ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYALIM

  • 27 Aralık 2014
  • 1.166 kez görüntülendi.
ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYALIM

raifozturkavatar

2015 YILI GİRERKEN

(ELİMİZİ VİCDANIMIZA KOYALIM)

 

2015 yılına girerken görüyoruz ki, kötülüklerin, fitnenin, nefsin anası şeytan bayramdadır.  İnsanlarımız huzuru, barışı, umudu, saadeti arıyor.

Allah’a, kendimize ve topluma olan ödev ve sorumluluğumuz gereği; bu kötü gidişin sebeplerini aramalıyız. Önce kendi duruşumuza, davranışımıza bakmalıyız. Daha sonra da bizi yönetenlerin ve tüm toplumun duruş ve davranışlarını sorgulamalıyız.

Zamana sözü olanlar, geçmişi unutmadan geleceği kurmak ve yarınlara yön vermek isteyenler, ülkenin aydınları ve yöneticileri bu konuda daha hassas davranmak ve sorumluluklarına müdrik olmak zorundadırlar.

Geldiğimiz bu noktada kötülükleri, çirkinlikleri kim ortadan kaldıracak, yanlışları kim düzeltecek; huzuru, erdemi ve ulvi değerleri sosyal hayatımızda kim kalıcı kılacak?  Oysa tüm kötülüklere dur diyecek, bize doğru yolu, sevgi ve hoşgörünün kapısını açacak, insanî değerleri baş tacı edecek iki anahtar var elimizde… Vicdan ve Kur’an.

Bizi yönetenler de dâhil, hepimiz vicdanlarımıza sorarak; olup bitenleri Kur’an’ın hükümlerine vurarak içinde bulunduğumuz durumu değerlendirelim.

İlk önce insan olarak gerçekten vicdanımızın sesini dinliyor muyuz? Allah’a inanan Müslümanlar olarak, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in hükümlerine uygun davranıyor muyuz? Bu sorulara cevap bulmalıyız.

Bir yanda; yoksulluk içinde kıvranan halk…

Doyurmak, donatmak, okutmak sorumluluğu taşıdıkları çocuklarının zaruri ihtiyaçlarını karşılayamamanın psikolojik ezikliğini yaşayan aile reisleri…

Yine bir yanda ayağına dört liralık lastik ayakkabıyı alamayan ve yırtık ayakkabılarının mahcubiyeti ile yanı başımızda yaşamak zorunda olan Recep amcalar…

Diğer yanda bir eli yağda, bir eli balda, mazlumun hakkı ve ahı üzerinde oturan mutlu bir azınlık.

Şimdi burada duralım ve Müslüman bir toplum olarak, o toplumun fertleri olarak, kimleri örnek almamız gerektiğini sorgulayalım.

Şeytanın bayram yaptığı, fitnenin bin yıllık kardeşliğimizi topa tuttuğu, yüce dinimizin temeli olan hak, hukuk ve adaletin rafa kalktığı; şan, şöhret, şatafat ve israfın tavan yaptığı bir Türkiye Allah Resulü’nün, Hazreti Ömer’in örnek alındığı bir Türkiye olabilir mi?

Geldiğimiz bu noktada yapılan yanlışları atalarımıza mal etmeye çalıştığımız  “itibardan tasarruf olmaz” sözüyle örtmek doğru mudur? Unutmayalım ki, mensubu olmakla övündüğümüz Türk-İslâm kültüründe “atalarımız itibarı; mermer granitlerde, altın varaklı bardaklarda, ipek halılarda, lüks arabalarda, saraylarda, köşklerde değil; hakta, hukukta, adalette, insafta, erdemde ve alçak gönüllülükte, dini ve milli onurda ararlardı.

Vicdanımızın sesine kulak vermedikçe, Kur’an Müslüman’ı olmadıkça; sırça köşklerde yaşasak da doğruyu, güzeli, sevgiyi, hoşgörüyü ve huzuru bulamamız.

Daha huzurla bir yıl dileyerek, yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluk dilerim.

Saygılarımla…. 27.12.2014

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.