken tanıdım. Tanıdığım günden beri onu hep yazın hayatının içinde gördüm. Gazetelerde yazılar yazdı, Dinarla ilgili araştırmalar yaptı ve bunları kitaplaştırarak Dinar’ın kültür hayatına önemli katkılarda bulundu.

Dinar Yazarlar-Şairler Kültür Derneği’nin de yönetim kurulu üyesi olan yazar, şimdi yeni bir yazı türünde yeni bir eserle okuyucunun huzuruna çıkıyor. Elife Ana’nın Çilesi…  Ayhan Kalkan’ın Roman türünde yazdığı bu ilk eserle de ses getireceğine inanıyorum. Araştırma eserlerini bu güzel romanla taçlandıran yazar, tüm insanları, özellikle de Anadolu insanını yakından ilgilendiren bir konu seçmiş… Bu konu; evlatlarını bin bir çileyle yetiştiren tüm anaları ve o anaların el emeği, alın teri ile bu mevkilere gelmiş tüm evlatları yakından ilgilendiriyor. Hepimiz, herkes bu romanda biraz kendini bulacak.

“Ana başa taç imiş

Her derde ilaç imiş

Bir evlât pir olsa da,

Anaya muhtaç imiş..”

 

Ayhan Kalkan Bey’i kutluyoruz. Yeni yeni kitaplarıyla okuyucuları ile buluşmasını temenni ediyoruz. Saygılarımızla….                                                                                  

Raif ÖZTÜRK-Yaşar SAĞLAM Diyaş-Der Yönetim Kurulu Başkan ve Üyesi

Sevgili Ayhan KALKAN Dinar’a yapmış olduğu hizmetlere bir yenisini daha ekleyerek yine bu topraklarda yaşanmış, her sayfasında kendimizden bir şeyler bulduğumuz hikayesini bizlerle paylaşıyor Küçük bir çocuğun ailesi ile birlikte verdiği  yaşam mücadelesi hepimize özellikle gençlerimize örnek olacak türden.  Keyifle okunacak hikaye,bizler bir çırpıda okuyuverdik. Teşekkürler Ayhan Bey bizleri duygu dolu bir yolculuğa çıkardığın için.

Gönül KALKAN, Aynur TİKEN, Yasin BAYIN

Dinar Anadolu Öğretmen Lisesi Edebiyat Öğretmenleri:

DİNAR HABER GAZETESİ

Sayın Meslektaşımız araştırmacı Yazar Ayhan Kalkan Dinar’ın çeşitli konularından araştırarak okuyucularına sunduğun kitaplarını ilgiyle takip ettik.Senin bu tür yaptığın çalışmaları takdir ediyor  içtenlikle kutluyoruz.Burada ayrıca bu eserleri bize katkılarıyla bastırarak sunan belediye başkanımız Sayın Saffet Acar’a ayrıca teşekkür ederiz.

Araştırma eserlerinden vakit ayırarak böyle bir eserin çalışmasını yaptığını yıllardır biliyorum.Doğrusu bu kadar akıcı ve güzel olacağını beklemiyordum.Bu eserinle tüm anne ve babalara bir örnek olarak uyarıda bulunuyorsun.umarım kitabında da dediğin gibi “Bu kitabımı, Anneleri küçük yaşta ölmüş, babalarından ve annelerinden ayrılmış, annesiz, babasız kalmış tüm çocuklara ithaf ediyorum. “cümlelerini dikkate alan olur.Seni içtenlikle kutlar yeni eserlerini bekleriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.